Panel uživatele

Starej se o sebe!

Přidáno: 25.08.2016 15:42:22 Počet shlédnutí: 1913

25 Srpen 2016

Starej se o sebe!

Hormony mají opravdu velkou moc. Nicméně každý může vhodně zvolenými způsoby a metodami s nimi zatočit a kolotoč hormonů tak normalizovat. Akné je během období puberty většinou dočasný problém a není třeba se příliš obávat, avšak ani zanedbávat. V současnosti je k dispozici široká škála možností jeho léčby. Volba vhodného postupu musí vycházet ze zhodnocení klinického obrazu a z individuálních potřeb. Zásadou přístupu k jeho léčbě je snaha o současné ovlivnění několika příčin tohoto kožního onemocnění. Cílem léčby je odstranění stávajících mikrokomedonů, komedonů a zánětlivých projevů, jakož i prevence vývoje nových mikrokomedonů. Léčba by měla redukovat sekreci kožního mazu, normalizovat rohovatění, redukovat Propionibacterium acnes a potlačit zánětlivé projevy.

U každého onemocnění vzniká mnoho mýtů a lží. Ani v tomto případě tomu není jinak. Nedejte se však zmást. Mezi nejčastější lži patří:

Počasí nehraje žádnou roli - Počasí jako takové nemá vliv při vzniku onemocnění, ale dokáže ho úspěšně léčit. Slunce je zdrojem vzácného vitamínu D, který má vliv na celkovou vitalitu kůže. Zmírnění projevů akné v letním období udává asi 60 - 70% postižených. Toto zlepšení souvisí s protizánětlivým, a částečně i baktericidním účinkem UV záření na kůži. Roli jistě hraje i kamuflážní efekt sluníčka, protože aknózní léze jsou na opálené kůži méně viditelné. Ale není to tak vždycky. Pobyt v teplém a vlhkém prostředí, pocení, používání nevhodné kosmetiky, včetně mastných ochranných přípravků proti UV záření, to vše může akné zhoršit. Navíc UV záření způsobuje přechodné ztluštění rohovinové vrstvy kůže, čímž se ucpávají kožní póry.

Akné je jen dočasný stav - Může to být pravda, ale také nemusí. Už jsme si vysvětlili, jaké formy onemocnění známe. Pokud je však na první pohled zřejmé, že nejde jen o hormonální výkyv v pubertě, není dobré se spoléhat na čas.

Zůstanou vám nehezké jizvy - Tak tento mýtus zná i běžný člověk. Mnoho z nás trpělo vyrážkami v období střední školy, ale jen málokomu zbyly jizvy nebo jizvičky. Pokud je léčba cílená, dá se jizvám jednoduše předejít i při těžších formách.

Jde o nakažlivé onemocnění - Tato lež je až k smíchu. Vyrážkami se v žádném případě nemůžete jen tak nakazit jako v případě chřipky.

Vyrážku je třeba vytlačovat - Tuto radu nedodržuje téměř nikdo. Pokud je vytlačování děláno neprofesionálně na zanícených místech, mohou být následky opravdu katastrofální! Jsou případy, kdy tlačení a škrábání vedlo k tvorbě hlubokých jizev.

Make-up škodí - Tady je to tak půl na půl. Nekvalitní chemický make-up vaši situaci zhorší. Pokud však jde o kvalitní přípravek s obsahem vody, tak to nemusí mít na tvorbu mazu vůbec žádný vliv.

Dostatečná hygiena by měla být u osob s problematickou pletí samozřejmostí.

Dejme si záležet na čištění pleti dvakrát denně - večer před spaním a ráno po probuzení. Večernímu čištění pleti je třeba věnovat zvýšenou pozornost, protože z pokožky musíme důkladně odstranit nejen maz, který byl vyprodukován za celý den, ale i zachycený prach, bakterie a jiné nečistoty. Ranním čištěním se z pleti odstraní maz, který se vytvořil během noci. Pleť je takto připravena na aplikaci lokálního léčiva nebo dekorativní kosmetiky.

