Panel uživatele

Péče o pokožku ve zralém věku

Přidáno: 27.09.2016 23:36:57 Počet shlédnutí: 879

27 Září 2016

Péče o pokožku ve zralém věku

Stárnutí nezabráníme, avšak předčasnému stárnutí kůže lze zabránit poznáním potřeb a způsobů její ochrany. Nepříznivé projevy tohoto děje můžeme zmírnit vhodně zvolenou kosmetikou, jejíž hlavní funkcí je stimulovat životaschopné buňky a doplňovat jim chybějící aktivní látky, chránit pokožku před vysoušením a škodlivými vnějšími vlivy. Kosmetická péče potřebuje v tomto věku zintenzivnit a doplnit s ohledem na zvláštnosti zralé kůže. Jednoduché ošetřování povrchových vrstev je již nedostatečné, kůže potřebuje přísun účinných aktivních látek i do hlubších vrstev. I při zralé pleti nadále rozlišujeme, zda se jedná o suchý, smíšený či jiné typy, zda je citlivá a navíc ochablá a vystresovaná, nepravidelně pigmentovaná, příliš ztenčená, atd. Mastná pleť nebo pleť se sklonem k tvorbě akné je v tomto věku již ojedinělá.

Při udržování naší krásy pokračujeme v pravidelné hygieně a odličování kvalitními přípravky. Hloubkové čištění zralé pokožky suššího typu většinou již není třeba. Při večerním čištění volíme bezalkoholové čistící pleťové vody a tonika, nejlépe poslouží pleťová mléka a fluidy. Použití peelingu při vlastním ošetření má své zvláštnosti. Vhodnější je svěřit se do rukou odborníků. Večerní čištění je ideálním časem na zbavení se nežádoucích chloupků v okolí obočí, nad horním rtem či bradě z důvodu, že pokožce poskytneme čas na uklidnění. Na ranní čištění zralé pokožky postačí bezalkoholové tonikum, hydrolát, bylinný odvar či minerální voda. Právě minerální vody a hydroláty jsou výborným řešením pro doplňování vláhy sprejováním přes den. Večernímu ošetření věnujme zvláštní pozornost. Během spánku probíhá regenerační proces, proto je noc ideálním časem na podporu slábnoucí aktivity zárodečných buněk zralé kůže. Prospěšné jsou výživné a revitalizační přípravky s obsahem kvalitních aditiv, jakými jsou beta-karoten, panthenol, koenzym Q10, fytostestrogeny, kinetin či retinol. Účinná je i kyselina retinová, která je však povolena pouze v dermatologických přípravcích kvůli své nadměrné dráždící schopnosti. Nezbytné je, aby se tyto biologicky účinné látky dostaly k živým keratinocytům. Osvědčenými dopravci jsou liposomy, tekuté krystaly a jim podobné látky. Jelikož i potní žlázy ztrácejí na aktivitě, je třeba ošetření přípravky, které doplní složky přirozeného hydratačního faktoru a lipidy. Výborné jsou emulze typu voda v oleji, přitom gelové výrobky zralou pokožku suchého typu stahují a dehydratují. Vedle hydratačních přípravků se osvědčily výrobky s obsahem kvalitních kosmetických olejů nebo oleje samy, jako jsou například oleje amarantový, avokádový, brutnákový, hroznový, rýžový, klíčkový, kukuřičný či pšeničný, malinový, makadamiový, olivový, pupalkový, rakytníkový, sezamový a sojový. Pokožce prospějí i přípravky s vysokým obsahem bambuckého másla, jojobovým i mandlovým voskem, squalenem a skvalanem, ceramidy, sfinglipidmi, cholesterolem, fytosteroly, lipofilními vitamíny a antioxidanty. Nezapomínejme ani na UV ochranu přes den. Volme si vhodné výrobky s UV filtrem hodnoty min 15. Přípravky s obsahem UV filtrů však večer nepoužívejme. Zvláštní péči věnujme pokožce kolem očí a úst a nezanedbávajme ani naše ruce, krk a dekolt.

Hloubkové ošetření v pohodlí domova si dopřejme minimálně jednou týdně. Mechanický peeling pleti již zanedbejme a vsaďme na vhodnější alternativy jako je chemický či enzymatický peeling u kosmetičky. Na očištěnou pleť, krk a dekolt nanesme revitalizační či liftingovou masku a nezapomínejme ani v tomto případě na tenkou kůži v oblasti očí. Výborně poslouží i oční obklady z odvaru měsíčku lékařského, přesličky rolní, černého či zeleného čaje. Při citlivé pokožce bylinné odvary volte opatrně a předem vyzkoušejte toleranci pleti na boční partii krku. K eliminaci tmavých kruhů pod očima neodmyslitelně přispívá jemná masáž mandlovým olejem, obklady z výluhu březových listů, světlíku lékařského nebo výtažeku z okurky. Prospěšné je konzumovat zeleninu a ovoce tmavočervené a tmavě zelené barvy a tím zvýšit příjem železa. Ty, které trápí i otoky a váčky pod očima, ať nezanedbávají správný pitný režim. Na trhu jsou také dostupné speciální chladivé gely, krémy a tyčinky na unavené oční okolí s obsahem aescinu, manganu, hydrolyzovaných bílkovin zejména ze sóji a rýže. Buďte vynalézaví a využijte suroviny z chladničky i spíže. Jako enzymatický peeling poslouží rozmačkaná dužina papáji či bobulového ovoce. Výborná je kyselá smetana či jogurt vymíchaná s vaječným žloutkem a medem, či maska z avokádové kaše.

Hloubkové ošetření v kosmetickém salonu si dopřejte alespoň jednou měsíčně. Komplexní ošetření kvalitní kosmetikou s důrazem na masáž obličeje a očního okolí, hloubkově působící pleťová maska a hlavně čas a relaxace jsou nezbytnou součástí péče o zralou pleť.

Literatura:
HOJEROVÁ J., BOSKOVIČOVÁ E.: Kozmetika, zdravie, krása, Ako si vybrať kozmetiku – Plat4M Books, s.r.o. Bratislava 2015

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info