Panel uživatele

Přírodní způsoby, jak ošetřit bodnutí hmyzem

Přidáno: 21.09.2017 17:22:12 Počet shlédnutí: 1921

21 Září 2017

Přírodní způsoby, jak ošetřit bodnutí hmyzem

Přírodní způsoby, jak ošetřit bodnutí hmyzem

Štípnutí hmyzem se stává v letním období každodenní realitou. Bodavý hmyz jako jsou včely, vosy, sršně případně někteří mravenci a samozřejmě komáři, mohou vážně poškodit zdraví člověka. Po bodnutí dochází k narušení celistvosti kůže a uvolnění jedu do podkoží. Bodnutí je mírně bolestivé a v daném místě dochází k rozvoji lokální reakce, která obvykle přetrvává několik dní. Nejbolestivější jsou místa s vysokým prokrvením jako konečky prstů a rty. Dochází k otoku, zarudnutí a svědění - iritaci místa vpichu. Při výrazném svědění, může rozškrábáním místa vpichu dojít k zanesení infekce a sekundární - druhotné zánětlivé reakci.

Jak ošetřit tato místa štípnutí?

Metodu si můžete zvolit sami - ať už podle vlastní preference nebo podle toho, který prostředek máte momentálně po ruce. Uvedené prostředky jsou vhodné, pokud jedinec nemá alergickou reakci na štípnutí hmyzem.

1. Běžný nebo jablečný ocet

Jablečný ocet, podobně jako ostatní druhy octa (běžný, vinný), je kyselý, což napomáhá zmírňovat otoky.
Namočte chomáček vaty do octa a přiložte ho na pár minut na postižené místo. Pak si kůži omyjte čistou vodou.

2. Pasta z ovesných vloček

Ovesné vločky mají příznivý vliv na snižování svědění.
Smíchejte trochu ovesných vloček s vodou. Nechte vše chvíli odstát, aby se z rozmočených vloček stala pasta. Takto vytvořenou pastu aplikujte na svědivá místa. Vyčkejte až zaschne, pak ji smyjte vodou.

3. Mořská sůl

Rozmíchejte 2 polévkové lžíce mořské soli ve vodě a pomocí gázy nebo bavlněné vaty nanášejte tekutinu na podrážděnou pokožku.
Můžete si udělat i zábal a nechat působit několik minut.

4. Med

Med dokáže zabránit infekcím díky svým antiseptickým účinkům.
Jednoduše naneste trochu medu na postižené místo a nechte ho tam chvíli působit.

5. Esenciální oleje

Podobně jako med, i esenciální oleje mají silné antiseptické účinky. Po bodnutí hmyzem se běžně používají tea tree a levandulový esenciální olej.

Aplikujte je povrchově na poštípaná místa.

Jelikož jsou poměrně koncentrované, můžete je rozředit v jakémkoliv jiném jedlém oleji. Případně je přidejte do gelu z Aloe vera.

Dalšími výbornými oleji na bodnutí hmyzem jsou oregánový a nimbový olej.
Oba jsou také poměrně silné a je vhodné je rozředit v jiném oleji. Po nanesení na pokožku zmírňují bolesti, záněty, i svědění.

6. Aloe vera

Díky svým silným antimikrobiálním a protizánětlivým vlastnostem je Aloe vera účinná na mnoho kožních problémů, včetně poštípání komáry.

Nanesení gelu z Aloe vera na pokožku zklidní postižené místo, sníží bolest, zmírní svědění a také napomůže léčivému procesu.

7. Citronová nebo limetková šťáva

Citrony jsou vskutku všestranným ovocem a lze je použít mnoha způsoby ke zlepšení vašeho zdravotního stavu. Pro své zdravotní účinky se využívají od pradávných dob.

Kyselost citronů, podobně jako octa, dokáže při bodnutí komárů poskytnout rychlou pomoc a to hlavně při zmírňování svědění.

Aplikujte na postižené místo dostatečné množství čerstvé citronové šťávy. Ujistěte se, že pokryjete celou plochu problémového místa na pokožce.

Zpočátku to může trochu štípat, ale citronová šťáva zabrání infekci a urychlí proces hojení.

8. Banánová slupka

Pokud se v létě chystáte někam do přírody, přibalte si do zavazadla i pár banánů. Kromě jejich vysoké nutriční hodnoty, která vám dodá rychlou energii, pomohou i jako první pomoc právě při štípnutí.

Vnitřek banánových slupek dokáže během pár minut zmírnit nepříjemné svědění po poštípání komáry i jiným hmyzem.

9. Bylinky

Na bodnutí komáry se ukázaly účinné i následující bylinky:

jitrocel
bazalka
kostival
echinacea
heřmánek
máta peprná

Většina z těchto bylinek má antibakteriální, protizánětlivé a zklidňující účinky. Aplikovat je můžete jako ředěné esenciální oleje nebo jako odvary ve formě čaje. Můžete natrhat i čerstvé, ale tam je riziko zanesení částeček prachu a jiných nečistot.

 

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info