Panel uživatele

Kosmetický výrobek nebo dermální lék?

Přidáno: 11.10.2016 09:25:49 Počet shlédnutí: 910

11 Říjen 2016

Kosmetický výrobek nebo dermální lék?

Kosmetický výrobek nebo dermální lék?

Kosmetickým výrobkem je jakákoli látka nebo směs, která je určena pro kontakt s různými vnějšími částmi lidského těla (pokožka, vlasové systémy, nehty, rty a vnější pohlavní orgány) nebo se zuby a sliznicemi ústní dutiny, výhradně nebo zejména k jejich čištění, parfemaci, změně jejich vzhledu, jejich ochraně, jejich udržování v dobrém stavu nebo úpravě tělesných pachů. Pokud určitý produkt splňuje uvedené požadavky, ale do lidského těla se dostává polykáním, injekčně, implantací nebo inhalací, nepovažuje se za kosmetický přípravek. I z tohoto důvodu např. kyselina hyaluronová zapracovaná v krému je kosmetickou látkou, ale není při injekční podobě. Toto tvrzení také platí pro barvy na dočasné tetování, které se posuzují jako kosmetika, ale barvy na permanentní make-up či trvalé tetování ní nejsou. Příkladů je ještě mnoho.


Kosmetika je určena pro všeobecné použití pro lidi se zdravou kůží, případně jen mírně se odchylující od normálu. Kosmetické výrobky jsou volně distribuovány v lékárnách, drogeriích, parfumeriích a ostatních obchodech a jsou určeny pro malospotřebitele. Jde o zboží běžné spotřeby. Nicméně některé druhy jsou určeny výhradně pro profesionální použití. Tyto výrobky mohou totiž obsahovat složky nepovolené v kosmetických produktech pro všeobecné použití, nebo ve vyšší koncentraci než pro neškolené laiky. Za profesionála se považuje osoba, která vykonává profesionální činnost a má adekvátní vzdělání nebo praxi pro výkon dané činnosti. Kosmetické výrobky při své profesionální práci používají kosmetici, kadeřníci, vizážisté, nehtoví designéři, maséři a jiní. Tyto osoby nesmí dále prodávat spotřebitelské veřejnosti kosmetiku určenou pro profesionální použití.


Kožní léky jsou výrobky, kde léky tvoří pomocné látky s jedním případně několika léčivy. Určeny jsou pro diagnostiku chorob, ochranu před nimi a na jejich léčení, nebo ovlivňování fyziologických funkcí. Léky určené k ošetření kůže se nazývají dermální léky a pokud přípravek obsahuje léčivou látku, nemůže být kosmetikou. Pomocná látka nemá léčebný účinek, a proto se může používat i v jiných odvětvích. Desítky z nich se používají také v kosmetice, např. líh, lanolin či olivový olej. Na rozdíl od kosmetiky, většina dermálních léků se může pořídit pouze na základě lékařského předpisu z důvodu, že jsou určeny pacientům. Výjimku tvoří skupina dermálních léků, které může použít pro samoléčbu i široká veřejnost. Tyto výrobky se prodávají v lékárnách i bez předpisu a nazývají se volně prodejnými léky. Příkladem je i tekutý pudr, zinková mast a jiné. Zatímco v EU se obě skupiny dermálních léků mohou prodávat pouze v lékárnách, v USA se volně prodejné léky mohou prodávat i ve vybraných obchodech.


Zařazení určitého produktu mezi kosmetiku nebo léky může ovlivnit jeho název i prezentaci funkce a účinků. Ale nepleťme léčebnou kosmetiku s dermálními léky. Léčebný účinek se smí připisovat jen lékům, proto léčebná kosmetika je nesprávným termínem a nesmí se používat. Na druhou stranu, termín lékařská kosmetika charakterizující úkony korektivní dermatologie a esteticko-plastické chirurgie je správný. Kromě dermálních léků, s kosmetikou hraničí i produkty jiné povahy, jako jsou biocidní přípravky a další zdravotnické pomůcky. Nejlepším příkladem jsou antiseptické a antibakteriální výrobky a také zdravotnické pomůcky, jako lubrikační gel. Výrobky proti vším jsou dokonce hraničními výrobky mezi kosmetikou, léky, zdravotnickými pomůckami a biocidy. Existují i ojedinělé hraniční výrobky mezi kosmetikou a hračkami, jako rozpustné produkty ve vodě určené pro děti na hraní.

Literatura
HOJEROVÁ J., BOSKOVIČOVÁ E.: Kozmetika, zdravie, krása, Ako si vybrať kozmetiku – Plat4M Books, s.r.o. Bratislava 2015
NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY č. 1223/2009 o kozmetických výrobkoch

 

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info