Panel uživatele

Péče o pokožku našich ratolestí

Přidáno: 11.08.2016 22:09:29 Počet shlédnutí: 794

11 Srpen 2016

Péče o pokožku našich ratolestí

Jemnost a křehkost ... v prvních třech letech života je pokožka dětí velmi citlivá. Je přibližně třikrát slabší, pětkrát tenčí než u dospělého člověka. Má mnohem vyšší přirozenou ztrátu vody a látky na ni nanesené se prakticky beze zbytku vstřebávají a bezprostředně přecházejí do krevního oběhu.


I proto je velmi důležité citlivou dětskou pokožku chránit ale zbytečně nezatěžovat. Pro správnou funkci je důležitá její celistvost, dostatečná hydratace a zajištění slabě kyselého prostředí jejího povrchu, které u dětí představuje hodnotu pH kolem 6,6. Základem péče je přiměřená hygiena a ochrana vhodnou kosmetikou. Kůže sama udržuje tělesnou čistotu procesem samočištění. Právě kvůli výše uvedeným skutečnostem má pojem "dětská kosmetika" své opodstatnění. Na kosmetické výrobky od 0 do 3 let života se kladou přísnější výrobní nároky z hlediska jejich složení než na kosmetiku určenou dospělým.


Přiměřenou hygienou se rozumí koupání v teplé vodě, avšak rozmanité čištění těla často překračuje rozumnou hygienickou potřebu. Není třeba zbytečného narušování přirozeného ochranného kožního filmu dětské pokožky, které bývá způsobené častým koupáním a mytím, používáním zbytečného množství mycích prostředků a pěn do koupele. Dále například nákupem množství kosmetických přípravků bez hlubších znalostí jejich funkce, nebo používáním agresivních pracích prostředků, jejichž zbytky zůstávají v tkaninách. Mytím spolu se špínou odstraňujeme z povrchu kůže i její přirozený maz a tím ji narušujeme. Na druhou stranu ji však musíme zbavit nečistot, jako jsou prach, pot, maz a mikroorganismy.
Aby dětská kůže zvládla plnit všechny funkce a dokázala se vyrovnat s vlivy okolí, musíme o ni přiměřeně pečovat již od počátku. Každodenní koupání novorozeňat a kojenců se nedoporučuje. Stačí jim koupání jen dvakrát týdně. Lokální očištění plenkové části je třeba provádět při každém přebalování. Starší kojence a batolata je doporučeno mýt denně po celém těle, šetrně a nejlépe krátkým sprchováním. Také u dětí v předškolním věku je sprchování nejhygieničtější volbou, koupel se doporučuje dvakrát týdně. Koupel u novorozeňat by měla trvat od 3 do 10 minut, u starších dětí maximálně do 15 minut. Voda by měla mít teplotu 33 °C.
Při výběru kosmetických přípravků na ošetření dětské pokožky hledíme hlavně na ochranné schopnosti jednotlivých přípravků. Látky obsažené v dětské kosmetice musí zachovávat přirozenou vlhkost a vláčnost kůže, umožnit jí volné dýchání a zároveň by ji neměly dráždit. Jelikož v dětství je snížená tvorba mazu a pokožka ještě nedokáže dobře vázat vodu, je třeba péči o dětskou pokožku věnovat zvýšenou pozornost. Suchá kůže není nemoc, ale může být projevem onemocnění.


