Panel uživatele

Mezibuněčná hmota a její význam

Přidáno: 13.09.2016 23:31:56 Počet shlédnutí: 1344

13 Září 2016

Mezibuněčná hmota a její význam

Mezibuněčný prostor v rohovinové vrstvě vyplňuje hmota s názvem mezibuněčná hmota, která odpovídá za soudržnost mezi jednotlivými korneocyty. Na povrchu pokožky, ve vrstvě odlupující se rohoviny, je tato hmota objemově zanedbatelná. Nicméně hlouběji v kompaktní rohovině již hraje velmi důležitou roli.

Základem mezibuněčné hmoty jsou lipidy, které se vytvářejí zejména v horní části zrnité vrstvy pokožky. Klíčovou složku tvoří také ceramidy. Množství fosfolipidů je zanedbatelné v zrnité vrstvě, v protikladu s membránami živých buněk, kde jsou hlavní právě fosfolipidy a naopak ceramidy zanedbatelné. U mladého člověka mezibuněčné lipidy sestávají asi z 50% ceramidů, 25% cholesterolu, 10% volných mastných kyselin a zbytek tvoří deriváty cholesterolu s organickými kyselinami. Kromě nich jsou v mezibuněčné hmotě obsaženy i látky rozpustné ve vodě, jako sodná sůl kyseliny hyaluronové a cukernaté-ceramidové deriváty.

Mezibuněčná hmota je fyzikou i chemickou bariérou. Spolu s přirozenými hydratačními složkami rohoviny zabraňují vysychání pokožky, ale i jejímu přílišnému zavodnění. Rohovina tenkého typu s dostatkem mezibuněčné hmoty působí jako bariéra proti průniku vody oběma směry. Oproti tomu rohovina silného typu s fyziologicky nedostatečnou mezibuněčnou hmotou je málo voděodolná, a tak vodu rychle přijímá i ztrácí. Mezibuněčná hmota tvoří fyziologickou překážku a reguluje přestup látek z vnějšího prostředí do našeho organismu. Zabraňuje pronikání škodlivin a umožňuje prostup jen určitých látek. Vstřebávací schopnost zdravé pokožky však není velká. Vstup do hlubších vrstev je možný jen za určitých podmínek. V případě, že pokožka podlehla podráždění či mechanickému poškození, průnik škodlivin se zvýší, což způsobí ztrátu bariérových schopností. Stárnutím pokožka ztrácí schopnost vytvářet dostatek této hmoty, zejména ceramidů. U třiceti a čtyřicátníků je množství ceramidů asi o polovinu ménší, než u dvacátníků a ve zralém věku se toto množství nadále snižuje. Řešení jeho nedostatku je cílem právě při obnově suché, citlivé, atopické a ekzematické pokožky.

Literatura:
HOJEROVÁ J., BOSKOVIČOVÁ E.: Kozmetika, zdravie, krása, Ako si vybrať kozmetiku – Plat4M Books, s.r.o. Bratislava 2015

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info