Panel uživatele

Chebule korková

Přidáno: 12.07.2017 08:32:39 Počet shlédnutí: 992

12 Červenec 2017

Chebule korková

Chebule korková /Anamirta cocculus/

Čeleď


Menispermaceae (lunoplodovité)

Botanický popis

Dřevitá popínavá rostlina se světle šedou kůrou a kulatými, slabě srdčitými listy velkými až 30cm. Květy nasládlé vůně má drobné, světle žluté až nazelenalé barvy, trojčetné. Jsou jednopohlavné – samičí a samčí na různých rostlinách. Jednotlivé, kulovité, čerstvé peckovice v průměrné velikosti až 1cm jsou červené barvy. Sušené mají barvu šedou až černohnědou a jsou vrásčité.

Výskyt

Domovinou rostliny jsou deštné pralesy jihovýchodní Asie, hlavně Indie.

Části, které se sbírají

Sbírají se zralé suché plody.

Účinné látky

Obsahuje pikrotoxín, který sestává ze seskviterpenů pikrotínu (nejedovatý) a z vlastní účinné látky pikrotoxinínu (jedovatý).

Použití

Peckovice samotné jsou smrtelně jedovaté v dávce 2 až 3 kusy. V minulosti je v domovské zemi, Indii, používali na lov ryb a jako pesticid, což je však v současnosti zakázáno. Také se využíval jako surovina do masti proti kožním parazitům. V dnešní době se využívá v homeopatických přípravcích, především při závratích, nevolnosti a proti křečím. Pikrotoxinín předepisuje oficiálně lékařství homeopatické jako čistou látku v nízkých dávkách při periferních formách závrati včetně příznaků Meniérovy choroby. Ve vyšších dávkách působí jako silný jed vyvolávající křeče.

 

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info