Panel uživatele

Naše každodenní pokožka

Přidáno: 09.08.2016 21:36:41 Počet shlédnutí: 759

09 Srpen 2016

Naše každodenní pokožka

Pokud oči jsou zrcadlem duše, pak pokožka je právem vizitkou našeho těla. Její barva a vzhled ihned prozradí fyzický a psychický stav majitele. Různé nemoci, vliv hormonů a jiné vnitřní procesy jako životospráva, projevy zlozvyků a momentálních nálad, se projeví na vzhledu pokožky a mohou zanechat své stopy. Je úzce spojena s nervovou soustavou a tak její vzhled prozradí i náš duševní stav. Dvojnásob to platí pro pokožku obličeje, čili pro naši pleť. Tím, že je neustále vystavena vlivům vnějšího prostředí a není chráněna ani šatstvem, musíme ji přiměřeně chránit jinými způsoby. Jedním z nich je právě ošetřování pokožky kosmetickými výrobky.


Plocha kůže u dospělého jedince představuje přibližně 1,5 až 2m2 v závislosti na proporcích člověka. Asi 11% z ní pokrývá hlavu a krk, 30% trup, 23% horní a 36% dolní končetiny. Kůže novorozence zabírá jen o málo více než 0,25m2. Avšak poměry její hmotnosti se enormně liší. U novorozence je třikrát rozsáhlejší než u dospělého člověka. Je pozoruhodné, že zatímco pleť představuje pouze 3,3% z celkové plochy kůže dospělého člověka, výrobky určené k ošetření pleti tvoří více než 20% sortimentní nabídky.


Hmotnost kůže představuje přibližně 13 až 20% tělesné hmotnosti člověka, tento údaj závisí na proporcích jedince.


Pokožka je velmi tenká a tím i snadno zranitelná. V průměru má tloušťku 2 mm, ale podle lokalizace se mění. Kolísá se od 0,11mm až do 4-6mm. Také závisí na genetických předpokladech, rase, věku, pohlaví, okolním životním prostředí, naší životosprávě, resp. profesi, kterou zastáváme. Tenký typ pokožky je lokalizován na obličeji a dekoltu, střední typ na zádech, krku a trupu, zatímco tlustý typ na dlaních a chodidlech. Povrch kůže není hladký. Pyšní se mělkými rýhami, které vytvářejí kožní políčka ve formě trojúhelníků a kosočtverců; drobné ústí různých žláz. Celý povrch našeho těla je pokryt ochlupením s výjimkou dlaní, chodidel a rtů, ostatní části pak vlasy a hrubším ochlupením. Nezapomeňme ani na nehty, které zkrášlují konečky prstů a jsou stejného původu jako vlasy.


Literatura
HOJEROVÁ J., BOSKOVIČOVÁ E.: Kozmetika, zdravie, krása, Ako si vybrať kozmetiku – Plat4M Books, s.r.o. Bratislava 2015

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info