Panel uživatele

Typy vlasů

Přidáno: 31.01.2017 17:33:59 Počet shlédnutí: 1357

31 Leden 2017

Typy vlasů

Typy vlasů

Za zdravé vlasy se považují vlasy s neporušenou kutikulou. To znamená vlasy krátké, protože vlasy v délce cca 10 až 15 cm mají kutikulu už méně či více poškozenou. Obecně za normální považujeme vlasy bez zjevných problémů čili vlasy lesklé, hebké, pružné, ani mastné, ani svraštělé a nenarušené barvením a jinými estetickými zásahy. Jeden ze spotřebitelských průzkumů však prokázal, že pouze 23% slovenských žen považuje své vlasy za normální, 37% za suché a poškozené a 25% z nich bojuje s rychle se mastícími vlasy.

Znát typ svých vlasů je pro jejich krásu alfou a omegou. Přizpůsobovat bychom jim měli celou svou péči od výběru produktů, způsobu jejich používání až po česání a styling. Každý vlas potřebuje něco jiného a co jednomu vůbec neškodí, může jiný zcela zničit. O různé typy vlasů se stará i přirozený maz pokožky, který dělí vlasy na suché, mastné a ty s lupy.
Suchým a dehydratovaným vlasům chybí potřebný maz a vlhkost. Jejich nedostatek se projeví narušením vláknité vlasové kůry. Vlasy jsou zesláblé, křehké, snadno se lámou a štěpí na konečcích, po umytí se těžko rozčesávají. Příčiny jsou různé, nejčastěji tento typ však způsobuje horký vzduch (fénování, žehlení), pobyt v prosušených místnostech zejména v zimním období, ale i nemoci, stres či nedostatek výživných látek ve stravě.

Jemné a poletující vlasy jsou také jedním z vlasových problémů. Jemný vlas je asi o 25% tenčí, proto mu chybí objem a pevnost. Tenké vlasy s průměrem kolem 0,05mm nemohou na hlavě vytvořit bohatý účes, jako vlasy hrubé s více než 0,07mm. Tento typ vlasů se vyznačuje lehkostí. Poletují a rychle elektrizují, jsou málo odolné vůči vnějším vlivům a chemickým škodlivinám. Nemají dostatek síly k tomu, aby udržely požadovaný tvar účesu. Chyb se dopouštíme tehdy, pokud používáme přípravky nadmíru zatěžující vlasy. Vlasy tak působí zplihle a nenabírají na objemu. Naopak, vyberme si výrobky, které je posílí, stabilizují jejich strukturu a ochrání před poškozením.

Namáhané a poškozené vlasy jsou horším stupněm suchých vlasů. Nešetrné zacházení s nimi postihne v první řadě vlasovou kutikulu. Původně těsně přiléhající šupinky vlasu stále více odstávají, čímž kutikula ztrácí svou schopnost chránit vnitřek vlasu před únikem přirozené vlhkosti a vstupem chemických škodlivin a UV paprsků slunečního záření. Poškození zesiluje oxidační odbarvení, trvalá preparace, kulmování i žehlení, nepatřičné sušení a česání. Nezapomínejme ani na dlouhodobý pobyt v mořské či chlorované vodě, na slunci a prosušených místnostech. Po umytí se vlasy nedají rozčesat bez použití kondicionéru, nadměrně reagují na vlhko a připravený účes vůbec neudrží požadovaný tvar. Vlasová kůra chřadne až se ztratí. Obnažený kortex se roztřepí na vlasová vlákna a na konec se vlas zlomí a to dříve, než dosáhne přirozeného stádia vypadnutí. Nejhorším stadiem jsou vlasy krepované až plstnaté.

Mastné vlasy jsou pravým opakem suchých a mazu mají nadbytek. Tím pádem vyžadují častější mytí pro svěží vzhled a opatrnou manipulaci. Pod váhou mazu jsou vlasy těžké a účes neudrží. Časté dotýkání se vlasů maštění jen přidává, stejně jako nános stylingových produktů či nesprávný výběr šamponu. Častý je výskyt lupů, jelikož v bohatém maze se daří mikroorganismům podporujícím jejich tvorbu.

Vlasy s lupy mají ten nejviditelnější problém, který je způsoben odlupováním drobných šupinek z pokožky hlavy. Základem je proto udržovat pokožku v dobrém stavu a dbát na její ošetřování. Neměl by chybět šampon s léčivou složkou, šetrný způsob mytí a samozřejmě vhodná strava.

Literatura:
HOJEROVÁ J., BOSKOVIČOVÁ E.: Kozmetika, zdravie, krása, Ako si vybrať kozmetiku – Plat4M Books, s.r.o. Bratislava 2015

 

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info