Panel uživatele

UV filtry

Přidáno: 02.09.2018 11:28:27 Počet shlédnutí: 689

02 Září 2018

UV filtry

Co jsou UV filtry?

UV filtry jsou individuální sloučeniny nebo směsi, které jsou schopny blokovat nebo absorbovat UV záření. UV filtry se používají na ochranu proti slunečnímu záření na ochranu kožky. UV filtry se mohou přeměnit na méně ochranné nebo toxičtější produkty. Tyto transformační produkty mohou mít účinky na zdraví a životní prostředí.

Jaké UV filtry rozlišujeme?

Existují dvě skupiny aktivních molekul, které mohou působit jako UV filtry, a to organické a anorganické.

Anorganické UV filtry, jako jsou oxid zinečnatý (ZnO), oxid titaničitý (TiO2), oxid hořečnatý (MgO) nebo hlinitý (Al2O3) odrážejí a/nebo absorbují sluneční záření. Mikro krystaly filtru po rozetření vytvoří na kůži souvislou vrstvu, která funguje jako zrcadlo – odrazí dopadající paprsky a zabrání proniknutí nebezpečného UV záření do kůže.

Nejvíce rozšířené organické UV filtry jsou obvykle aromatické sloučeniny s karbonylovou skupinou. Při přijímání energie UV fotonů mohou organické UV filtry působit třemi způsoby:

- překonávat konformační molekulární změny
- emitovat záření při vyšší vlnové délce
- uvolňovat dopadající energii jako teplo

Působení UV filtrů

Fakt, že chemické, tj. syntetické UV filtry pronikají pokožkou, nebývá bez následků. V USA v roce 2009 volaly zodpovědné úřady na poplach, více než 97% Američanů je totiž zatíženo chemickým filtrem Oxybenzonem. Chemikálie je mezi jiným zodpovědná za podvyživená novorozeňata. Dr. Margret Schlumpf z Univerzity v Curychu už léta varuje před chemickými UV filtry. U mnohých byl prokázán hormonální vliv a také to, že se následně nacházejí v mateřském mléce. Chemické UV filtry a konzervační látky kromě toho vyvolávají alergie. Certifikovaná kosmetika (BDIH, Ecocert, Natrue) zakazuje použití pochybných chemických UV filtrů v prostředcích na opalování.

 

Literatura:
Helena Kohútová, UVZ SR, Odporúčanie EK o účinnosti ochranných prípravkov pred slnečným žiarením a o nich uvádzaných súvisiacich údajoch, Bratislava 11. 7. 2013

ANTONIOU, C.; KOSMADAKI, M.G.; STRATIGOS, A.J.; KATSAMBAS, A.D. Sunscreens – what'simportant to know. J. Eur. Acad. Dermatol. Venereol., v.22, n.9, p.1110-1118, 2008

 

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info