Panel uživatele

Lupy

Přidáno: 07.02.2017 12:41:25 Počet shlédnutí: 835

07 Únor 2017

Lupy

Lupy

Malé bílé potvory? I z části hlavy, kde jsou vlasy se odlupuje rohovina v malých, pouhým okem nepozorovatelných šupinkách, samozřejmě za normálních okolností. Lupy jsou však způsobovány nadměrným odlupováním vrchní vrstvy kožních buněk pokožky hlavy. Vznikají jen za určitých podmínek a jsou i více viditelné. Vznik lupů způsobuje kombinace několika faktorů, jako je nadměrná tvorba kožního mazu, přemnožení kvasinek jménem Malassezia furfur či individuální sklon k zánětům pokožky. Kvasinky jsou v malém množství přirozenou součástí mikroflóry na vlasaté části hlavy. Pokud se přemnoží, produkují velké množství látek, které slepují původně malé rohovinové šupinky do větších, pouhým okem již viditelných shluků. V horších případech mohou problémy vyústit až do tzv. seboroické dermatitidy, která postihuje i další oblasti, jako je obočí, okolí nosu, zadní strana uší nebo hrudní kost. Suché lupy / lat. Seborrhoea sicca / pokrývají ošacení jako bílé vločky, mastné / lat. Seborrhoea oleosa / jsou žluté a pevnější, přiléhavé na hlavové pokožce.

Každý z nás může v určitém období trpět výskytem lupů a jeho mírné projevy se běžně objevují u každého pátého člověka. V dětství se vyskytují zřídka, nejčastěji však v období puberty a přetrvávají více či méně do středního věku. V některých případech mohou lidé trpět lupy celý život. Muži jsou na výskyt lupů náchylnější než ženy, což souvisí s hormonální činností, kvůli které buňky u mužů produkují více kožního mazu. Lupy se také častěji vyskytují u lidí s neurologickými či jinými onemocněními, jako je například Parkinsonova choroba, mrtvice, infarkt nebo poruchy imunity. Výskyt lupů se zvyšuje i u zcela zdravých lidí v zimním období, protože ochranná kožní bariéra je oslabena a do pokožky mohou snadněji pronikat dráždivé látky.

Lupy způsobují mnoho problémů. Kromě nepříjemného svědění je neustálé a viditelné olupování pokožky hlavy, a to zejména na tmavých vlasech a oblečení. To může být v důsledku důvodem pocitu neatraktivity a nízkého sebevědomí. V některých případech se vyskytuje i zarudnutí či další viditelné příznaky zánětu pokožky. Muže i ženy, kteří ve svém zaměstnání přicházejí do styku s lidmi, přivádějí lupy do rozpaků. Nejenže bílé šupinky jsou vidět na tmavém oblečení, ale seboroický ekzém může vést i k neustálému škrábání pokožky hlavy, kterého si e ostatní určitě všimnou. Kromě toho vede škrábání ke zvýšené tvorbě lupů, čímž vzniká začarovaný kruh.

Literatura:
HOJEROVÁ J., BOSKOVIČOVÁ E.: Kozmetika, zdravie, krása, Ako si vybrať kozmetiku – Plat4M Books, s.r.o. Bratislava 2015

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info