Panel uživatele

Silniční síť těla

Přidáno: 21.12.2016 14:14:51 Počet shlédnutí: 819

21 Prosinec 2016

Silniční síť těla

Krevní cévy jsou silniční sítí těla. Tři hlavní typy krevních cév jsou vlásečnice, tepny a žíly. Hlavní cesty jsou velké tepny a žíly, které přepravují krev mezi srdcem a tělesnými orgány. Vedlejší silnice jsou malé tepny a žilky, které procházejí tkáněmi a nacházejí se hlouběji v kůži. Ty přivádějí okysličenou krev a žíly, které odvádějí odkysličenou krev. Boční uličky a cestičky jsou vlásečnice, kterými krev přivádí a dovádí látky k jednotlivým buňkám. Těsně pod pokožkou ve škáře se nacházejí jemné vlásečnice, které přes své tenoučké stěny zajišťují výměnu životodárného oxidu uhličitého, jakož i jiných rozpustných látek mezi keratinocyty a krví.

Ve zdravém těle se teplota vnitřních orgánů udržuje v určitém teplotním rozmezí, ve kterém probíhají biochemické a jiné procesy nutné pro všechny funkce organismu optimálně. Normální teplota našeho tělesného jádra během bdění je cca 37 °C. Tato hodnota během spánku poklesne na asi 36 °C. Teplota odkryté části kůže je asi 32 °C. Bez ohledu na vnější povětrnostní vlivy, zda jsou kolem horka nebo studená zima, tuto teplotu si náš organismus snaží udržovat ustavičně probíhajícími chemickými a fyzikálními pochody a rychlostí proudění krve.

Tělesná energie vzniká aktivitou svalů, uvolněním energie z přijaté stravy nebo při některých jiných procesech. Projeví se pocitem tepla. Tato energie by však rychle unikla z těla, kdyby ji naše kůže, jako účinná bariéra, nezadržela. Zejména díky rohovině působí kůže jako kvalitní izolační materiál, ale k udržení tepla přispívají i podkožní tuková tkáň a vlasy. Při nadměrné tvorbě tepla by však mohlo dojít ke zvýšení vnitřní teploty a přehřátí. Změna teploty těla o více než 1 °C již začíná ovlivňovat chemické reakce probíhající v buňkách. Na teplo jsou citlivé zejména bílkoviny, včetně životně důležitých enzymů. Právě z tohoto důvodu spustí obranné termostatické procesy nervová zakončení citlivá na změnu teploty. V teplém prostředí nebo při nadměrné tvorbě tělesné energie se zvýší průtok krve v krevních kapilárách a jejich stěny se rozšíří. Přebytečné teplo se odvádí sáláním z povrchu kůže a zvýšeným pocením. Naopak v chladném prostředí zadržuje kůže teplo zúžením cév, snížením vylučování potu a smrštěním kůže. Vzácnými výjimkami jsou však i případy, kdy kůže může být bledá a horká či naopak, červená a studená. Cévní gymnastika během termoregulace nedělá problémy zdravé pokožce. Pokud je však vazivo ve škáře málo pružné, nedostatečně podporuje stahování cév, čehož důsledkem jsou různé kožní defekty.

Literatura:
HOJEROVÁ J., BOSKOVIČOVÁ E.: Kozmetika, zdravie, krása, Ako si vybrať kozmetiku – Plat4M Books, s.r.o. Bratislava 2015

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info