Panel uživatele

Pokožka bezbranná

Přidáno: 13.10.2016 09:30:01 Počet shlédnutí: 778

13 Říjen 2016

Pokožka bezbranná

Pokožka bezbranná

Jak pečovat o pokožku ne-li její přiměřenou hygienou a udržováním? Kdyby stačila hygiena, bylo by to ideální. Pokožku bychom očistili, ale samotnou kůži by to neovlivnilo. To však ani za nejideálnějších podmínek není možné. Nečistoty jsou zakomponovány v kožním filmu, a tak spolu s nimi a odumřelými buňkami rohoviny odstraníme i tento neviditelný plášť. Hydrolipidový film, mezibuněčná hmota a přírodní hydratační faktor společně bojují proti vysychání pokožky. Rozmanité čištění a mytí, často překračuje adekvátní hygienickou potřebu, dezodorace, dezinfekce, holení a další úkony zasahují do fyziologického stavu kůže. Dalším podstatným faktorem je čas, věkem totiž ubývá obranyschopnost pokožky. Delší nedostatek ochranného filmu a mezibuněčné hmoty pokožky má za následek ztrátu schopnosti vázat vodu. Důsledkem nadměrného úniku vody se pokožka stává suchou, šupinatou, podrážděnou a svědící. Je málo pružná, křehká a náchylná k zánětům. A tak nejen z normální, ale i z mastné pokožky si extrémní či nevhodnou hygienou můžeme vypěstovat suchou a citlivou pokožku s dalšími zdravotními problémy.

Příčinou suché a podrážděné kůže jsou také alkalické čistící prostředky. A to nejen kosmetické, ale i ty, které dennodenně používáme na udržení čistoty v domácnosti. Zvláště náročnou zónou je pokožka rukou, kde se nachází jen minimum mazových žláz. Prostředky určené k čištění nádobí při styku s kůží odmašťují i její povrchový film a vnitřní mezibuněčnou hmotu. Pokožku celého těla vysušuje i vnitřní a povrchové užívání některých léků a dermálních léků, nadměrné vystavení pokožky slunci a znečištěné životní prostředí. Obzvláště suchou je pokožka v zimních měsících, kdy je periodicky vystavena mrazivému počasí a klimatizovanému interiéru. Antibiotika, výrobky s obsahem alkoholu vyšším než 20%, dezinfekční a dezodorační prostředky ničí nejen bakterie choroboplodné, ale i ty prospěšné. Pokud nám tyto ochranné bakterie chybí déle, organismus včetně pokožky ztrácí svou odolnost vůči chorobám.


Mějme na paměti, že všeho moc škodí. Nezanedbávejme ošetření našich zevnějšků, ale ani ji extrémně nevystavujme a nekrmme chemikáliemi. Kvalitní ochranné a regenerační přípravky navržené na ošetření pokožky a vlasů se snaží co nejvíce kopírovat to, čím nás příroda obdarovala. Proto se snažme při výběru kosmetických produktů zohlednit tyto faktory a vybrat si přípravky se složkami přírodního původu.

Literatura
HOJEROVÁ J., BOSKOVIČOVÁ E.: Kozmetika, zdravie, krása, Ako si vybrať kozmetiku – Plat4M Books, s.r.o. Bratislava 2015

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info