Panel uživatele

Kožní melanom

Přidáno: 10.11.2016 16:23:47 Počet shlédnutí: 1158

10 Listopad 2016

Kožní melanom

Poruchy pigmentace jsou tvořeny nejčastěji základními typy fyziologických barviv, tj. melaninem, hemoglobinem (oxyhemoglobin, karboxyhemoglobin) nebo karotenem. Za normálních okolností jsou melanocyty v bazální vrstvě uspořádány jednotlivě a jsou od sebe vzdáleny. Při některých okolnostech dochází k jejich hromadění na určitém místě pokožky. Důsledkem je seskupení pigmentu, který vytvoří barevné skvrny různé velikosti a tvaru.

Podle původu lze melaninové hyperpigmentace rozdělit na:

- Vrozenou, které jsou geneticky podmíněné a vyskytují se zejména u rusovlasých nebo světlovlasých jedinců. Projevují se pihami, které se typicky vyskytují v centrální části obličeje, na pažích, v horní třetině hrudníku nebo zad;

- Získanou, kde hyperpigmentace nejčastěji postihuje osoby s vyšším fototypem. Vyskytuje se u žen středního věku, jejich výskyt ale stoupá i u mužů.

Jelikož pigmentová ložiska jsou uložena v hlubokých vrstvách kůže, přirozeným samoobnovovaním pokožky se neodstraní a spontánně nevymizí. Jejich počet a intenzita je jistým ukazatelem dávky UV záření, kterému byla kůže vystavena v průběhu života. Hyperpigmentace obvykle nemá jednu vyvolávající příčinu, ale jedná se o komplexní děj. Mezi příčiny vzniku nevzhledných skvrn neodmyslitelně patří slunění a věk, hormonální změny během těhotenství nebo užívání antikoncepce, fototoxická substance, tj. přítomnost slunečního světla; některé rostlinné esence, vůně, užívání některých léků a také poškozená a zjizvená kůže je také velmi často poseta pigmentovými skvrnami. Poruchy kožní pigmentace patří k častým kosmetickým nedostatkům, některé jsou i zdravotně rizikové. Změna pigmentace se vyskytuje u 10-20% žen v aktivním věku užívajících antikoncepci, proto právě tato skupina žen by měla věnovat velkou pozornost prevenci.

Poruchy hyperpigmentace kůže se mohou projevovat v různých formách, jako jsou pihy, pigmentové névy a skvrny, tj. jaterní skvrny nebo odborně melasma resp. chloasma, mateřská znaménka a nejvážnějším je melanom.

Nejnepatrnějšími poruchami pigmentace jsou právě pihy. Pihy jsou symetricky rozesety ostře ohraničené žlutohnědé až hnědé fleky o velikosti několika milimetrů a vidíme je hlavně na obličeji a dekoltu, na ramenou, rukou i nohou. Nepovažují se za chybu krásy, ba naopak, dodávají zvláštní jedinečnost. Dispozice na jejich tvorbu je dědičná. Vyskytují se zejména u lidí s bledou pokožkou, blond nebo zrzavými vlasy. Začínají se objevovat už u dvouletých dětí, jejich počet postupně narůstá během dospívání a ve starším věku opět klesá. Od ostatních pigmentových defektů se liší tím, že intenzita jejich zbarvení se během roku mění. Objevují se s prvním jarním sluncem a většinou se s příchodem studených měsíců ztrácejí. Obecně jsou naprosto neškodné a nevzniká z nich rakovina kůže. Někteří lidé v těchto tečkách vidí největší zlo a chtějí se jich zbavit. Natrvalo se odstranit nedají, umíme je pouze zmírnit. Je třeba vzdát se úmyslného opalování a nevycházet na slunce bez použití opalovacích přípravků a krémů s UVA a UVB filtrem. Přes den nám výborně poslouží i vrstva make-upu. Stravu je užitečné doplnit o extra dávku beta-karotenu, vitaminy B, C a E, kyselinu listovou a zinek. Nejjednodušší cestou k jejich zbavení je používání bělicích přípravků, avšak je třeba si připustit fakt, že když je přestaneme používat, pihy se objeví znovu. Kožní lékař dokáže pomoci chemickým peelingem, intenzivním pulsním světlem nebo laserem. Pokud si vybereme z "osvědčených" rad našich babiček, můžeme si někdy hodně uškodit. Několik přírodních surovin se pyšní bělícími účinky. Výborně se osvědčila citrónová šťáva či odvar z petrželky i okurková šťáva. Ale dávejme si velký pozor při jejich aplikaci. Zejména pozor na periodicitu, protože příliš častá a nevhodná aplikace může způsobit podráždění.

