Panel uživatele

Škára

Přidáno: 15.11.2016 15:19:29 Počet shlédnutí: 1371

15 Listopad 2016

Škára

Škára / lat. dermis / a její "součástky" podmiňují vzhled pokožky. Zda pokožka působí zdravě, mladě a pružně jako broskvička nebo staře a vrásčitě, závisí zejména právě na této poddajné měkké vrstvě.

Škára se nachází těsně pod kůží a v průměru je hrubá asi 2 mm, tedy několikrát víc než pokožka. Nejtlustší je na zádech a podobně jako pokožka je nejtenčí na očních víčkách. Její tloušťka se zvětšuje v průběhu puberty ale následně dochází ke stagnaci a po překročení padesátky se již snižuje. Na rozdíl od pokožky, základem škáry nejsou buňky, ale vazivová vlákna, tj. elastin, kolagen a retikulin. Nacházejí se v ní i fibroblasty, buňky imunitní obrany, kyselina hyaluronová, lymfatické a krevní cévky a množství dalších žláz jakož i vlasových kořínků a hmatových tělísek.

Ve škáře rozeznáváme dvě vrstvy, a to papilární a retikulární. Papilární vrstva představuje nepravidelné zaklínění (čili papily), kterými se škára dotýká pokožky, tvoří dermo-epidermální bariéru a umožňují nejen pevné spojení těchto vrstev. Pod ní a rozprostírá mnohem hrubší retikulární vrstva. Obsahuje gel, který je tvořen vodou a kyselinou hyaluronovou (extracelulární matrix). V tomto matrixu se nacházejí i vazivové buňky (fibroblasty) a všemi směry se proplétají bílkovinná vlákna kolagenu a některými směry i vlákna elastinu. Retikulární vrstvu drží dohromady řídká síť retikulinových vláken. Nacházejí se zde i šikmé sloupce vlasů nebo chlupů zasazených do vlasových pochev, ke kterým přiléhají vačky mazových žláz a kolmo do hloubky se ponořují klubíčka potních žláz.

Literatura:
DOMORÁKOVÁ, I. Koža. Cutis, Integumentum commune. In:POMFY, M., MECHÍROVÁ, E., DOMORÁKOVÁ, I., TÓTH, Š., VESELÁ, J., JONECOVÁ, Z., DANKOVÁ, M.: Mikroskopická anatómia - Elektronická učebnica pre medikov. Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Košice 2009

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info