Panel uživatele

Aloe barbadoská

Přidáno: 26.04.2017 08:57:52 Počet shlédnutí: 932

26 Duben 2017

Aloe barbadoská

Aloe barbadoská (pravá) / Aloe barbadensis /

Čeleď

Liliaceae (liliovité)

Botanický popis

Hrubolistá rostlina bez kmene s dceřinými růžicemi. Listy dosahují délky až 60 cm, modrozelené a často načervenalé, na okrajích ostnaté, na obou stranách hladké. Květní stvol je vysoký až 0,9m, jednoduchý nebo se dvěma až třemi vedlejšími větvemi. Žluté květy měří až 3cm a vyčnívají z nich 3-4 mm dlouhé tyčinky.

Výskyt

Pravlastí rostliny je pravděpodobně Arabský poloostrov a severovýchodní Afrika. Pěstuje se na pobřežních oblastech Venezuely a vyváží se přes Curacao. Plantáže v subtropických oblastech USA a jiných částech světa se zaměřují na získání gelu z Aloe vera.

Části, které se sbírají

Sbírá se čerstvá, stabilizovaná šťáva z listů (Aloe Curacao), tj. zahuštěná buněčná šťáva.

Účinné látky

Antranoidy aloin A a aloin B, 7hydroxyaloin, pryskyřice z aloe, žádné hořčičné glykosidy ani aloinozidy a jiné acemannany, kterým se přisuzuje určitá schopnost podporovat obranyschopnost organismu.

Použití

Slupka listů má hořkou chuť. Při kontaktu s pokožkou může působit dráždivě a nedoporučuje se ani na normální vnitřní používání. V medicíně se využívá jako projímadlo častěji v západní Evropě, zatímco ve střední Evropě se upřednostňuje Aloe ozbrojená. Z důvodu, že může způsobovat silné křeče v trávicím traktu, se od jeho laického užívání ustoupilo. Nápoje s obsahem aloe by měly být zbaveny průjmově působících antranoidů. Účinky posílení celého organismu při požití aloe jsou však sporné a dosud nebyly potvrzeny vědecky.

Gel z Aloe vera je známý všude a lze jej označit za moderní drogu. Využívá se v přípravcích na péči o pokožku se zvlhčujícími, hojivými a protizánětlivými účinky, které navíc ničí choroboplodné zárodky a utlumují bolest.

Recepty

Pleťové tonikum

Stačí odříznout celý list, umýt a zbavit ho ostnů a slupky. Dužinu nasekat najemno nebo rozmixovat a následně přecedit. Šťáva se poté může použít k tonizaci pleti.

Obklad z aloe vera

Dává se na opary, akné, popáleniny, bodnutí hmyzem. Stačí odříznout celý list, umýt a zbavit ho ostnů a slupky. Vždy po několika hodinách přiložíme list na postižené místo. Pokaždé odkrojíme konec listu, abychom získali čerstvou šťávu. Díky těmto obkladům opary méně bolí a hlavně se rychleji hojí.

Gelová maska na suché a lámavé vlasy

Množství potřebného gelu závisí na délce a hustotě vlasů. Pro střední délku vlasů si připravíme 100 ml - 200 ml gelu. Pokrájený gel z listů rozmixujeme a vetřeme do vlasů. Zabalíme do igelitu a ručníku. Gel necháme asi půl hodiny působit a poté opláchneme. Vlasy se po aplikaci jeví pevnějšími a ustupují i lupy.

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info