Panel uživatele

Galgán velký

Přidáno: 29.06.2017 15:05:57 Počet shlédnutí: 965

29 Červen 2017

Galgán velký

Galgán velký / Alpinia galanga /

Čeleď

Zingiberaceae (zázvorníkovité/zázvorovité)

Botanický popis

Trvalka s dlouhým, rozvětveným oddenkem, ze kterého vyrůstají ve dvou řadách olistěné nepravé kmeny. Listy jsou úzké, kopinaté, 2,5cm široké a přibližně 30cm dlouhé. Vrcholové třásňové květenství s bílými květy, červeno pruhovaný pysk ze dvou sterilních tyčinek.

Výskyt

Pravlastí byliny je Čína a pěstuje se v jihovýchodní Asii a jinde.

Části, které se sbírají

Sbírá se oddenek, který se následně suší.

Účinné látky

Éterický olej obsahuje až 50% cineolu, Pirenne, myrcen, sabinen, eugenol a chavikol. Dále ostře chutnající diarylheptanoidy a fenylalkanóny, flavonoidy a škrob.

Použití

Je dokázáno, že působí antibakteriálně, protizánětlivě a uvolňuje křeče. Protizánětlivé účinky způsobuje blokování syntézy prostaglandinů diarylheptanoidu a fenylalkanónu, téměř se to však nevyužívá. Silice spolu s látkami ostré chuti vyvolávají zvýšenou tvorbu žaludečních šťáv a žluče. Droga (Galgan) a případně tinktura se častěji prodávají jako hotová léčiva, proto se používají při trávicích potížích doprovázeným nadýmáním, pocitem plnosti, či nechutenstvím. Často je součástí hořkých likérů a švédských bylinných směsí. V homeopatii se s ní léčí bronchitida. V jihovýchodní Asii se v lidovém léčitelství používají i oddenky jiných druhů, než Galgánu velkého / Alpinia galanga /, známé jako siamský zázvor, který však má listy široké i 10cm. Jejich účinné látky nejsou přesně odhaleny, proto je lékařské knihy mezi drogy nezařazují.

 

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info