Samotná voda na důkladné očištění pokožky často nestačí. Pro sprchování i koupele jsou vhodné hydrofilní oleje a dvoufázové emulze. Dětské koupelové pěny a jejich používání není třeba přehánět. Upřednostňovat je třeba pěny s kyselým pH a s obsahem rostlinných extraktů, které napomohou pokožku uklidnit. Alkalické jsou nevhodné. Čistící vlastnosti vody lze podpořit povrchově aktivními látkami. Hlavním zástupcem této skupiny jsou tuhá mýdla, která jsou nejpoužívanějšími ze všech kosmetických výrobků. Výběr však musí být velmi pečlivý. Klasická mýdla mají zásadité pH v rozmezí od 9,5 do 10,5. Ideální mycí prostředek by měl mít pH blížící se hodnotě 6 až 5,5, takzvané dětské syndety (plně syntetická pevná mýdla). Proto se do mýdel přidávají rostlinné výtažky (měsíčkový, heřmánkový), azulen, bisabolol, které mají protizánětlivé a zklidňující účinky. Vhodná jsou kyselá nebo neutrální dětská mýdla, která napomáhají rychlé regeneraci pokožky. Mýdlo by mělo obsahovat kosmetické oleje na podporu promaštění a zvláčnění (např. olivový, jojobový, mandlový, hroznový, konopný či rakytníkový, kosmetická másla jako kakaové či bambucké). Z účinných ošetřujících přísad je vhodný lanolin, glycerin, lecitin, vitamin E a panthenol. Tyto látky mají na kůži změkčující, zklidňující a hojivý účinek. Při zvýšeném olupování povrchu pokožky je vhodné používání mýdla omezit a mydlit jen oblast pod plenami, rýhu na krku, ručičky a nožičky. Pokud si větší děti ve vodě rády hrají, dopřejte jim chvilku tehdy, když je voda ještě čistá, aby neseděly ve vodě s obsahem vylouhovaného mýdla a pěny. Dětský šampon by měl obsahovat jemné tenzidy, které šetrně ošetří jemné dětské vlásky. Vyloučit by se měly šampony s obsahem soli (INCI: Sodium Chloride), která se používá na zahuštění produktů, avšak zapříčiňuje štípání očí.
U některých dětí však i při největší snaze mohou vyvolat tyto produkty přecitlivělost. Ta je výsledkem nerovnováhy zasahující do zdravého vývoje pokožky, což může vést k podráždění. Často je přecitlivělost vrozená, ale může být také vyvolána vnějšími faktory jako například extrémními teplotami a znečištěním životního prostředí. Děti trpící přecitlivělostí pokožky mohou přehnaně reagovat i na běžné vnější podněty.


Správná péče o pokožku zvyšuje její obranyschopnost, proto je potřeba po sprše či koupeli jemně osušit dětskou pokožku a ošetřit ji krémem nebo balzámem. Nejvhodnější volbou jsou masti na přírodní bázi bez obsahu syntetických látek, parfemace a konzervantů, které zanechávají na povrchu pokožky mastnější film. Prospěšné jsou výrobky s obsahem kyseliny mléčné, která podporuje přirozenou funkci mikroflóry pokožky. Je nevhodné vybírat výrobky s obsahem ropných derivátů jako je parafín či vazelína, které zapříčiňují ucpávání pórů a tím zvyšují i riziko alergické reakce u dětí. Zakoupený produkt je doporučeno zkoušet pár dní na malé ploše pokožky a ověřit tím snášenlivost dítěte.
Kůže novorozenců a kojenců je mimořádně náchylná na vznik opruzenin především na místech, jako je zadeček, pod plenami, v rýhách na krku, v podpaží a ve všech záhybech končetin. V těchto místech je třeba pokožku vždy řádně očistit a pečlivě ošetřit ochranným krémem. Vhodné jsou dětské krémy s obsahem oxidu zinečnatého a dalšími účinnými protizánětlivými a hojivými přísadami.


Používání zásypů se již nedoporučuje z důvodu, že při manipulaci s produktem hrozí vdechnutí částeček zásypu do plic. Navíc často tvoří žmolky, které při pohybu pokožku odírají a následně dráždí.
Vliv počasí a střídání ročních období se také projeví na vzhledu pokožky. K narušení její obranyschopnosti může dojít v důsledku povětrnostních vlivů, používáním nevhodných kosmetických přípravků podle ročního období, ale i dlouhodobým pobytem ve sladké či slané vodě nebo při nadměrné suchosti okolního vzduchu. V zimním období je vhodné používat balzámy a mastičky, resp. krémy bez vodné fáze nebo vyživující krémy s nízkým obsahem vody. Hydratační přípravky jsou nedostatečné a při pobytu v mrazivém počasí buňky pokožky mohou popraskat.


Ani letní počasí není pro pokožku dětí ideální. Pod vlivem zvýšené vlhkosti vzduchu je odpařování potu z povrchu pokožky ztíženo. Hydratační krémy s vyšším obsahem vodné fáze jsou však vhodné právě v letních měsících. Nezapomínejme ani na ochranu před slunečním zářením.

LITERATURA
POLÁŠKOVÁ S., MUDr.: Celoročná starostlivosť o detskú pokožku - VFN Praha
HOJEROVÁ J., BOSKOVIČOVÁ E.: Kozmetika, zdravie, krása, Ako si vybrať kozmetiku – Plat4M Books, s.r.o. Bratislava 2015
POLÁŠKOVÁ S., MUDr.: Celoročná starostlivosť o detskú pokožku - VFN Praha

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info