Panel uživatele

Cenné fibroblasty

Přidáno: 17.11.2016 09:18:52 Počet shlédnutí: 1241

17 Listopad 2016

Cenné fibroblasty

Cenné fibroblasty

Fibroblasty jsou základními buňkami vaziva, které jsou mitoticky aktivní. Jejich klidové stádium se nazývá fibrocyt. Patří mezi kmenové buňky. Mají vřetenovitý nebo hvězdicovitý tvar s výběžky s oválným buněčným jádrem. Fibroblasty jsou morfologicky heterogenní a se liší v závislosti na umístění a konkrétních úkolech. Produkují a do extracelulárního matrixu (gelovitého prostředí škáry) vypuzují vazivová vlákna ve formě kolagenu a elastinu, s nimiž zůstávají spojené. Ty tvoří základ struktury (vazivových tkání) a hrají důležitou roli při hojení ran. Fibroblasty jsou nejčastěji buňky pojivové tkáně zvířat.

Hlavní funkcí fibroblastů je produkce prekurzorů tohoto matrixu pro udržení strukturální integrity pojivové tkáně. Jelikož mají značnou regenerační kapacitu, fibroblasty jsou i hlavním zdrojem materiálu vyplňujícího tkaninové defekty neboli jizvy. Na rozdíl od epitelových buněk, tyto buňky mohou pomalu migrovat. Fibroblasty při poškození tkáně putují do této oblasti a produkují převážně kolagen. Mohou se v případě potřeby měnit na různé jiné buňky mezenchymu, tj. na buňky hladkého svalstva, tukové buňky, chondrocyty i osteocyty.

Proto nejen kvalita struktury škáry, ale i hojení poranění závisí na množství a funkční schopnosti fibroblastů.
Věkem dochází k jejich úbytku a pokožka ztrácí svůj tón a pružnost. Jejich dalším nepřítelem je UVA záření, jak slunce tak i solárních trubic. Jejich přičiněním dochází k foto stárnutí. V jedné nedávné studii použili model Dermis. Vytvořili model z kolagenu, chitosanu a glykosaminoglykanu, které mají schopnost "usadit se" na lidské fibroblasty. Glykosaminoglykan hraje významnou roli, protože dává pokožce objem. Nachází se při okrajích kolagenových a elastinových tkání a spojeních těchto tkání. Kyselina hyaluronová je významným členem rodiny glykosaminoglykanů. Jak lidské buňky stárnou, ztrácejí schopnost produkovat kyselinu hyaluronovou, a tak se pleť stává sušší, tenčí a ochablejší, což v důsledku vede k vrásčité, povislé a zestárlé pokožce. V uvedené studii zkoumali bílkovinné hydrolyzáty, přírodní peptidy a jejich vlastnosti, které byly dosud málo studovány. Zjistilo se, že trojrozměrný model Dermis těchto peptidů zvýšil proliferaci fibroblastů o 40%, vedlo to ke zvýšení produkce kolagenu o 165% a elastinu o116%. Kromě toho, se ve studii ukázalo, že sojové peptidy významně pomohou zvětšit tloušťku a hustotu epidermis. Dnes jsou tyto modely široce používány ke studiu nejslibnějších sloučenin pro vývoj anti-age produktů.

Moderní kosmetika se při prevenci stárnutí soustřeďuje právě na ochranu fibroblastů a jejich podporu. Korektivní dermatologie nedávno začala používat fibroblasty při autologní omlazovací technice založené na vlastním materiálu. Podstatou je odběr malého štěpu kůže, kultivace fibroblastů v laboratořích tkáňové banky a následně po 5 až 7 týdnech jejich injekční aplikace do kůže pacienta. Aplikace je vhodná zejména na obličej a dekolt, oblast dolních víček a oblasti nosu a úst.

Literatura:

KITTNAR, Otomar a kol. Lékařská fyziologie. Praha : Grada, 2011
HOJEROVÁ J., BOSKOVIČOVÁ E.: Kozmetika, zdravie, krása, Ako si vybrať kozmetiku – Plat4M Books, s.r.o. Bratislava 2015

 

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info