Panel uživatele

Dermatologické vlastnosti medu

Přidáno: 13.08.2017 08:35:46 Počet shlédnutí: 870

13 Srpen 2017

Dermatologické vlastnosti medu

Dermatologické vlastnosti medu

Empirické důkazy nasvědčují léčbě poranění a popálenin pomocí medu. Pozoruhodná účinnost této tradiční suroviny zvýšila zájem o moderní klinické přístupy k hojení poranění. Jeho fyzikálně-chemická povaha ho předurčuje k použití ve formě obvazů ran z důvodu schopnosti zvlhčovat poškozené tkáně, potlačovat mikrobiální infekce, záněty zubů a zabraňovat přilnutí gázy na rány. Větší část literatury o vlastnostech hojení ran medem se soustřeďuje na jeho antiseptické účinky. Avšak nejnovější důkazy tvrdí, že med má schopnost interakce s komplexotvornými buňkami, které mají za cíl regenerovat poškozené tkáně. Různé studie ukázaly, že med je schopen podporovat angiogenezi, granulaci a epitelizaci, stimulovat lymfocyty a fagocyty, indukovat expresi molekulárních markerů na regeneraci tkáně, a spouštět epitelově-mezenchimální přechod v keratinocytech.

V oblasti dermatologie je med využíván hlavně pro své antimikrobiální vlastnosti. Antibiotické aktivity se mohou lišit mezi různými typy medu a předpokládá se, že ve většině případů závisí na kombinaci nízké aktivity vody, nízké hodnoty pH a uvolňování peroxidu vodíku enzymem glukózooxidázy. V léčbě vaginální kandidózy se ukázalo, že medové destiláty jsou srovnatelné s komerčními antimykotickými preparáty. Kromě toho byly úspěšně léčeny povrchové mykózy a kožní onemocnění.

Klinické zkoušky byly také provedeny o použití medu na akné, herpes, kožní vyrážky a kontaktní dermatitidu. Určité typy medů vykazují antifungální účinky proti malassezským kvasinkám, a proto jsou vysoce ceněny v léčbě seboroické dermatitidy a lupů. Kromě toho v klinické studii byl úspěšně použit ke zmírnění příznaků herpesu rtů či genitálií. Podle biologického zdroje, med může poskytnout další nebo exkluzivní antibakteriální aktivity.

Přestože určité specifické klinické testy ještě nebyly převedeny, série nekomparativních nebo částečně kontrolovaných testů byly provedeny k ověření potenciálních léčebných vlastností medu na různých kožních podmínkách. Směs medu, včelího vosku a olivového oleje s antimikrobiálními vlastnostmi byla testována jako alternativní lokální léčba proti pityriázy versicolor, tinea cruris, tinea corporis a tinea faciei. Stejná směs byla aplikována a také zjištěna jako účinná při léčbě plenkové dermatitidy, lupénky, hemoroidů a análních trhlinek. Rovněž bylo navrženo, že med může zlepšit kožní reakce vyvolané radioaktivitou nebo chemoterapií.

Studie in vitro přinesly důkazy o mechanismech působení medu na kožní buňky. Zjistilo se, že toxicita medu na keratinocytech a fibroblastech je extrémně nízká. Kromě toho studie o keratinocytech a excentrovaných kožních fragmentech ukázala, že Mimózový med indukuje expresi cytokinů a matricové metaloproteinázy 9. Druhý enzym v pořadí je schopen degradovat kolagen IV a účastní se dezorganizaci bazální membrány během opětovné epitelizace během obnovy buněk rány. Uvolňování cytokinů (např. TNF-a) z monocytů se navíc projevuje v medových imunomodulačních účincích. Bylo navrženo, že účinek uvolňování cytokinu by byl zprostředkován 55-kDa glykoproteinem apalbumín 1 nebo hlavní mateří kašičkou Protein 1 (MRJP1), hlavní bílkovinnou složky mateří kašičky a medu.

 

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info