Panel uživatele

Verbena citronová

Přidáno: 03.05.2017 10:21:46 Počet shlédnutí: 1193

03 Květen 2017

Verbena citronová

Verbena citronová / Aloysia triphylla /

Čeleď

Verbenaceae (sporýšovité)

Botanický popis

Vysoký keř s kopinatými, podlouhlými listy, většinou v přeslenech po třech. Po rozemnutí prsty voní po citrónu. Květy drobné světle nachové s nevýrazně dvoj pyskatou korunou ve vrcholových řídkých klasech uspořádaných do lat.

Výskyt

Pravlastí keře je Jižní Amerika. Od 17. století se však stala známou v Evropě jako okrasná rostlina a připravoval se z ní i čaj. Pěstuje se ve Středomoří a ve střední Evropě jako hrnková rostlina.

Části, které se sbírají

Sbírá se nať a listy s částmi stonků.

Účinné látky

Obsahuje velké množství silice s geraniolu, Neral, citronelalem, limonen, cineolem a dalšími monoterpeny a seskviterpeny. Dále deriváty kyseliny hydroxyskořicové jako verbaskozid, iridoidglykozid verbanalin pouze stopově a také flavonoidy.

Použití

Podává se ve více formách při trávicích potížích, nervozitě a nespavosti. V případě éterického oleje je prokázáno její protikřečové a antibakteriální působení. Využívá se zejména ve formě čaje, ale využívá se také v gastronomii a kosmetickém průmyslu při výrobě parfémů. Neměla by se zaměňovat se sporýšem lékařským / Verbena officinalis /, který má odlišné složení účinných látek.

Recepty

Čaj na uklidnění a proti nespavosti:

Smíchejte nať Aloisie citrónové s mátou peprnou a květy levandule pro přípravu čaje.

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info