Panel uživatele

Magie kosmetického průmyslu

Přidáno: 17.12.2017 14:14:39 Počet shlédnutí: 737

17 Prosinec 2017

Magie kosmetického průmyslu

Magie kosmetického průmyslu

Magie, a k tomu černá! A přece se vyšplhala na přední příčku mezi trendové suroviny kosmetického průmyslu. Řeč je o starém dobrém aktivním uhlí. Tato surovina se používá již od pradávna v mnoha odvětvích, nejvíce však v léčitelství. Malé množství aktivního uhlí dával svým pacientům již Hippokrates, otec lékařství, před 2 500 lety. Aktivní uhlí nazývali černou magií pro jeho barvu a léčebné schopnosti. Starověcí Egypťané používali aktivní uhlí stejně jako Indiáni, ale Egypťané věděli své už tehdy. Používali ho nejen vnitřně ale i na ošetření pleti během zkrášlujících procedur a při čištění ran. Vědecký výzkum aktivního uhlí začal v r. 1785, kdy Lowitz objevil jeho adsorpci rozpustných látek. V 17. století ho začali zkoumat vědci a zjistili, že dokáže ochránit pokožku před škodlivými vnějšími i vnitřními faktory. Počátkem 20. století byly matematicky popsány adsorpční mechanismy v různých vědeckých publikacích a začalo jeho širokospektrální používání.

Aktivní uhlí je pórovitý materiál s houbovitou strukturou, který se vyznačuje velkým aktivním povrchem s vysokou schopností adsorbovat široké spektrum mikro a makromolekulárních látek. Musíme však mít na paměti z čehož vzniká! Rozeznáváme totiž živočišné a rostlinné aktivní uhlí. Živočišné se samozřejmě vyrábí spalováním zvířecích kostí, zatímco rostlinné se získává ze dřeva, kokosových skořápek, rašeliny a uhlí. Živočišné uhlí se již nevyrábí. Dnes se používá hlavně zdravotní uhlí vyrobené ze zuhelnatělého rostlinného materiálu.

Vstupní suroviny se nejdřív zuhelnatí. Při tomto procesu však vznikají jen velmi malé póry. Z aktivního - porézního systému se při tom odstraní nestálé látky (vodík, kyslík, dusík, síra atd.).

Pozitivní vlastnosti na sebe uhlí „nabalí" působením horkých vodních par při teplotě v rozmezí od 900 do 1 100 ° C. Zároveň se uvolní i dehtové produkty, které jsou usazeny v jemně pórovitém uhlíku, tím se uvolní a zpřístupní rozsáhlý skelet uhlíku. Dojde k oxidační chemické reakci mezi uhlíkem a vodou na jeho vnitřních površích, který odstraňuje ze stěn pórů i uhlík:

2 C + 3 H2O → CO + CO2 + 3 H2

A to není všechno! Velikost pórů se dá "vyrobit na míru" podle typu aplikace změny teploty, času působení páry apod. Není divu, že se celosvětově za rok vyrobí téměř 250 000 tun aktivního uhlí.

Černá magie má mnoho forem využití, ale v těchto dnech prožívá své znovuzrození právě v kosmetickém průmyslu. Tato surovina funguje na jedničku a působí jako houba na nadbytečný kožní maz a nečistoty. Nejenže je absorbuje, ale působí na pleť i detoxikačně. Účinně ji pročistí, zatočí s černými tečkami a podporuje hojení akné. Z tohoto důvodu na trhu nalezneme širokou paletu různých čistících přípravků a masek. Ale nejen to! S oblibou se využívá i na bělení zubů. Černé zubní pasty a prášky již nejsou ojedinělým jevem. Hojně se využívá také ve vlasové kosmetice, kde se používá v boji proti lupům.

Literatura:
Adsorpčné uhlie. In: Encyklopedický ústav SAV. Encyclopaedia Beliana. 1. vyd. Bratislava : Veda a Encyklopedický ústav SAV, 1999. 696 s. ISBN 80-224-0554-X. Zväzok 1. (A - Belk), s. 58.

Link:
https://noizz.sk/lifestyle/magicke-uhlie-ktore-ti-vycisti-plet-aj-vybieli-zuby/y3f19m4

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info