Panel uživatele

Pokožka dospělá!

Přidáno: 01.09.2016 15:44:58 Počet shlédnutí: 745

01 Září 2016

Pokožka dospělá!

Kůže stárne společně s námi a s přibýváním let se uklidňuje i hormonální vulkán v nás. V období od 18 do 30 let si v převážné většině můžeme oddechnout, protože se pleť konečně zbaví kosmetických vad a vypadá svěže. Je dobře prokrvená, měkká a krásné elastická a tónovaná. Ideální pokožka je hebká, má jemné stažené póry, její mazové a potní žlázy pracují přiměřeně a ochranné funkce jsou také optimální. Vzhled nenarušují žádné kožní nečistoty, mastný lesk, šupiny ani předčasné vrásky. Pokud patříte k šťastlivcům s bezproblémovou pokožkou, měli byste s ní zacházet velmi šetrně. Většina z nás však je majitelem pokožky méně či více odklánějící se od ideálu. Typ pleti se vyprofiluje v období vývojově dospělé kůže, avšak v průběhu dalšího období se může měnit.

Vzhled pokožky závisí na několika vnitřních a vnějších faktorech. Dočasně se mění vlivem zdravotních, psychosociálních, metabolických i hormonálních výkyvů. U žen se to projevuje zejména 2 až 4 dny před menstruací nebo během těhotenství. Roční období, změna životního stylu a klimatu, alergie na potraviny či kosmetiku také na jistou dobu ovlivní její vzezření. Po odeznění těchto vlivů se však kůže upraví do původní podoby bez zjevných následků. Po jistém individuálně dlouhém období však na vzhledu pokožky už nastávají stále zřetelnější a nevratné změny v podobě projevů stárnutí.

Časové období, během kterého si kůže každého z nás zachovává svůj neměnný vzhled, závisí na několika faktorech: kde se nachází na těle, pohlaví, rasa a fototyp či genetická predispozice. Na druhé straně nezanedbatelnými faktory jsou také životní styl a okolní životní prostředí, náš zdravotní stav a v neposlední řadě kosmetická péče, kterou dopřejeme naší pokožce.

Je dokázáno, že oděvem chráněná místa stárnou pomaleji než ta odkrytá. Nejrychleji stárne právě pleť na krku a v dekoltu, na zádech a dlaní. A to tím více, čím jsou mazové žlázy méně činné a pokožka tenčí. Také světlá pokožka stárne rychleji než tmavá. Mužská pokožka má jiné složení než ženská, a vyžaduje rozdílnou péči. Muži mají hrubší pokožku a funkčnější mazové žlázy než jejich něžnější polovičky, jejich kůže tak stárne pomaleji. Výjimkami jsou muži dlouhodobě pracující v extrémních podmínkách a ti, kteří ochraně své pokožky nevěnují žádnou pozornost, nebo naopak používají agresivní kosmetické přípravky na ošetření zevnějšku. Přibližně půl na půl víme, jak ovlivnit rychlost stárnutí pokožky.

Literatura:
HOJEROVÁ J., BOSKOVIČOVÁ E.: Kozmetika, zdravie, krása, Ako si vybrať kozmetiku – Plat4M Books, s.r.o. Bratislava 2015

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info