Vrozené pigmentové névy jsou ojedinělé, jen zřídka četné, ostře ohraničené projevy nahromaděného pigmentu. Od narození nebo raného věku je má mnoho z nás. Jedná se o nezhoubný projev ve formě mateřských znamének, které způsobují zmnožené melanocyty tvořící hnízda. Výrazně nevystupují nad povrch pokožky a mohou přetrvávat po celý život. Jejich množství závisí na dědičnosti, klimatických podmínkách a fototypu. Obvykle jsou neškodné, ale tečky krásy měnící svůj tvar, velikost, zbarvení mohou zabolet či svědit. Při nastání této situace by je měl zkontrolovat kožní lékař. Rizikové jsou neustále se zvětšující tmavá až černá znaménka a mokvání. Když přesáhnou průměr pěti milimetrů, je doporučeno je dát odstranit a histologicky vyšetřit. Odstranění znaménka je jednoduchá záležitost. V dnešních časech by měl každý zaklepat na dermatologickou ambulanci alespoň jednou ročně a nechat si prohlédnout celé tělo, protože rozlišit nebezpečné znaménko od běžného dokáže jen odborník.

Získané pigmentové skvrny a névy přibývají na našem těle s plynutím času. Solární lentigo představuje ostře ohraničenou světlehnědou až hnědou skvrnu, která však nevyčnívá nad povrch pokožky. Typicky se vyskytují na sluncem exponovaných místech těla jako jsou ruce, centrální část obličeje, nos a spánky. Průměr těchto név se pohybuje v rozmezí od několika milimetrů až do několika centimetrů. Nové pigmentové névy vznikají zejména do 30. roku života, přičemž je projevem stárnutí. V dospělosti máme průměrně 20 pigmentových znamének a skvrn, ale jejich počet závisí na mnoha faktorec. Zvláštní pozornost je třeba věnovat névam ve vlasech, na dlaních a chodidlech, tak jako i na jiných částech těla, které jsou opakovaně vystaveny dráždění, tj. tření, holení a jiným mechanickým či chemickým drážděním. Společnou nepříjemnou vlastností těchto útvarů je, že mohou ukrývat nádorové bujení.

Nepravidelnou hyperpigmentaci podporuje i tření, škrábání, teplo a věk. Před pubertou je tento jev vzácný, ale postupem času dochází k přesunu pigmentu a vytváření různých pigmentových skvrn. Tyto útvary se také nazývají stařeckými skvrnami. Jiným typem jsou jaterní skvrny, jejichž příčina vzniku neznamená stále jen poruchu jater. Další hyperpigmentace nazývaná melasma či chloasmat může vzniknout při užívání antikoncepce nebo hormonální terapie, při hormonálních poruchách během těhotenství nebo menopauzy. Také je mohou způsobovat určité onemocnění vaječníků, štítné žlázy či žlučníku. Na druhou stranu je mohou vyvolat i vnější vlivy, jako již zmíněné sluneční záření a fotosensibilizující látky. Ty se nacházejí také v některých rostlinách jako například Parasca, bolševiku obrovském a některých kvetoucích trvalkách. Tyto rostliny zapříčiňují zánětlivé reakce a bolestivé puchýřky, po kterých zůstává na pokožce narušená pigmentace. Nicméně tyto skvrny mohou být také reakcí na nevyhovující kosmetiku. Bergamotový olej, kvůli obsahu složky bergaptén se stál terčem kritiky. Používal se v přemíře do vonné kosmetiky a způsoboval trvalé skvrnky. Dnes se tento olej výlučně používá jen po zbavení uvedené složky. V létě bychom neměli používat ani požívat výrobky obsahujících třezalku tečkovanou, kvůli obsahu barviva hypericin. Bojovat s těmito skvrnami můžeme výše uvedenými způsoby.

Melanom představuje již závažný problém, protože je známkou rakoviny kůže. Blíže se budeme věnovat této problematice v samostatném příspěvku.

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info