Samotná čistá voda již nemusí být dostačující. Na ošetření pokožky je lepší používat kosmetické přípravky s obsahem vhodných účinných látek. Tyto přípravky pomáhají v boji s nepříjemnými problémy kůže, a zároveň neobsahují přídatné látky, které by mohly mít dráždivé účinky. Na druhou stranu bychom měli být opatrné při čištění pleti a nic přehánět. Nadměrná aplikace nevhodných kosmetických výrobků pokožku může extrémně vysušovat, což může vést ke zvýšené produkcí mazu v podkožních žlázách. V minulosti se doporučovaly právě čistící tonika s vysokým obsahem alkoholu. Ty však způsobovaly drastické odmaštění a dehydrataci pleti, což přetrvává přibližně 2-3 dny. Následně se ale aktivizují mazové žlázy.

Kromě pravidelného domácího ošetřování bychom měli absolvovat hloubkové čištění pleti. Mnoho mladých lidí podceňuje význam tohoto odborného čištění. Místo toho si sami vytlačují vyrážky. To vede k drobným poraněním kůže, k jejímu podráždění a k tvorbě nových zánětlivých lézí. Velmi častým výsledkem neodborného zásahu bývají jizvy a po zánětlivé hyperpigmentace. Samozřejmě v některých případech je vytlačování vyrážek nutnost. Postupujme však s nejvyšší opatrností. Pokožku připravíme vydezinfikováním postiženého místa a následně jemně stlačíme, dokud nevyteče obsah. Po úspěšném vytištění místo znovu očistěte a dezinfikujte. Pokud vyrážka nechce prasknout pod mírným tlakem, více netlačte, protože si můžete způsobit jizvy.

Mnoho lidí hledá příčiny problému tam, kde nejsou a snaží se vyléčit pomocí antibiotik nebo nevhodných přípravků. Prevence je tou správnou volbou při předcházení tvorby akné. Jak životospráva ovlivňuje tento problém? Obecně platí, že pokud jste si sami odpozorovali nepříznivý vliv některých potravin na kůži, tak jejich vynechání ze svého jídelníčku může vaší pleti pomoci. V současnosti už existují desítky vědeckých studií z Dukeovy univerzity či jiných institucí, které prokazují, že určitá jídla spouštějí akné. Dává to smysl. Naše pleť přece nelže o stavu našeho zdraví. Vyvážená strava nejen léčí akné a zanechává pleť zářivou, ale také zajistí skvělé celkové zdraví.

Žádná speciální dieta pro léčbu akné neexistuje. Omezme sladká a příliš mastná jídla a alkohol. Dejme přednost syrové zelenině, ovoci a salátům. Nesmíme zapomínat ani na pravidelný pitný režim, a denně vypít alespoň 2 litry tekutin. Ideální je čistá, neperlivá voda. Kouření má také negativní vliv na aknózní pleť. Vlivem nikotinu dochází ke stažení drobných kožních cévek, kůže je hůře zásobována krví a tím i méně okysličována, a nedostatečně jsou z ní odváděny i toxické látky. Nedostatek spánku pleti obecně škodí, protože se nestačí zregenerovat, a stává se méně odolnou vůči různým vlivům prostředí. Vitaminy a doplňky stravy také přispívají k urychlení léčby. Vitamin A spolu s vitamínem D vedou ke snížení produkce kožního mazu. Vysoký obsah vitamínu E zaručuje i správné fungování mazových žláz. Zinek úspěšně hojí jizvičky po akné a vyživuje pokožku. Léčba vitamínem B5 je úspěšná a bez vedlejších účinků.

Nervový systém je úzce propojen s ději uvnitř těla. I aktivity jako stres nebo uspěchaný životní styl mají své zásluhy na tvorbě akné. I mírné projevy akné dokážou člověka pořádně rozladit. Mnoho jedinců, kteří trpí kožním onemocněním, jsou pod velkým tlakem a mnohdy dojde i na deprese a duševní výkyvy. U citlivých osob může tato kožní nemoc narušit psychiku, což vede k podceňování sebe sama a k horšímu navazování nových kontaktů. Nestyďte se a vyřešte to jednoduchou návštěvou psychologa.

