Panel uživatele

Působení organických a anorganických UV filtrů

Přidáno: 16.09.2018 11:29:27 Počet shlédnutí: 430

16 Září 2018

Před čím chrání?

Anorganické i organické UV filtry dokáží chránit pokožku před UVA a UVB zářením. Anorganické jsou však v tomto směru mnohem účinnější a dokáží chránit pokožku před širším spektrem záření. Nejenže představují přírodní, ale zároveň také levnější alternativu UV filtrů.

Transformace UV filtrů

Fotolýza je hlavní optickou cestou transformace UV filtrů a disociuje organické filtry na volné radikály. Může být přímá, nebo nepřímá. Přímá cesta nastává, když chromofory organických filtrů absorbují sluneční světlo při určitých vlnových délkách. Nepřímá cesta se vyskytuje v přítomnosti fotosenzitizátoru. Rozpuštěný organický materiál (DOM) v povrchových vodách působí jako fotosenzitizátor a produkuje reaktivní fotooxidanty jako hydroxylové radikály, peroxylové radikály a singletový kyslík. Fotolýza ochranných přípravků před UV zářením je komplikovanější než chování jednotlivých UV filtrů, jak je uvedeno v tomto příkladu. V přítomnosti jiných UV filtrů, benzotriazolu a huminových kyselin lze pozorovat degradaci benzofenonu 3 ztrátou hydroxylových a benzoylových funkčních skupin, což má za následek tvorbu 2,4-dymetylanizolu.

Literatura:

Eloisa Berbel Manaia, Renata Cristina Kiatkoski Kaminski, Marcos A. Corrêa, Leila A. Chiavacci: Inorganic UV filters, Article in Brazilian Journal of Pharmaceutical Science, June 2013
Gregory S. Engel, Tessa R. Calhoun, Elizabeth L. Read, Tae-Kyu Ahn, Tomáš Mančal, Yuan-Chung Cheng, Robert E. Blankenship and Graham R. Fleming, "Evidence for wavelike energy transfer through quantum coherence in photosynthetic systems"

 

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info