Panel uživatele

Ochranné přípravky proti UV záření

Přidáno: 05.08.2018 10:44:44 Počet shlédnutí: 741

05 Srpen 2018

Ochranné přípravky proti UV záření

Ochranné přípravky proti UV záření

Opalovací krém (nesprávně krém na opalování) se nanáší na kůži s cílem chránit ji před nebezpečným vlivem slunečního záření, které může způsobit její spálení. Je k dispozici v různých formách jako mléko, krém, sprej, olej či emulze. Ochranný přípravek by měl odfiltrovat nebezpečné UVA a UVB záření.

K důležitým vlastnostem takového ochranného přípravku patří tzv. ochranný faktor SPF z anglického slovního spojení Sun Protection Factor, UVA ochrana, odolnost vůči vodě, případně fotostabilita a termostabilita. V ochranných přípravcích před slunečním zářením se používají dva druhy filtrů a to fyzikální (anorganický) a chemický (organický). Chemické UV filtry pronikají pokožkou a přeměňují UV záření na infračervené záření, tedy na teplo. Sluneční ochrana přírodní kosmetiky bez chemických filtrů je založena na fyzických filtrech z přírodních pigmentů.

Značení ochrany před UVA zářením je nejednotné a neexistuje převládající metoda ochrany, jak je tomu u UVB. Výrazným posunem ke zjednodušení a zpřehlednění by mohlo být doporučení Evropské komise ze září 2006. Definuje několik podmínek, které musí přípravek v UVA spektru ochrany splňovat. Po jejich naplnění může mít na obalu znak "UVA" v kruhu.

Nejrozšířenějším způsobem popisu stupně ochrany před UVB zářením je tzv. ochranný faktor před slunečním zářením, tj. SPF. Tento údaj udává, o jaký násobek času lze po nanesení přípravku na kůži prodloužit pobyt na slunci, bez jejího zarudnutí. Tento čas je u každého člověka individuální.

Pocením nebo koupáním se zvyšuje riziko smytí ochranného přípravku, což může mít za následek oslabení jeho účinnosti. Proto jsou přípravky testovány na odolnost vůči vodě. I zde existuje několik metod, které ale postupně směřují ke sjednocení. Společná kritéria pro určování odolnosti vůči vodě (angl. Waterresistance) stanovila např. organizace COLIPA - Evropská asociace výrobců toaletních a kosmetických potřeb). K dosažení ochrany, která se uvádí na obalu je třeba nanášet přípravek v množstvích, které se používají k testování, tj. 2 mg / cm2, což se rovná asi 7 čajovým lžičkám přípravku, přibližně 36 gramů na tělo průměrného dospělého člověka.

Literatura:
Helena Kohútová, UVZ SR, Odporúčanie EK o účinnosti ochranných prípravkov pred slnečným žiarením a o nich uvádzaných súvisiacich údajoch, Bratislava 11. 7. 2013
Copila, Guidelines for Evaluating Sun Products Water Resistance, Dostupné online

 

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info