Panel uživatele

Mikroorganismy těla pod lupou

Přidáno: 06.10.2016 08:24:12 Počet shlédnutí: 814

06 Říjen 2016

Mikroorganismy těla pod lupou

V okamžiku, kdy nás Svět uvítá do své náruče, při prvním kontaktu s okolním prostředím se setkáváme s mikroorganismy. Od této chvíle nás již neopustí, osídlí naše těla zevnitř i zvenčí a provázejí nás po celý život. Na kůži žije velký počet různých druhů mikroorganismů. Jejich největší výskyt je v podpaží, na ohanbí či nohou, konkrétně v prostorách mezi prsty. Četné mikroorganismy obývají i naše ruce. Jeden 〖cm〗^2 zdravé pokožky pokrývá v průměru sto až deset milionů mikroorganismů. Ke svému přežití potřebují kyslík. Některé nosíme na kůži neustále, jiné mají na naší pokožce jen dočasné bydliště. Podle toho, jak snadno se dají z povrchu naší pokožky odstranit, je rozdělujeme do dvou skupin.


Vnější (přenosná, polétavá, transitorní) mikroflóra, je odrazem prostředí, ve kterém žijeme a pracujeme. Dá se zcela odstranit intenzivní hygienou a dezinfekcí. Běžným mechanickým mytím rukou odstraňujeme cca 50% těchto mikroorganismů.


Vnitřní (vlastní kůži, trvalou, rezidentní) mikroflóru však takovými prostředky nejsme schopni odstranit. Ale např. chirurgickým mytím a dezinfekcí rukou je možné je zredukovat na 20%.


Mikroorganismy nejsou na světě omylem, také mají svoji funkci. Mohou být prospěšnými bojovníky, kteří nás chrání před vnějšími nebezpečími ale i škůdci. Například, pokud se poraníme, bakterie na kůži pracují na tom, aby se přes ránu nedostaly do krevního oběhu nebezpečné bakterie a také udržují optimální vlhkost pokožky. Na druhou stranu mohou vyvolat zdravotní problémy, záněty kůže, ale i vážné onemocnění různých orgánů, pokud se dostanou do krevního oběhu, v nejhorších případech způsobují i smrt. Ohroženi jsou zejména lidé se sníženou imunitou.


Nemálo lidí se domnívá, že proti mikroorganismům je třeba všemi dostupnými silami a prostředky bojovat, protože jsou původci mnoha nesnází a celkově negativně ovlivňují kvalitu našich životů. Opak je však pravdou. Naše těla jsou "inteligentní bytosti" a výborně třídí dobré a špatné. Možná nás hned napadne, že je lepší zbavit se mikroflóry na kůži pomocí antibakteriálních přípravků. V dnešní době se to opravdu často zdůrazňuje, alespoň co se mytí rukou týče. Ale intenzivní a přehnaná hygiena a boj proti mikroorganismům je mnohdy spíše na škodu, protože mnohé z nich nás opravdu chrání a jsou přirozenou součástí pokožky. Antibakteriální přípravky zabijí většinu bakterií, ale je třeba myslet na to, že nezničí jen ty špatné, ale i ty dobré. Proto se řiďme pravidlem, že všeho moc škodí a s antibakteriálními přípravky to raději nepřehánějme.

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info