Panel uživatele

Barva vlasů

Přidáno: 24.01.2017 17:31:52 Počet shlédnutí: 1266

24 Leden 2017

Barva vlasů

Barva vlasů

Keratin jako základní složka vlasu, je bezbarvý, ale zbarvují ho oválná zrníčka nerozpustných vlasových pigmentů. Ty vznikají v melanocytech mezi zárodečnými buňkami vlasové cibulky složitým procesem z aminokyseliny jménem tyrosin. Vážou se na vlasová vlákna vlasové kůry. Přes bezbarvou a téměř průhlednou kutikulu je pigmenty zbarvená vlasová kůra dobře viditelná.

Středoevropané mají ve vlasech dva hlavní druhy pigmentu a to, feomelanin a eumelanin. Žlutočervený feomelanin světlo především odráží a vytváří blonďaté, rezavé až červené odstíny vlasů. Na druhou stranu, hnědočerný eumelanin světlo zejména pohlcuje a vytváří hnědé až černé odstíny vlasů. Přechodem mezi nimi je červený erytromelanin. Od jejich poměru a množství závisí výsledná přirozená barva vlasů. Feomelanin se objevuje v dětství spíše než eumelanin, proto i černovlasí lidé nejednou mívají v dětském věku světlé vlasy. Pokud si přejeme změnit přirozenou barvu své hřívy natrvalo, musíme odbarvit přirozený pigment vlasů oxidačními činidly nebo zanést do kortexu dominantnější barvu, než je přirozený pigment. Protože slunce s vodou mírně odbarvují vlasy, konečky vlasů jsou světlejší než zbytek vlasů.

Šedivění je přirozený proces a obvykle doprovází celkové stárnutí organismu, jen zřídka je způsobeno nemocí. Příčiny jsou dvě. První je ochabování tvorby menaninu v melanocytech vlasové cibulky. Druhou je oxidace melaninu, způsobující jeho odbarvování. Kromě toho se ve vlasovém kortexu rostoucího vlasu vytvářejí dutinky, které výborně odrážejí světlo.

První začínají šedivět vlasy na spáncích, kolem obličeje, v obočí, u mužů vousy a chlupy na hrudní části těla. Věk, kdy začínáme šedivět je dán geneticky. Předčasné šedivění je však nejčastěji důsledkem poruchy určitých genů a většinou je jím postiženo více členů rodiny. Průměrně se první šedivé vlasy objevují již krátce po třicítce. Avšak díky barvám na vlasy dnes můžeme předstírat mládí až do vysokého věku. Zatímco průměrný Evropan má polovinu vlasů na hlavě šedivých, průměrný Asiat má jen ani ne čtvrtinu. Poslední šedivějí vlasy na zátylku. Šedivění může být i záležitostí lokální. Například při silném úderu do hlavy se melanocyty mohou na tomto místě poškodit. Příčinou šedivění může být i šok, stres či nemoc, které z určitého důvodu eliminují fungování melanocytů. Zajímavé je, že šedivé vlasy rostou rychleji než pigmentované, na hlavě asi o 8%. Možná proto, že se již nevyčerpávají tvorbou melaninu. Ještě rychleji rostou šedivé chloupky. Viditelné to je zejména na obličeji muže. Zatímco pigmentované za den povyrostou o 0,47mm, šedivé někdy až o 1,1mm, ale po sedmdesátce se růst vlasů zpomalí. Šedivé vlasy však mají i pozitiva. Pokud nejsou suché a dehydratované, díky zmiňovaným dutinkám jsou lesklejší než kdykoliv předtím.

Literatura:
SKYSĽAKOVÁ O.: Vlasová Kozmetika, Žilina 2003
HOJEROVÁ J., BOSKOVIČOVÁ E.: Kozmetika, zdravie, krása, Ako si vybrať kozmetiku – Plat4M Books, s.r.o. Bratislava 2015

 

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info