Panel uživatele

Období puberty a jeho projevy na kůži

Přidáno: 18.08.2016 13:04:07 Počet shlédnutí: 1935

18 Srpen 2016

Období puberty a jeho projevy na kůži

Přibližně od 10-12 let vypukne vulkán hormonů a "zdravě" vypadající pokožka je najednou minulostí. Hormonální chaos způsobuje přeměnu ochlupení na některých částech těla a dosud jemné chloupky se stávají delšími a silnějšími v podpaží, končetinách a na intimních místech a u drsnějšího pohlaví i na obličeji. Jak hormony, tak i potní a mazové žlázy se aktivizují, což se projeví na našem zevnějšku. Ale i kdybychom si mysleli, že všechno je jen špatné, zvýšená produkce kožního mazu má i svá pozitiva. Ochraňuje pokožku obličeje a hlavy před vnějšími vlivy. Pokožka v tomto období je tónovaná, pružná a hydratovaná. 85% mladých lidí postihuje negativní projev zvýšené produkce kožního mazu do 20. roku a přibližně 3% populace i po 30. roku. Mezi těmito projevy jsou lesklá pleť zejména v T – zóně (tj. v oblasti čela, nosu a brady) případně ve V-zóně na ramenou, hrudníku a zádech. Není divu, v těchto zónách jsou mazové žlázy nejvíce koncentrované. Kolem ústí vlasového váčku se vytvoří trychtýř, ve kterém se začne hromadit kožní maz. Dráždí pokožku a povzbuzuje ji k rychlejšímu rohovatění. Stěny nálevky postupně zhrubnou, póry se trvale rozšíří a povrch pokožky se stává drsnějším a hrbolatější. Mírně zvýšená činnost mazových žláz se nazývá seboreou / lat. sebum: maz, Rhoeo: téct /, jejími projevy trpí téměř každý v tomto věku. Dalšími nežádoucími projevy jsou komedony a akné.

Komedony jsou zablokovány vývody mazových žláz. Mohou být otevřené či uzavřené rohovinou. I ti z nás, kteří nemají vážnější problémy s pokožkou, bojují často s nepříjemnými ucpanými póry a komedony. Černé tečky se nejčastěji vyskytují na nose, čele a bradě, ale nejednou i na tvářích. Jsou kosmetickým problémem, který dlouhodobě přetrvává bez ohledu na to, jak poctivě se pleť čistí, nikoli však onemocněním. Esteticky působí rušivě, ale při správném ošetřování pokožky může puberťák projít tímto obdobím bez následků na kůži. Stále se říkává, že z "vyrážek" vyrosteme, nicméně je to jen částečná pravda. Jelikož produkovaný maz nemůže volně opustit póry a přitom je i rájem pro hnisotvorné bakterie, komedony se snadno zapálí. Pokud se z "osamělých" komedonů stávají výsevy a následně zahnisají, ošetření by měl provádět dermatolog. Důvod je prostý, z komedomů se snadno mohou vyvinout ložiska akné.

Akné patří mezi nejčastější kožní choroby. V pubertě se s rozličnou intenzitou vyskytuje téměř u každého zhruba kolem 15. roku, obvykle však po 20. roce spontánně vymizí. Někdy přetrvává až do 30. roku, případně doprovází svého majitele až do stáří. Čím dříve se akné projeví, tím vážnější je jeho rozsah a obvykle i průběh. Akné je multifaktoriálně zánětlivé onemocnění mazových žláz a vlasových folikulů, které se projevuje v lokalitách s největším počtem mazových žláz (v tzv. Seboreických oblastech), tedy na obličeji a na horní části hrudníku. Může však postihovat i ramena a celá záda. Akné se projevuje ve formě komedonů (uhrů), papul (červených vyrážek), pustuly (hnisavé vyrážky) a bolestivých uzlových cyst. Onemocnění přetrvává většinou několik let. Neléčené nebo nesprávně léčené akné může na kůži zanechat jizvy.

Mezi hlavní faktory pro vznik akné patří genetická predispozice, porušené rohovatění buněk, extrémně zvýšená produkce mazu, hormonální vlivy a bakteriální osídlení kůže ale i překyselení a jiné onemocnění žaludku. Zvýšená produkce kožního mazu úzce souvisí s kolísáním hladin pohlavních hormonů, především testosteronu. Akné vzniká ze směsi mazu a zrohovatělých buněk, které vedou k tvorbě nezánětlivých uhrů, komedonů. Pod vlivem další androgenní stimulace mazové žlázy se vytváří vhodné prostředí pro množení bakterie Propionibacterium acnes. Tato bakterie generuje prozánětlivé molekuly, a tak se objevují jeho zánětlivé formy, zanícené až hnisavé vyrážky a uzly. Všechny tyto procesy ovlivňují tvorbu mikrokomedonů, které jsou základem vývoje všech projevů akné. Právě mikrokomedon je předchůdcem všech typů klinických projevů akné. Postupné hromadění produkovaného mazu v uzavřené dutině vlasového váčku vede k jejímu zvětšování a ke vzniku prvního, nezánětlivého komedonu. Otevřené komedony o průměru 1 až 5mm, mají rozšířené ústí a jeví se jako černé body na úrovni kůže, nebo mírně vyvýšené nad úroveň kůže. Otevřené komedony mohou ustoupit i spontánně po uvolnění svého obsahu na povrch kůže. Pokud k tomu nedojde, mohou se z nich vyvinout zánětlivé projevy akné. Uzavřené komedony mají ústí pouhým okem neviditelné. Jeví se jako tuhé, drobné vyvýšeninky bělavé barvy, s průměrem 1 až 5 mm. Postupnou akumulací mazu se komedon zvětšuje, až nakonec praskne, čímž se obsah uvolní do okolní tkáně a tak způsobí zánětlivou reakci. Při povrchovém procesu se vyvíjí hnisavá vyrážka bělavé barvy s červeným zánětlivým okolím. Při zánětlivém procesu v hlubších vrstvách kůže vzniká tuhá vyrážka červené barvy s průměrem do 1 cm, vystupující nad úroveň okolní kůže. Projevy povrchové formy akné se obvykle hojí bez jizev.
Klinickými projevy těžší formy jsou akné konglobované. Představují rozsáhlá, hluboko uložená zánětlivá ložiska kolem několika sousedících vlasových folikulů. Tuhé útvary červené barvy někdy navzájem splynou, čímž vzniknou píštěle, z nichž může na povrch kůže vytékat hnisavý až krvavý obsah. Na dotek jsou bolestivé a hojí se ve formě jizev, které může provázet i hyper- a hypopigmentace. Nejtěžší formou akné je akné fulminans, kdy se vedle zánětlivých projevů akné vyskytují otoky, bolesti kloubů a horečka.

LITERATURA:
HOJEROVÁ J., BOSKOVIČOVÁ E.: Kozmetika, zdravie, krása, Ako si vybrať kozmetiku – Plat4M Books, s.r.o. Bratislava 2015
BLAŠKO M.: Akné je zápas,ktorý sa dá vyhrať, 2013

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info