Bio versus chemie, nebo jak se správně zorientovat při výběru vhodných přípravků a způsobů léčby akné? V současnosti používaná lokální léčba dokáže ovlivnit tři ze čtyř patogenních mechanismů akné. Pokud netrpíte zvláště silnou formou onemocnění, sáhněte po přírodních produktech, které léčí vyrážky efektivně a bez vedlejších účinků. Jednou z možností je i kokosový olej, který je díky kyselině laurovové efektivním bojovníkem. Sáhněte po výrobcích s obsahem heřmánku, měsíčku lékařského, meduňky, šalvěje, řepíku či levandule lékařské, kopřivy dvoudomé nebo bezinky, atd. Výborně působí měsíčkový macerát, manukový, ricinový a čajovníkový olej, olej z černého kmínu, kafr, mentol, alantolín, azulen, bisabolol, chlorofyl, farnesol či panthenol. Dočistěte si tvář hydroláty z máty peprné, heřmánku římského či rozmarýnu lékařského. Upřednostněte nemastné fluidy, lehké matující krémy, hydrogely a emulze. Preventivně si pořiďte jílové masky, ty dokáží dělat divy.

Chemických alternativ je nespočet. Možnosti celkové léčby zahrnují systémová antibiotika, perorální antikoncepci s antiandrogenním působením a systémový retinoid. Nejpoužívanějšími jsou antibiotika, jako jsou doxycyklin a makrolidy. Hormonální terapie se ordinuje u osob se známkami hormonální nerovnováhy, isotretinoin je rezervovaný pro těžké, jizvící akné. Systémový isotretinoin je jediným lékem, který je účinný proti všem čtyřem patogenetickým mechanismům akné. Můžeme si vybrat použití lokálních antibiotik, retinoidy, benzoylperoxid či kyselinu azelainovou, atd. Retinoidy jsou schopny redukovat počet existujících mikrokomedonů a zabraňovat tvorbě nových. Lokální antibiotika pro léčbu akné redukují populaci Propionibacterium acnes ve vlasových váčcích. Mají protizánětlivý účinek. Vzhledem k riziku vývoje rezistence (odolnosti bakterií vůči antibiotikům), se nedoporučuje ordinovat antibiotika samotná, vhodnější je jejich kombinace s lokálními retinoidy, nebo benzoylperoxidem. Benzoylperoxid má výrazný antibakteriální účinek, ale slabě rozpouští komedony. Nástup účinků proti mikrobům je ale rychlejší, a také s vyšší účinností, než u lokálních antibiotik. Ani při dlouhodobém používání se vůči němu nevyvíjí rezistence bakterií. Kyselina azelaová má dobrý proti komedonový a protimikrobiální účinek, a nevzniká vůči ní rezistence bakterií.

Metodami jako je Dermabraze, chemický peeling, světelná léčba. Léčba laserem není potřeba hned. Dermabraze slouží k vyhlazení nerovností kožního povrchu. V případě akné se využívá ke zmírnění vzniklých jizev. Vysokorychlostní frézou nebo proudem vody se zbrousí povrchové vrstvy kůže, čímž se vyhlazují nerovnosti pleti. Chemický peeling se využívá při léčbě lehkého stupně akné, nebo ke zmírnění vzniklých jizev. Na postižená místa lékař nanáší směs aktivních látek polyhydroxykyselin, které nechá na kůži působit několik minut. Po jejich setření je pleť jemně zrůžovělá a v následujících dnech se loupe. Léčba světlem je vhodná při zánětlivých formách akné. Působením tzv. modrého světla s vlnovou délkou 415 nm dochází k uvolňování kyslíku, který zabíjí patogenní kožní bakterie. Působením laseru na kůži (v závislosti na typu použitého laseru), dochází buď k částečnému omezení zvýšené funkce mazových žláz, nebo při použití žáruvzdorných laserů, k zbroušení a vyhlazení kůže. Laserová léčba nedokáže odstranit příčinu tohoto stavu akné, ale na jistý čas může zlepšit stav pokožky.

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info