Panel uživatele

Působení UV záření na živé organizmy

Přidáno: 06.04.2018 07:31:08 Počet shlédnutí: 986

06 Duben 2018

Působení UV záření na živé organizmy

Působení UV záření na živé organizmy

UV záření působí na buňky živých organismů mnohými mechanismy. Ozáření UV paprsky vyvolává inaktivaci nitrobuněčných enzymů, zpomaluje dělení buněk a podporuje vznik mutací. Někteří živočichové jsou na něj citlivější než jiní, například pro některé (žížaly – Lumbricidae) má až smrtelné účinky. Nejcitlivěji reagující stavební látky živých organismů na UV záření jsou nenasycené organické sloučeniny. Nejvíce ty, které mají konjugované dvojité vazby. Jsou to hlavně bílkoviny (v rámci nich zvlášť aminokyseliny tyrosin a tryptofan), nukleové kyseliny (především jejich dusíkaté báze) a některé pigmenty. Nukleové kyseliny absorbují UV záření v podstatně větším množství než bílkoviny. Protože pronikavost UV záření je poměrně malá, zasahuje pouze povrchové vrstvy lidského organismu a projevuje se na kůži a očích.

UVA paprsky mají nejdelší vlnovou délku, nepřehřívají, ale pronikají hlouběji do buněk a způsobují okamžité spálení a zčervenání lidské kůže. Mohou za její předčasné stárnutí, nadměrné vysoušení, vyvolávají kožní pigmentaci a jsou hlavní příčinou vzniku rakoviny kůže. Ovlivňují spodní vrstvy kůže, kde se nachází kolagen a elastin, které se působením těchto paprsků rozpadají, což má za následek vznik vrásek. Také oslabují drobné cévky v kůži, kvůli čemu se do ostatních částí kůže nemohou dostávat výživné látky pro udržení její správné funkčnosti. UVA paprsky jsou stále přítomny, bez ohledu na období nebo počasí.

UVB paprsky mají nejvýraznější biologické účinky. Pomáhají tělu vytvářet vitamin D, ale na druhé straně způsobují erytém, tj. mírné začervenání lidské kůže, zarudnutí až spálení, úpal, přímo poškozují DNA a podporují vznik některých druhů rakoviny kůže. Záření může poškodit ochranné vrstvy očí jako je rohovka. Výsledné poškození čočky a sítnice může způsobit šedý zákal, sněžnou slepotu nebo poruchy v ostrosti vidění. Ovlivňuje také náš imunitní systém, zejména bílé krvinky, které jsou odpovědné za ničení patogenů v našem těle. Poškozování bílých krvinek vede později ke snížení účinnosti imunitního systému a k ohrožení zdraví přítomností virů a jiných onemocnění.

UVC paprsky (také označované jako letální záření), jsou pohlcovány v ozonové vrstvě a zanikají ve stratosféře. Na Zemi normálně nedopadají. Vlivem freonů, výfukových plynů a jiných exhalátů se však ozonová vrstva neustále zvětšuje. Důsledkem pronikání UVC do lidské kůže je genová mutace a vznik rakovinotvorných buněk.

Literatura:

Súpis termínov z astronómie. Kultúra slova (Bratislava: Jazykovedný ústav Ľ. Štúra SAV a Matica Slovenská), 2014, roč. 48, čís. 2, s. 75, 78, 79.

 

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info