Panel uživatele

Med a jeho místo v kosmetickém průmyslu

Přidáno: 27.08.2017 08:36:52 Počet shlédnutí: 684

27 Srpen 2017

Med a jeho místo v kosmetickém průmyslu

Med a jeho místo v kosmetickém průmyslu

Již od pradávných časů byl med používán ve velké míře v toaletních přípravcích nebo v přípravcích na kůži. Archeologické záznamy z prodynastického věku horního Egypta umožnily zjistit, že kočovné kmeny tasianské kultury (asi 4500 před n. l.) smíchali malachit, měď, spar, olej, tuk a med pro výrobu očních kosmetických výrobků. Nemělo by být překvapením, že jeden z nejranějších záznamů o medu, jako přípravku kosmetického ošetření, zahrnuje Kleopatru, která se proslavila svými denními zkrášlujícími rituály. Přidávala med do svých mléčných lázní, aby udržela svou pokožku hladkou a pevnou. Nefertiti (1370 před n. l.), manželka egyptského faraóna Achnatona, pravidelně používala med na ošetření svého zevnějšku. Její jméno bylo původně prohlášeno za "Naftetu", což v překladu znamená "krása přišla". Je také známo, že egyptské ženy používaly med spolu s jedlou sodou na vaginální iritace, pravděpodobně kvůli jeho antibakteriálním vlastnostem. Med se také uvádí v sumerské tabuli z období kolem roku 3000 před n. l. a v egyptském papyru Ebers (kolem roku 1500 před n. l.). Je zde uvedeno, že se žvýkali voňavé pilulky z medu a koření, aby osvěžili svůj dech. Další starověké zprávy o medu v kosmetice zahrnují spisy od Aristotela, Dioskorida a Pliny, jakož i prorocké knihy o hlavních kulturních tradicích, jako je Bible, Korán, Tóra a Talmud.

Mezi další historické osobnosti, které používaly med jako kosmetiku patří Poppaea Sabina (30 - 65 n.l.), druhá manželka císaře Nera. Říká se, že si myla obličej až sedmkrát denně medovým mlékem. Madame du Barry (1743 - 1793), poslední milenka francouzského krále Ludvíka XV., používala med jako masku na obličej. Královna Anna (1665 - 1714) ukrývala tajný medově olejový recept, aby její vlasy byly husté a lesklé. Sarah, vévodkyně z Marlborough (1660 - 1744), měla svůj vlastní tajný recept na speciální medovou vodu, kterou si nanášela na vlasy. V dynastii Ming ženy v císařském dvoře používaly směs medu a pomerančových semen, aby jejich pokožka zůstala svěží a bez vady.

Historické zprávy z období renesance svědčí o tom, že kosmetické použití medu bylo v tomto věku hojně rozšířené ve srovnání s předchozími obdobími. V Benátkách (Itálie), ženy používaly k ošetřování vlasů krém vyrobeným z kamence, síry a medu, aby jejich vlasy získaly zlaté odstíny. Dva rukopisy ze XVII. st. z archivu Nantes (Francie) uvádějí různá doporučení způsobu využití medu a včelího vosku pro zevní použití v terapeutické a kosmetické péči. Přehled rostlinné kosmetiky ve starověké Indii obsahuje seznam různých obkladů a masek, které se datují do období XVIII. st., včetně obkladů a masek na obličej složených z čočky a medu. Ve viktoriánském věku se make-up považoval za nevhodný pro respektované ženy, ale existovalo omezené množství tolerované kosmetiky včetně masek na obličej, připravovaných z ovesných vloček, medu a vaječných žloutků.

Důležité starověké použití včelích produktů se týká zachovávání mrtvol. Včelí vosk a med se používaly v balzamovacích technikách Egypťany. Známé historické postavy, které byly balzámovány medem jsou například král Sparty, Agésipolis I (vládl v letech 394-380 před n. l.), Alexandr Veliký (vládl v letech 356-323 před n. l.), král Babylonu Herodes Velký (vládl v letech 73 - 4 před n. l.) a jiní.

Netřeba dodávat, že kosmetický účinek medu se neomezuje jen na jeho vnější použití. Požívání medu samo o sobě výrazně zlepší nejen barvu, ale i texturu kůže. Krásná pleť španělských a italských žen není způsobena pouze konzumací olivového oleje, ale i medu.

 

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info