Panel uživatele

Poťme se!

Přidáno: 07.12.2016 16:18:39 Počet shlédnutí: 1128

07 Prosinec 2016

Poťme se!

Potní a mazové žlázy jsou exokrinní čili ty, které sekrety vylučují na povrch pokožky. Potní žlázy máme v kůži dvojí a to malé a velké.


Malé představují pravé potní žlázy, zatímco velké pachové. V kůži máme dva až čtyři miliony potních / endokrinních / žláz. Rozvinuté by dosáhly délky cca devět kilometrů. Jejich množství a velikost závisí na mnoha faktorech, jako jsou genetické, strava a životní styl, klimat, zdravotní stav a užívání léků i na rase. Nejméně jich mají Eskymáci a nejvíce černoši. Rodíme se s nimi, avšak v průběhu života nejsou stejně aktivní. Rozdíl je také mezi pocením mužů a žen. Ženy mají méně potních žláz a jemnější pokožku, proto jsou i citlivější na změny teploty. Hůře snášejí horko a hrozí i větší nebezpečí úpalu.
Malé potní žlázy se nacházejí téměř po celém těle, nejvíce jich máme na dlaních, chodidlech, v podpaží a na čele. Málo potních žláz máme v okolí očí a zcela chybí na rtech, nehtech a patách. V kůži jsou uloženy hlub než mazové žlázy. Produktem malých potních žláz je samozřejmě pot, který se tvoří v potních klubíčkách ve škáře. Žláza vytlačí pot přes potní trubici a spirálovitý potní pórek na povrch kůže. Jejich činnost je rytmická s frekvencí pět až patnáct cyklů za minutu. Přiměřené pocení je zdravé z několika důvodů. Pocení ochlazuje tělo, působí detoxikačně, napomáhá uchopení drobných předmětů a v neposlední řadě je pot významnou složkou kyselého hydrolipidového filmu. Samotný děj pocení ovlivňují fyzikální podněty, jako teplo, vlhko, tělesná námaha, náš zdravotní stav a příjem tekutin, dráždivé potraviny, káva a lihoviny a také neuroemocionální podněty jako stres a různé vzrušení. V jisté míře se potíme neustále z celého povrchu těla, nejen při fyzické a psychické zátěži. Denně vylučujeme cca 0,5l potu. V horku ale i při vysoké fyzické námaze může tato hodnota vyskočit až na 10 až 24l za den. A právě když je množství vyloučeného potu velké, že se nestačí odpařovat, stává se viditelným ve formě kapek. Pot je složením podobný zředěnému tkaninové moku a moči. Obsahuje přibližně 97-99% vody, chlorid sodný, močovinu, kyselinu močovou, mléčnou a urokanovou, určité aminokyseliny a mastné kyseliny, vitaminy a zbytky léků a silic. Je lehce slaný s pH hodnotu kyselou. Pro pokožku představuje hydratační masku. Čerstvě vyloučený pot nezapáchá, avšak pokožkové bakterie produkují enzymy, které rozkládají složky potu. Vznikají látky s nepříjemným zápachem, zejména čpavek, ketony, pachové mastné kyseliny. Teplo, nevzdušný oděv a obuv rozklad urychlují.

Nadměrným pocením nazýváme tvorbu potu v množství větším, než je pro regulaci tělesné teploty potřebné. Příčiny mohou být fyzikální, hormonální a duševní. Většina lidí se nadměrně potí jen lokálně. Prevencí mohou být bylinky a jejich použití či požití, jako například čaj ze šalvěje či rozmarýnu, koupel z odvaru dubové kůry a šalvěje. Základem je však tělesná hygiena a kvalitní antiperspirant či deodorant.

Velké potní / apokrynní / žlázy se nacházejí hluboko v dolní části škáry v okolí pohlavních orgánů, bradavek, rekta, pupku a v podpaží. Funkční se stávají od puberty a časem se jejich činnost snižuje. Na rozdíl od malých potních žláz nereagují na fyzikální podněty, ale o to více na psychické. Produkují mastnější řídký sekret, jehož základem jsou voda, bílkoviny, lipidy a feromony. Kvůli alkalickému pH vytváří velmi dobré podmínky pro bakterie a houby, které s kyslíkem samozřejmě produkují zápach. Jednotlivé rasy mají jiné složení sekretu.

Literatura:
HOJEROVÁ J., BOSKOVIČOVÁ E.: Kozmetika, zdravie, krása, Ako si vybrať kozmetiku – Plat4M Books, s.r.o. Bratislava 2015

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info