Panel uživatele

Akát bílý

Přidáno: 15.03.2017 18:15:07 Počet shlédnutí: 3531

15 Březen 2017

Akát bílý

Akát bílý / Robinia pseudoacacia L. /

Čeleď

Fabaceae (bobovité)

Vlastnosti

Diuretikum, Antacidy, Antispazmatikum, Spasmolytikum

Botanický popis

Akát bílý je opadavý strom s řídkou korunou a rozkladitými větvemi. Dosahuje výše až 20 m a jejich koruna může rozpětí až 15 m. Listy má lichozpeřené složené v 4 až 10 jařmech, eliptické a holé. Bílé voňavé květy jsou v stopkatých převislých hroznech dlouhých 10 až 20 cm. Kvete bohatě v druhé polovině května až do června, kdy už jsou ostatní stromy odkvetl. Plody jsou holé zelené lusky 5 až 10 cm dlouhé, které jsou po dozrání černé a ploché.

Výskyt

Strom je původem ze Severní Ameriky. K nám se dostal asi před 200 lety. Buď je vysázený nebo roste divoce v parcích, na železničních náspech, ve světlých lesích na různých půdách. Je teplomilný.

Části, které se sbírají

Sbírá se výhradně květ bez stopky.

Účinné látky

V kůře a semenech lektiny, v květech éterický olej. Kromě květů jsou všechny ostatní části akátu značně jedovaté.

Použití

Květy obsahují hlavně flavonoidní glykosidy robinín, akaciín, biozidy (biokvercetín), malé množství silice s vonnými látkami nerol, farnezol a linalol. Droga má výrazně močopudné účinky a užívá se i k aromatizaci čajovin. Květ zlepšuje chuť k jídlu, povzbuzuje vylučování trávicích enzymů. Flavonoidy zlepšují činnost močového ústrojí. Spolupůsobení silice uvolňuje hladké svalstvo močových cest, trávicí trubice a žlučových cest - uvolňuje křeče hladkého svalstva a působí proti nim i preventivně. Několik složek působí na snížení žaludeční kyseliny. V lidovém léčitelství se květní droga užívá ve formě nálevu při křečích různého původu. Z kůry se vyrábí homeopatický lék proti překyselení žaludku. Dále možné použití při žaludečních a dvanácterníkových vředech a při migréně žaludečního původu. Z květů se také někdy izoluje silice příjemného pachu.

Recepty

Akátové víno
Na 10 litrů je třeba 10 velkých květů akátu bez stopek. Zalijeme je 10l horké vody a necháme 24 hodin louhovat. Pak květiny vyždímáme a přecedíme. Přidáme 2,5 kg cukru, 100g kyseliny vinné nebo citrónové, 2-3g soli a kvasinky.

Akátový likér

10 méně rozkvetlých květů (kvůli pylu), 1,8 l lihu, 1,25 kg krystalového cukru, 1,8 l vody, 2 citrony a 12 hřebíčků. Citrony nakrájíme na plátky a spolu s květinami povaříme na mírném ohni v 1,5 l vody asi 15 až 20 minut. Pak odstavíme a přikryjeme na 24 hodin. Po 24 hodinách vše přecedíme, přidáme hřebíček s cukrem a povaříme na sirup. Po vychladnutí vyjmeme hřebíček, dolijeme líh a uzavřenou nádobu necháme 1 až 2 týdny odpočívat. Pak je třeba ho přelít a odložit na tmavé místo.

Akátový čaj

2 lžíce akátového květu zalijeme 4 dl horké vody a necháme 5 minut louhovat. Pijeme po doušcích 2 - 3 krát denně 1dl, uleví se ledvinám i měchýři a zvýší se vylučování moči.

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info