Panel uživatele

Péče o dospělou pokožku

Přidáno: 08.09.2016 23:30:36 Počet shlédnutí: 835

08 Září 2016

Péče o dospělou pokožku

Předpoklad, že regenerační schopnost pokožky ve věku od 18 do 30 let bude totožná navěky i bez výjimečné péče je velkým omylem. Čas hraje proti naší kráse a všechny chyby učiněné v mládí se nemilosrdně projeví na zevnějšku předčasným stárnutím, případně až zdravotními poruchami.

Prevence proti projevům předčasného stárnutí spočívá ve vyvážené péči zvenčí i zevnitř. Je to obojsečný meč. Ani nejdražší kosmetika nezajistí požadovanou péči, pokud se nepostaráme o náš zevnějšek i zevnitř a také je pravda, že zdravý životní styl přispěje uchování našeho mládí jen zčásti, jestliže kůže není chráněna proti škodlivým vlivům i zvenčí.

Kůže je dennodenně vystavena vlivům znečištěného životního prostředí. Škodliviny zasahují do procesu látkové výměny v hloubce kůže, zhoršují krevní oběh, blokují molekuly produkující energii, a tak způsobují předčasné stárnutí pokožky. I když kůže má výborně fungující obranné mechanismy, čímž agresivnější je okolní prostředí, tím důležitější je, abychom jí dopomohli bariérovými kosmetickými výrobky. Výsledným efektem může být i úplná přeměna typu pokožky na suchou až extrémně suchou, přecitlivělou se sklonem k podráždění.

Hlavní funkcí kosmetiky pro dospělou pokožku je, co nejdéle zachovat období její relativní neměnnosti a co nejvíce oddálit období stárnutí kůže. Základem péče o dospělou pokožku je pravidelná hygiena, čištění a odličování kvalitními kosmetickými výrobky. Pravidelné čištění pleti se nedoporučuje vynechat ani tehdy, když se člověk nelíčí. Důkladné čištění je prvním krokem účinné péče o pleť. Čištěním odstraňujeme nečistoty, pot, kožní maz a make-up z jejího povrchu a připravujeme ji na následnou péči. Takto vyčištěná pleť totiž lépe vstřebává účinné látky. Samotná voda na čištění obličeje nestačí. Je třeba vodu podpořit jemným surfaktantem, který na sebe naváže a odstraní nečistoty z jejího povrchu. Je důležité vybrat si výrobky, které jsou k pleti šetrné. Časté mytí běžnými alkalickými mýdly nebo agresivními surfaktanty mohou oslabit bariérovou funkci pleti tím, že změní hodnotu pH z jeho přirozené mírně kyselé úrovně na neutrální nebo dokonce zásaditou. Také rozloží bílkoviny v rohovinové vrstvě a připraví pleť o její ochranné lipidy. Tonizační pleťové přípravky, např. na bázi výtažků z léčivých bylin je vhodné používat ráno i večer po čištění pokožky. Pleťové vody odstraní zbytky po čisticím přípravku, osvěží pleť, a zároveň obnoví její přirozenou hodnotu pH. V suchém ovzduší vytápěných a klimatizovaných interiérů, v horkém letním období a při celkové únavě pleti, můžeme pleť osvěžit i tonikem nebo minerální vodou. Po tonizačním přípravku pleť ošetříme krémem podle typu pokožky. Ošetřující výrobky pleť hydratují a vyživují, a také cíleně řeší specifické kožní problémy. Výborně poslouží pleťové a tělové přípravky s obsahem ceramidů, kyseliny hyaluronové a hyaluronanu sodného, kyseliny pyrolidonkarboxylové, močoviny a dalších hydratačních látek, které jsou podobné složkám mezibuněčné pokožkové hmoty. Vhodné jsou i přípravky obohacené o blahodárné bylinné extrakty a extrakty z mořských řas, planktonu a mořské vody. Pokud jsou zakomponovány do lipozomových nosičů, působí hydratačně i v hlubších vrstvách kůže. U každého typu pokožky je však prospěšné podporovat přirozený tonus a turgor. Zvýšená péče v podobě sér, obsahujících vysokou koncentraci účinné látky, by měla být používána přímo na důkladně vyčištěnou pleť.

Každodenní večerní čištění odstraňuje z pleti nečistoty, pot, kožní maz a make-up, aby byla připravena vstřebávat účinné látky nočního ošetřujícího výrobku. K čištění a ochraně jemné pleti v okolí očí, byste měli používat speciální odličovač očního make-upu. Následně pro výživu a podporu regenerace pleti během spánku, je vhodné použít noční krém a oční krém pro citlivou oblast kolem očí. Podle typu pleti můžeme čištění doplnit exfoliací a také maskami na obličej. V tomto věku je také doporučována pravidelná návštěva kosmetického salonu, kde pokožce můžete dopřát masáž obličeje a očního okolí.

Naši pokožku bychom měli chránit i před slunečními paprsky a to denní i opalovací kosmetikou s UV filtry. Ochrannými a regeneračními přípravky je třeba ošetřovat i neustále odmašťovanou a škodlivinami namáhanou pokožku rukou.

Ošetřovat mladou, nezralou pleť kosmetikou určenou pro zralou pleť, je sice možné, ale málo účinné. Pokožka si z takových přípravků vezme jen ty aktivní látky, které potřebuje. Na druhé straně po delší nemoci, ozařování, nadměrném stresu, nebo úplném vyčerpání, mohou být takové přípravky prospěšné. Potřebná je však stále optimální hygiena, hydratace a tonizace, občas výživa a zvýšená ochrana před slunečním záření a dalšími škodlivými vlivy.

Literatura:
HOJEROVÁ J., BOSKOVIČOVÁ E.: Kozmetika, zdravie, krása, Ako si vybrať kozmetiku – Plat4M Books, s.r.o. Bratislava 2015

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info