Panel uživatele

Úlohy lidské kůže

Přidáno: 23.08.2016 15:40:19 Počet shlédnutí: 1163

23 Srpen 2016

Úlohy lidské kůže

Lidská kůže je životně důležitý orgán. Je zrcadlem svého pána. Reguluje, dýchá, chrání. Každá kůže je jedinečná. Liší se u každého člověka podle přirozených vlastností a biologického věku. Hraje významnou roli i v psychice člověka. Jako nejviditelnější ukazatel zdraví ovlivňuje stav kůže i to, jaký ze sebe máme pocit a jak nás vnímají ostatní. Když je kůže zdravá a bez problémů, cítíme se spokojeně a sebejistě.

Spolu s ostatními kožními útvary jako jsou vlasy / chlupy, nehty, potní a mazové žlázy, tvoří kůže geneticky podmíněný fenotyp člověka. Úlohy kůže jsou nezanedbatelné pro naše zdraví a pohodu, jednoduše, pro život.

Její nejdůležitější funkcí je funkce ochranná. Funguje totiž jako mechanická a chemická bariéra – jinými slovy, působí jako ochranná bariéra mezi vnějším prostředím a vnitřními orgány těla. Chrání nás před vnějšími vlivy, jako jsou:

- Fyzikální - tlak, nárazy, odírání a jiné mechanické poškození a poranění, sluneční záření, chlad a teplo. Tukové buňky v podkoží představují jakousi vycpávku, která funguje jako tlumič nárazů a chrání svalovou tkáň a jejich vazivový obal. Když je kůže vystavena určitým vnějším podnětům, rohová vrstva zesiluje. Z tohoto důvodu se na rukou nebo nohou tvoří v případě opakovaného tření mozoly;

- Chemické - kůže má ochrannou schopnost hydrolipidického filmu a ochranného kyselého pláště, tím pomáhá chránit tělo před škodlivými alkalickými chemickými látkami;

- Biologické - hájí nás před invazí mikroorganismů, bakterií a virů. Rohová vrstva a její ochranný kyselý plášť tvoří bariéru proti bakteriím a plísním. Pokud některé projdou první obrannou linií, zareaguje imunitní systém kůže. V rámci infekčních onemocnění a alergií má i imunitní funkci.

Důležitou roli hraje v udržování konstantní tělesné teploty. Tukové buňky v podkoží izolují tělo od chladu a tepla, avšak termoregulace se projeví i např. zúžením nebo rozšířením krevních cév. Pokud tělesná teplota příliš vzroste, přispívají k jejímu snížení potní žlázy produkcí zvýšeného množství potu, a krevní cévy svým rozšířením, které umožňuje krvi protékající těsně pod kůží předat teplo okolí. Pokud je člověku naopak zima, teplo se zachovává tím, že potní žlázy jsou neaktivní a v cévách dochází ke stahu.

Díky mezibuněčné hmotě a kožním žlázám je schopna do jisté míry regulovat vstřebávání žádoucích i nežádoucích látek. Kůže je schopna vylučovat různé látky z těla pocením. Vylučováním solí ovlivňuje vodní režim v těle. Obsahuje přirozené hydratační faktory pocházející z mazových olejů rohové vrstvy včetně kyseliny mléčné a urey. Ty na sebe vážou vodu a pomáhají zachovávat pružnost, pevnost a vláčnost pokožky. Pokud tyto faktory chybí, kůže ztrácí vlhkost, a pokud tato hodnota klesne pod 8 až 10%, stává se kůže drsnou, suchou, náchylnou na praskání a přestává plnit funkci ochranné bariéry. Pokožka sama má však schopnost vodu zadržovat, což jí umožňuje nejen zachovávat si elasticitu, ale také udržovat rovnováhu tekutin a elektrolytů v organismu.

Prostřednictvím kožních pórů je schopna přijímat ze vzduchu kyslík a vylučovat oxid uhličitý a vodní páry. Dýchací schopnost kůže je funkčně důležitější než vstřebávací schopnost. Takže i její omezené dýchání se projevuje různým poškozením jako je zarudnutí, ekzém či zapaření.

Je také sídlem senzorických orgánů, např. vnímání tepelných podnětů, dotyků, bolesti. Obsahuje velké množství buněk a nervových zakončení citlivých na dotek, teplo, bolest, tlak, či svědění.
Kůže je zásobárnou energie. Vstřebává látky rozpuštěné v tucích a reguluje pronikání látek zevnitř těla do okolního prostředí. Nadbytečná energie přijatá potravou se ve formě tuků uskladňuje v podkožním tukovém vazivu. Tukové buňky v podkoží slouží jako důležité uskladňovací jednotky pro živiny. Když je tělo potřebuje, pronikají do okolních krevních cév a ty jsou přepravovány tam, kde jsou potřeba.

Působením ultrafialového záření se v kůži syntetizuje vitamin D. Kromě pozitivního vlivu na stavbu kostí, se podílí i na činnosti imunitního systému. Když je však pravidelně vystavována UV záření, zvyšuje se produkce melaninu v bazální vrstvě a chrání se ztluštěním a objevuje se hyperpigmentace. Také obsahuje specifickou tukovou substanci, která dělá kůži prakticky vodotěsnou.

V neposlední řadě má schopnost regenerační a také komunikační (např. zčervenání nebo zblednutí). Tím dává náš momentální duševní stav na vědomí okolí.

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info