Panel uživatele

Charakteristika kosmetických přísad

Přidáno: 04.10.2016 08:23:01 Počet shlédnutí: 867

04 Říjen 2016

Charakteristika kosmetických přísad

Evropský kosmetický průmysl je jednou z průmyslových činností, které se dotýká padělání, což může zvýšit rizika pro lidské zdraví. Ve snaze zajistit bezpečnost musí být kosmetické produkty uvedené na trh vyráběny v souladu se správnou výrobní praxí. Obecná zásada odpovědnosti výrobce nebo dovozce za bezpečnost výrobku by se měla podpořit prostřednictvím zákazů určitých látek. Ve snaze vyhnout se nejasnostem by bylo vhodné vysvětlit běžným spotřebitelům některé pojmy, aby se mohli rozhodnout pro správný kosmetický výrobek.


"Kosmetický výrobek" je jakákoli látka nebo směs, která je určená ke kontaktu s různými vnějšími částmi lidského těla (pokožka, vlasové systémy, nehty, rty a vnější pohlavní orgány) nebo se zuby a sliznicemi ústní dutiny, výhradně nebo převážně jejich čištění, parfemace, změny jejich vzhledu, jejich ochrany, jejich udržování v dobrém stavu nebo úpravy tělesných pachů. Látka "je chemický prvek" a jeho sloučeniny v přírodním stavu nebo získané výrobním procesem včetně všech přídatných látek nutných k udržení jejich stability a všech nečistot pocházejících z využitého postupu, která však nezahrnuje žádné rozpouštědla, která lze oddělit bez ovlivnění stability látky nebo změny jejího složení.

Mezi kosmetické složky jiné než parfémy a aromatické suroviny patří:


ABRAZIVNÍ LÁTKY – Látky, které se přidávají do kosmetických výrobků na odstraňování materiálů z různých částí povrchu těla nebo na usnadnění mechanického čištění zubů, nebo na zvýšení lesku.


ABSORPČNÍ ČINIDLA – Látky, které se přidávají do kosmetických výrobků na pohlcení rozpuštěných nebo jemně rozptýlených látek rozpustných ve vodě a/nebo tucích.


ADITIVA – Látky, které se přidávají do kosmetických výrobků často v relativně malých množstvích na obohacení nebo zlepšení žádoucích vlastností, nebo na potlačení (nebo minimalizaci) nežádoucích vlastností.


ANTIMIKROBIÁLNÍ LÁTKY – Látky, které se přidávají do kosmetických výrobků na snížení činností mikroorganismů na pokožce nebo těle.


ANTIOXIDANTY – Látky, které se přidávají do kosmetických výrobků na zpomalení reakcí podporovaných kyslíkem, čímž se předchází zoxidování a žloutnutí.


ANTIPERSPIRANTY – Látky, které se přidávají do kosmetických přípravků na snížení pocení.


ANTIPĚNIVÉ LÁTKY – Látky, které se přidávají do kosmetických výrobků na potlačení tvorby pěny během výroby, nebo na snížení pěnivosti hotových výrobků.


ANTISTATICKÉ LÁTKY – Látky, které se přidávají do kosmetických výrobků na snížení statické elektřiny neutralizací povrchového elektrického náboje.


BARVIVA – Látky, které se používají výhradně nebo převážně k obarvení kosmetického přípravku, celého těla nebo jeho částí prostřednictvím absorpce nebo odrazu viditelného světla; Kromě toho, za barviva je třeba považovat rovněž prekursory oxidačních barev na vlasy barviv.


BĚLÍCÍ LÁTKY – Látky, které se přidávají do kosmetických výrobků s cílem dosáhnout světlejšího odstínu vlasů nebo kůže.


BIOLOGICKÉ ADITIVA – Látky biologického původu, které se přidávají do kosmetických výrobků na dosažení určitých vlastností přípravku.


DENATURANTY – Látky, které se většinou přidávají do kosmetických prostředků obsahujících ethylalkohol, aby se jim dodala nepříjemná chuť.


DEODORANTY – Látky, které se přidávají do kosmetických výrobků na snížení nebo překrytí nepříjemných tělesných pachů.


DEPILÁTORY – Látky, které se přidávají do kosmetických výrobků na odstranění nežádoucího ochlupení.


EMULGÁTORY – Látky, které se přidávají do kosmetických výrobků a které jsou povrchovými činidly, které podporují tvorbu dokonalých směsí jinak nemísitelných tekutin.


EMULZNÍ STABILIZÁTORY – Látky, které se přidávají do kosmetických výrobků na podporu procesu tvorby emulze a na zlepšení stability a trvanlivosti přípravku.


FILMOTVORNÉ LÁTKY – Látky, které se přidávají do kosmetických výrobků, které po aplikování na pokožku, vlasy nebo nehty zajišťují nepřerušovaný jemný povlak.


CHELÁTORY – Látky, které se přidávají do kosmetických výrobků na reakci a tvorbu sloučenin s kovovými ionty, které by mohly ovlivnit stabilitu a/nebo vzhled kosmetického přípravku.


KALÍCÍ ČINIDLA – Látky, které se přidávají do průhledných nebo průsvitných kosmetických výrobků, aby se jim dodala nepropustnost vůči viditelnému světlu a souvisejícímu záření.


KONZERVANTY – Látky, které se přidávají do kosmetických výrobků s primárním cílem utlumit rozmnožování obsažených mikroorganismů.


NANOMATERIÁL – Nerozpustný nebo bioperzistentní a záměrně vyrobený materiál na specifický účel s jedním nebo více vnějším rozměrem nebo s vnitřní strukturou od 1 do 100 nm.


POJIVA – Látky, které se přidávají do tuhých kosmetických směsí k zajištění soudržnosti.


POHLCOVAČE UV ZÁŘENÍ – Látky, které se přidávají do kosmetických výrobků za konkrétním účelem filtrování některých UV paprsků kvůli ochraně pokožky nebo výrobků před škodlivými účinky těchto paprsků.


PŘÍRODNÍ ROSTLINNÉ LÁTKY – Látky, které se získávají z rostlin většinou fyzikálním způsobem, a přidávají se do kosmetických výrobků s cílem dosáhnout určité vlastnosti přípravku.


REGULÁTORY VISKOZITY – Látky, které se přidávají do kosmetických výrobků na zvýšení nebo snížení viskozity zhotoveného kosmetického přípravku.


ŘEDIDLA – Látky, které se přidávají do kosmetických výrobků na rozpuštění jiných složek.


SURFAKTANTY – Látky, které se přidávají do kosmetických výrobků na snížení povrchového napětí tak, aby se napomohlo rovnoměrnému nanášení kosmetického výrobku při jeho použití.


STABILIZÁTORY VLHKOSTI – Látky, které se přidávají do kosmetických výrobků na zadržení a uchovávání vlhkosti.


TLUMÍCÍ ČINIDLA (PUFR) – Látky, které se přidávají do kosmetických výrobků na úpravu nebo stabilizaci jejich hodnoty pH.


ZVLÁČŇUJÍCÍ LÁTKY – Látky, které se přidávají do kosmetických výrobků na změkčení a zvláčnění pokožky.

Literatura
NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY č. 1223/2009 o kozmetických výrobkoch

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info