Panel uživatele

Regenerace vlasů

Přidáno: 02.02.2017 12:40:16 Počet shlédnutí: 2809

02 Únor 2017

Regenerace vlasů

Regenerace vlasů

Vlasy mají pro člověka velký význam. Chrání hlavu před chladem, sluncem, mechanickými vlivy a v neposlední řadě jsou i ozdobou. Po očích jsou podvědomě vnímány jako druhý nejdůležitější tělesný signál. Vlasy jsou korunou krásy každé ženy a jen zdravé vlasy jsou krásné vlasy. Pěkné a dobře upravené vlasy podporují sebevědomí, často jsou i nezbytnou podmínkou společenského uplatnění.

Normální čili zdravé vlasy se mastí přibližně za týden. Jsou zdravé, lesklé, pružné, bez lupů. Myjeme je šampony určenými na normální vlasy. Je zbytečné je zatěžovat dalšími. Podle potřeby můžeme používat i vlasové kondicionéry určené pro normální a zdravé vlasy, vrátí přirozené slabě kyselé prostředí, tuk a zvýší jejich lesk. Na zlepšení jejich výživy je občas vhodná masáž hlavy s použitím bylinných oplachů.

Poškozený vlas je vysušený, matný, drsný, zamotává se a špatně se rozčesává. Vlas má oslabenou pevnost, pružnost a odolnost, zvýšenou nasákavost a reaktivitu. Kutikula je opotřebovaná, roztřepená, místy stržená. Nechrání vláknitou vrstvu vlasového kortexu. Mezibuněčné zpevňující tmely jsou vyplaveny. Vlákna kortexu nemají soudržnost, uvolňují se, praskají, až se protrhnou. Poškozeným vlasům je třeba pomoci, samy se neopraví. Způsoby, kterými můžeme pomoci (v určité míře) je hned několik.

Nejrychlejší zásah je vnějším působením na vlasy. Používáním vhodné vlasové kosmetiky se na povrchu vytvoří tenký film, který vyrovná nerovnoměrnosti vlasového obalu, uhladí šupinky, vlasům navrátí lesk a hladkost. Takovými produkty jsou právě kondicionéry a různé lesky.

Středně dlouho trvající způsob znamená obnovu vlasů a vlasové pokožky z vnějšku, která trvá několik dnů až týden, v závislosti na stupni poškození vlasů. Užitečné jsou pravidelné masáže pokožky hlavy revitalizačními vodami, séry, toniky s obsahem rostlinných extraktů, vitaminů a minerálních látek, též aplikace vlasových kúr, balzámů a různých masek. Tím podpoříme mikrocirkulaci pokožky hlavy a dopřejeme vlasům chybějící živiny, které se snadněji vstřebávají.

Dlouhotrvající způsob představuje ten, při kterém vlasy revitalizujeme zevnitř organismu výživou. Upravením stravy jejím obohacením o výživové doplňky můžeme organismu dodat látky podporující růst a kvalitu vlasů. Po několika měsících (obvykle tři až čtyři) se vlasy stávají pevnějšími a pružnějšími. Tyto remineralizační kúry jsou mimořádně prospěšné po dlouhodobé nemoci, nadměrném stresu a jiným zatížením organismu

Rozdíl mezi povrchovou a hloubkovou regenerací vlasů je následující:

Povrchová nahrazuje smytý vlasový maz. Malé dávky regeneračního přípravku se vtírají do mokrých vlasů bez oplachování. Vhodná je i bylinková koupel, kterou vlasy jen proplachujeme.

Hloubková se provádí formou masky či zábalu, kdy se nahrazují výživné látky, obnovující vnitřní strukturu vlasů. Přípravky se vybírají podle charakteru vlasů a stupně jejich poškození.

Prostředky na regeneraci vlasů se rozdělují podle základních složek, které obsahují, na anionaktivní, kationaktivní a amfoterní substance.

Všechny tři souvisejí s elektrickými náboji vlasů. I zde platí fyzikální zákon o elektrických nábojích, tj. stejné elektrické náboje se odpuzují, opačné elektrické náboje se přitahují. Protože vlasy jsou působením různých vlivů prostředí, mechanickým poškozením i chemickými úkony, jako jsou odbarvování, barvení, preparace, melír – nabité většinou záporně (-), přitahují k sobě kladně (+) nabité částice, které jsou součástí kationaktivních substancí. V krátkosti, záporně nabité vlasy k sobě přitahují kladně nabité substance. Platí, že čím větší je poškození vlasu, tím vyšší je jeho záporný náboj. Anionaktivní substance jsou nabité záporně a přednostně se spojují s kladně nabitými částicemi. Je tedy vhodné použití regeneračních přípravků založených na bázi anionaktivních substancí s delší dobou působení (přibližně 10-15 minut). Kationaktivní substance jsou naopak nabité kladně a přednostně se spojují se záporně nabitými částicemi. Tyto substance jsou hodnoceny jako mimořádně pozitivní. Mají relativně rychlý účinek, čas působení se odhaduje jen na 3 až 5 minut. Delší doba působení však vlasům neuškodí. Amfoterní substance obsahují záporný i kladný náboj, které jsou zpravidla v rovnováze.

Literatura:
HOJEROVÁ J., BOSKOVIČOVÁ E.: Kozmetika, zdravie, krása, Ako si vybrať kozmetiku – Plat4M Books, s.r.o. Bratislava 2015

 

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info