Panel uživatele

Podkožní tuk

Přidáno: 30.11.2016 22:46:41 Počet shlédnutí: 4217

30 Listopad 2016

Podkožní tuk

Podkožní tuk

Podkožní vazivo nebo jiným slovem podkoží / lat. subcutis / je vrstva kůže, která se nachází přímo pod škárou a obsahuje podkožní tuk. Nejsvrchnější vrstva podkožního tukového vaziva je průměrně uložena 2mm pod povrchem. Od škáry je oddělena jen neostře, ale od ostatních orgánů ohraničena vazivovou blánou. Spolu s vodním mokem tvoří měkkou a pružnou podložku pro škáru a ta podložku pro pokožku. Je tvořena vazivovými buňkami (kolagenová a elastická vlákna), umožňuje posouvání kůže proti svalům a vnitřním částem těla a také ukládání zásobního tuku. Plní podstatné úkoly. Tlumí vnější nárazy a otřesy, působí jako izolátor, tj. chrání vnitřní orgány proti vlivu teplot a zabraňuje ztrátám tepla, tvoří ochranný obal pro nervy a žíly. Podkoží také obsahuje tukové buňky sloužící jako zásobárna energie, jsou v nich rozpuštěné i vitaminy A, D, E a K. V této vrstvě dochází k hromadění tekutiny při tvorbě edémů a nacházejí se v ní i vlasové cibulky a klubíčka potních žláz. Například oční víčka skoro neobsahují žádný tuk, jakož i ušní boltce a hřbet nosu. Ostatní oční partie a kůže na přední straně krku mají slabou vrstvu tuku, což přispívá k rychlé tvorbě vrásek. Na neštěstí, nejvíce zásobního tuku se ukládá samozřejmě v sedací části a v horních částech stehen, v břišní dutině a kolem pasu. Místní ohraničené tukové polštářky najdeme na chodidle a tvářovém svalu. Podle stavu výživy může dosáhnout tloušťky od pár mm až po několik cm.

V bílkovinné síti jsou hroznovitě uspořádány tukové buňky jménem adipocyty. Uchovávají nadbytečné živiny nespotřebované organismem ve formě tuku. Zásobní tuk tvoří přibližně 8% až 30% tělesné hmotnosti. V adipocytech se ukládají nerovnoměrně. Množství adipocytů u jedinců je různé. Vznikají ve třech obdobích, a to v průběhu třetího trimestru těhotenství, v prvním roce života a na začátku puberty. Později se jejich počet nemění. Pokud zhubneme, naše tukové buňky se scvrknou, avšak pokud kila přibydou, naše buňky se zvětší, ale jejich počet se nemění. Množství a rozložení tukové tkáně vytváří křivky těla. Bez něj bychom byli jen odstrašující kostry potažené kůží. Z hlediska kosmetiky se této vrstvě nevěnovala příliš velká pozornost do momentu, dokud se do hledáčku nedostalo odbourání celulitidy. Podle množství podkožního tuku je tuková tkáň rozdílně hrubá. Opěrnou strukturu tukového vaziva tvoří řídká síť huminových kolagenů a retikulinu. Jednou z příčin vzniku celulitidy je odlišná struktura síťování těchto bílkovinných vláken u mužů a žen.

Tento efekt využívá invazivní zákrok esteticko-plastické-chirurgie, neboli liposukce. Jejím principem je lokální destrukce a následné odsátí tukové tkáně z podkoží. Odsátí se provádí pomocí liposukčních kanyl otvory v kůži. Tuková ložiska se mohou odsávat z přední břišní stěny, ze stěn, boků, vnitřní strany kolen, z tváří, brady, krku a šíje. Při liposukci se redukuje počet tukových buněk a na daném místě nové již nevznikají. Pozor! Neznamená to však, že se nebudou nafukovat tukové buňky na jiném místě, pokud máme nadměrný energetický příjem.

Literatura:
Hantabálová, I. a kol.: Prírodopis pre 7. ročník základných škôl. Media Trade, spol. s r.o. – SPN. Bratislava, 2001
HOJEROVÁ J., BOSKOVIČOVÁ E.: Kozmetika, zdravie, krása, Ako si vybrať kozmetiku – Plat4M Books, s.r.o. Bratislava 2015

 

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info