Panel uživatele

Vlastnosti pokožky

Přidáno: 06.09.2016 23:29:20 Počet shlédnutí: 1206

06 Září 2016

Vlastnosti pokožky

Vrstva rohoviny ztotožňuje biopolymer s unikátními schopnostmi a řadí se mezi inteligentní materiály. Běžná bílkovina je ve vodě rozpustná a má kulovitý tvar, avšak keratin je ve vodě nerozpustná bílkovina vláknitého tvaru s vysokým podílem síry. Keratinová vlákna jsou rozložena rovnoběžně s povrchem kůže, díky čemuž si rohovina uchovává mimořádnou pevnost. Nejodolnější vůči vodě a škodlivinám je v oblasti izoelektrického bodu, přibližně při hodnotách pH od 4,5 do 5,5. Při uvedených hodnotách nevykazuje elektrický náboj. I toto je důvod správného nastavování kyselého pH kosmetických výrobků. Jednou z nejvýznamnějších funkcí kůže je udržování vlhkosti. Ta je nejen zásobárnou vody organismu, ale také orgánem jejího vylučování. Lidské tělo obsahuje 60 až 70% vody, z toho v kůži je až 10%. Nejvíce vody obsahuje škára, následně bazální vrstva a poté rohovina.

Kůže působí jako vodotěsná bariéra. Vnitřek korneocytové rohoviny tvoří keratin, voda a hygroskopické látky. Povrch korneocytů tvoří vodoodpudivý obal, tvořený hlavně ceramidy. Povrch kůže tvoří měkký pokožkový keratin. Kromě něj známe ještě středně tvrdý vlasový a tvrdý nehtový keratin. Právě ty odpovídají za ochranu vnitřních vrstev vlasů a nehtů před vnějšími vlivy. Tvrdost jednotlivých druhů keratinu závisí na zastoupení některých aminokyselin. Při dlouhodobém kontaktu s vodou a vlhkostí vyšší než 80%, jsou však korneocyty schopny absorbovat až třikrát více vody, než je jejich hmotnost. Nejviditelněji bobtná nejtlustší pokožka, tj. na dlaních a chodidlech. Tento děj je však neprospěšný. Při dlouhém namáčení se vyplavují vzácné hydratační a promašťující látky a pokožka ztrácí své obranné schopnosti. Při vysušení z rohoviny uniká její přirozený podíl vody a následně pokožka praská. Regenerační schopnost pokožky se s používáním kosmetických prostředků s alkalickým pH ještě více zhoršuje. Po každém umytí vodou s agresivním čisticím prostředkem, se kožní film částečně nebo zcela ztrácí a její obnova trvá i několik hodin. Pocit napnuté pokožky, suchost, svědění ba i červené fleky jsou běžnými projevy. Na zesílení struktury pokožky a vyplnění poškozených míst na jejím povrchu se do kosmetických výrobků přidávají proteiny rostlinného původu, které se nazývají tekutými keratiny. Používání živočišného keratinu ustupuje. Do pleťových a tělových přípravků se obvykle keratin nepoužívá, výjimkou jsou vody po holení.

Normálně se z povrchu pokožky odlupuje přibližně stejné množství rohových buněk, kolik nových se vytváří v zárodečné vrstvě. Tloušťka pokožky je neměnná, dokud ji vystavíme akutnímu mechanickému, chemickému či fyzikálnímu namáhání. V těchto případech rohovinové vrstvy zesílí, aby lépe chránily vnitřní orgány těla. Tyto faktory, jakož i nadměrné opalování, popáleniny nebo opařeniny, či nedostatek vlhkosti, způsobují nefyziologické, nadměrné odlupování rohoviny v podobě souvislých plátů. Za abnormální se považuje viditelné odlupování shluků rohoviny na hlavě v podobě lupů. To však není klasifikované jako onemocnění. Na druhou stranu, trvalé odlupování velkých šupin rohoviny z povrchu těla, zapříčiněné psoriázou je nemoc. Předpokládá se, že jednou z příčin je nepřirozená až slabá aktivita imunitního systému. Buňky zárodečné vrstvy se množí několikrát rychleji, důsledkem čehož je jejich extrémně rychlé odsouvání napříč pokožkou a vypuzování (již po několika dnech). Mnohé buňky mají ještě buněčná jádra. Pokožka je charakteristická stříbrně lesklými šupinami a je, čtyři až šestkrát hrubší ve srovnání s normální. Při takových náznacích je nutná odborná péče.

Literatura:
HOJEROVÁ J., BOSKOVIČOVÁ E.: Kozmetika, zdravie, krása, Ako si vybrať kozmetiku – Plat4M Books, s.r.o. Bratislava 2015

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info