Panel uživatele

Péče o suchou až extrémně suchou pleť

Přidáno: 21.02.2017 12:45:55 Počet shlédnutí: 807

21 Únor 2017

Péče o suchou až extrémně suchou pleť

Péče o suchou až extrémně suchou pleť

Projevy suché pokožky trpí mnoho lidí bez ohledu na věk či pohlaví. Avšak při vhodně zvolených kosmetických přípravcích a správné péči můžete dosáhnout zázraků.

Suchým typem pleti je pleť, která má tendenci být suchá a obvykle působí napjatě a v některých oblastech velmi drsně. Pokožka rychle ztrácí vlhkost, stává se šupinatou, popraskanou a v okrajových případech podrážděnou a svědící. Tento typ pokožky souvisí s nedostatečným vytvářením kožního mazu, ztenčováním vrstev kůže a následným napínáním a křehkostí. Není schopna regulovat svou hydrataci. Kromě toho, že tento typ pokožky se nejčastěji dědí, můžete ho získat i působením vnějších vlivů, nevhodnou životosprávou, nadměrným znečištěním ovzduší nebo nesprávnou péčí. Pokud suchá pleť není ošetřena pleťovými přípravky, které obsahují hydratační faktory, může vysoušení postupovat hlouběji do kůže a narušit hydratační síť v hlubších vrstvách.

Suchost pokožky se stupňuje podle závažnosti dehydratace:

- Suchá pokožka je charakterizována nižší koncentrací přirozených hydratačních látek a snížená schopnost pokožky vázat vodu zapříčiňují její hrubnutí a napětí.
- Dehydratovaná, tj. extrémně suchá pokožka se převážně projevuje pouze lokálně, například v oblasti rukou. Je drsná, popraskaná, tvoří se na ní šupiny.
- Suchá atopická pokožka je velmi náchylná na vznik atopického ekzému, který vede k olupování, svědění, zarudnutí a vzniku zánětlivých ložisek.

Péče o tento typ pokožky se liší v tom, zda se jedná o pokožku s nedostatkem lipidů nebo vlhkosti. Cílem ošetřování suché pleti je doplnit chybějící mastné kyseliny, jako jsou kyselina olejová a linolová; fytosteroly a protizánětlivá činidla. Následně zvýšit obsah vlhkosti látkami, které vlhkost dokáží vázat ve struktuře pokožky.

Preferované:

Vybírejme si kosmetiku s obsahem olejů bohatých na nasycené mastné kyseliny a filmotvorné materiály:
- Oleje a máslo bohaté na nasycené mastné kyseliny: máslo kakaové, bambucké, olej avokádový, nimbovníkový, kokosový;
- Olej jojobový se vyznačuje stabilitou, výrobním, hydratačním, regeneračním a účinným vytváření bariéry.
- Oleje bohaté na kyselinu olejovou jsou výbornými základními i nosnými oleji: olej avokádový, makadamový, mandlový, meruňkový, olivový, švestková či z třezalkový;
- Oleje bohaté na kyselinu linolovou s vysokým obsahem ceramidů zabraňují vzniku zánětů a pocitu svědění: olej hroznový, saflorový, pupalkový, slunečnicový, sójový, šípový, oříškový, měsíčkový macerát;
- Oleje bohaté a kyselinu olejovou a linolovou: olej arganový a sezamový.

Na extrémně dehydratovanou, svědící, šupinatou a ekzematickou pleť a pokožku se doporučují kromě výše uvedených olejů i heřmánkový macerát a olej ze semen granátového jablka.

Program péče:

S každodenním čištěním to nepřehánějme. Dvakrát denně, ráno a večer je dostačující. Dbejme na jemnost a šetrnost. Používejme přitom jemné a zvlhčující přípravky, které nenaruší ochrannou vrstvu pokožky. Preferujme krémové čisticí přípravky a vynecháváme čistící gely. Při extrémně suché pokožce dejme šanci čisticím olejům, které ve zvýšené míře pleť hydratují a zvláčňují. I když to zní paradoxně, voda pokožku vysušuje z důvodu, že povrch pokožky smáčí a smývá její lipidovou vrstvu. Tonizační přípravky si vybírejme bez obsahu alkoholu. Výbornou alternativou jsou hydroláty či bylinné odvary. Na den stále preferujme lehčí denní krém a mastnější krémy používejme na noc. Nezapomínejme na výživný oční krém. S exfoliací pleti také jen opatrně a dopřejme si ji maximálně dvakrát za měsíc. Vhodné jsou peelingy s jemnými částečkami nebo enzymatické. Díky peelingu se odumřelé buňky odstraní a vznikne prostor pro nové, zdravé buňky, avšak přípravek aplikujme jemně krouživými pohyby a nikdy nedrhneme pleť zbytečně. Suchá pleť je náchylnější na mechanické poškození povrchu a tím si můžeme způsobit nejen neestetické vzezření ale i různé kožní nemoci. Dopřejme si výživné a hydratační zábaly a masky na pleť i vícekrát týdně. Preferujme masky olejového či glycerinového základu a ne slupovací.

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info