Panel uživatele

Červený jíl Rhassoul

Přidáno: 14.01.2018 14:18:18 Počet shlédnutí: 884

14 Leden 2018

Červený jíl Rhassoul

Červený jíl Rhassoul

Rhassoul nebo Ghassoul je pojmenování přírodního kosmetického jílového minerálu, který se těží z ložisek v pohoří Atlas v Maroku. Povětrnostní změny a rozklad hornin vytvářejí jednotlivé druhy jílů. Déšť, vítr, zemětřesení, sopečné výbuchy a jiné fyzikální a chemické procesy způsobují zvětrávání v jedné či jiné formě. Právě červený jíl se skládá z velmi jemných částic, které jsou více než 1000krát menší než zrna písku. Jeho typické zabarvení způsobují oxidy železa. Kromě toho Rhassoul obsahuje oxid křemičitý, hořčík, draslík, sodík, lithium a stopové prvky daších. Následně se vytěžená hlína suší v blocích na slunci. Rozrušuje a mikronizuje se na požadovanou frakci, dokud nedosáhne kosmetické kvality připomínající hedvábnou zeminu.

Začátek používání tohoto jílu se datuje do osmého století. V kombinaci s čistou vodou se mimo jiné využívala na čištění těla. Severoafrické ženy ji používaly celá staletí na péči o svou pokožku a vlasy. Dnes se používá hlavně v tradičních marockých koupelích Hammam a v tureckých lázních. Spolu s "rukavicí", nebo "kessa" se rhassoul používá jako obličejová maska a obklad těla. Hlína je především určena na změkčení pokožky, snížení sekrece kožního mazu, regeneraci pokožky odstraněním mrtvých buněk a pro navrácení opětovné rovnováhy pokožky stahováním pórů. Jíl se také hojně používá k mytí vlasů. Jde o možnou náhradu šamponu, který jej však plně nenahrazuje. Může se ale používat na mastné vlasy dvakrát týdně, na suché pouze jednou týdně. Blondýnky by si na něj ale měly dát pozor, jelikož může mít vliv na barvu vlasů. Nejenže výborně čistí a remineralizuje, ale kromě toho je užitečný i při prevenci lupů. Doporučuje se používat v kombinaci s přírodními oleji nebo (oleje lze použít až po umytí hlavy). V neposlední řadě se využívá s přihlédnutím ke svým terapeutickým výhodám. Může být použit pro různé profesionální aplikace, čímž je neocenitelný pro lázeňskou léčbu i osobní potřebu. Předpokládá se, že je tento jíl mnohem účinnější vzhledem k vyššímu obsahu oxidu křemičitého a hořčíku. Díky své zvýšené schopnosti nabobtnání přidáním vody dosahuje aplikace jílu lepších výsledků při ošetření kůže.

Stále více se na trhu setkáváme s kosmetickými výrobky s obsahem jílu v podobě mýdel, masek na obličej, různých obkladů na tělo, šamponů a kondicionérů.

Literatura:

The Complete Idiot's Guide to Making Natural Beauty Products by Sally W. Trew, Zonella B. Gould

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info