Panel uživatele

Kamejník barvířský

Přidáno: 19.04.2017 08:55:36 Počet shlédnutí: 1301

19 Duben 2017

Kamejník barvířský

Kamejník barvířský / Alkanna tinctoria /


Čeleď


Boraginaceae (Brutnákovité)

Botanický popis

Vytrvalá rostlina, odborně hemikryptofyt, tj. rostlina přezimující s pupeny těsně u povrchu země. Narůstá do výšky 10-20 cm. Stonky jsou rozloženy do kruhu, větvené, chlupaté. Přízemní listy jsou v růžici, chlupaté a podlouhlé. Květy jsou modré barvy, 5četné. Plodem jsou tvrdky. Rostliny vyrůstají z jedné kořenové hlavy do šířky a vytvářejí hustý polštář postupně narůstajícího počtu listových růžic. Někdy si vytvoří listové růžice druhotné kořeny a osamostatní se. Obvykle mají jeden polštář. Jeden velmi hluboko rostoucí kořen, který dosahuje až do hloubek, kde se vždy nachází dostatek vody.

Výskyt

V největším množství ji najdeme v jižních částech Evropy, kde je velmi běžná. Nachází se v několika mikro lokalitách Podunajské nížiny, na písčitých stepích a lesostepích. Výskyt druhu je na území Slovenska izolovaný pouze na velmi malou oblast, tzv. komplex Čenkovského lesa, který zahrnuje území národní přírodní rezervace (NPR) Čenkovská step a národní přírodní rezervace (NPR) Čenkovská lesostep. Obě území se nacházejí v katastrálním území obce Mužla, na severní hranici současného areálu.

Bylina je zařazena ke kriticky ohroženým druhům v České republice a k zákonem chráněným druhům na území Slovenska a Srbska. Dále ji najdeme od Maroka, přes Španělsko až po poloostrově Malé Asie.

Části, které se sbírají

Sbírají se všechny části rostliny, které se následně suší. Nejvíce se využívá kořenová část rostliny.

Použití

Používala (a stále se používá) k barvení v kosmetice a v potravinářství, na barvení látek a kůže. Nejdůležitější barvící částí je alkanetová červeň, která je rozpustná pouze v alkoholu, olejích nebo chloroformu. Dá se s ní docílit různých barev – červená, modrá, fialová, zelená a hnědá.

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info