Panel uživatele

Kontryhel obecný

Přidáno: 12.04.2017 22:22:28 Počet shlédnutí: 918

12 Duben 2017

Kontryhel obecný

Kontryhel obecný / Alchemilla vulgaris L. /

Čeleď
Rosaceae (růžovité)

Vlastnosti
stomachikum, Spasmolytikum, metabolikum, adstringens, Antiflogistikum, Antidysmenoroikum, Antispazmotikum, Diuretikum, Antidiabetikum, Hemokatarktikum, Menostatikum, Antimenoragikum

Botanický popis
Kontryhel obecný, pastvinové je velmi rozšířený po celé Evropě, žlutozelený je vzácnější. Většinou roztroušen pouze ve vyšších polohách. Najdeme ji na vlhkých místech jako jsou mokré louky, při potocích a jejich stinných březích, neregulovaných říčkách i na okrajích lesů. Je trvanlivou bylinou s výškou 15 až 50 cm. Listy mají sedm až jedenácti laločnaté zoubky, v obrysu kruhovitě ledvinové. Květenství je vrcholové, v horní části holá laty svazečků. Květy jsou malé, složené pouze z kališních lístků bílo-zelené barvy. Na listových zubech se vyskytují speciální vodní štěrbiny, tj. hydatody, ze kterých se za nocí vylučuje voda, a to až v takovém množství, že stéká do nálevkovité prohlubně listu (gutace). Koruna se skládá z pěti korunních plátků. Vrchní varle dozrává na nažky.

Výskyt
Kontryhel je u nás hojný. Roste na loukách, řidčeji ve vlhkých zatravněných lesích a při lesních cestách. Má ráda hlinité, hluboké a mírně vlhké půdy. Částečně se vyhýbá vápníku v půdě.

Části, které se sbírají
Jako droga se sbírá nať, listy i kořen. Nať i listy se sbírají v době květu od května až do pozdního srpna, zatímco kořenová část od začátku září do konce října. Sklizená nať se rozprostře ve stínu a velmi pomalu se suší. Při procesu sušení získává šedozelenou barvu. Kořenová část se po vyjmutí ze země důkladně umyje, rozkrojí po délce a usuší na desce.

Účinné látky
Hlavní vlastností rostliny je vysoký obsah tříselných látek. Má proto stahující vlastnosti. Oddenek i nať mají hořkou chuť a mírně stahující účinek v ústech. Jsou bez zápachu.

Použití
Bylina se těšila velké oblibě i vážnosti nejvíce u alchymistů v 16. a 17. století. Připisovala se jí zvláštní a tajemná moc. V lidovém léčitelství se používá zevnitř i zvenčí. Vnitřně se používá jako prostředek čistící krev ve formě čaje. Čaj se může připravit z listů i kořene byliny. Odvar z čerstvých bylin se používá i na večerní tonizaci a pročištění pleti.

Recepty
Čaj: 25 g sušené natě se přelije 0,25 l vroucí vody, nechá se 5 minut odstát a užívá se třikrát denně 2 lžíce. 10 g oddenku se nakrájí, 10 minut se nechá louhovat a užívá se ve stejných dávkách. Čaj se používá i na omývání menších hnisavých poranění.

Nálev: 1 plná čajová lžička na 1/4 litru vody.
Obklady: Odpovídající množství čerstvých bylin se krátce propláchne, válečkem na těsto se dobře rozmačká a přidá do obkladu.

Macerát: Na jednu koupel se použije 200g vysušených nebo dvojnásobné množství čerstvých bylin. Ty se na noc přelijí studenou vodou. Druhý den se vše zahřeje a macerací získaná tekutina se přilije do koupele.

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info