Panel uživatele

Vývoj vlasů a chlupů

Přidáno: 17.01.2017 21:16:47 Počet shlédnutí: 2335

17 Leden 2017

Vývoj vlasů a chlupů

Vývoj vlasů a chlupů

Vlasy ve formě jemného chmýří / lat. lanugo / se začnou vytvářet již během prenatálního života, tj. od 8. týdne, v oblasti obočí, horního rtu a brady a od 4. měsíce na hlavičce. Během dvou posledních měsíců před narozením se charakter vlasů změní podle lokality na těle. Po porodu Laguny přirozeně mizí. Novorozenec má na hlavě jemňoučké vlasy / lat. pili / různé délky. Jejich barva přitom nemusí odpovídat barvě vlasů některého rodiče. Rodiče se často diví, ale vysvětlení je docela jednoduché a souvisí s vývojem probíhajícím v matčině těle a také s vývojem lidské rasy.

Na ostatním těle má batole krátké chloupky / lat. vellus /, které nám zůstaly jako památka po srsti. Chloupky jsou v podstatě neviditelné, protože jsou málo pigmentované a tenoučké cca 0,015mm. Chybí jen na rtech, chodidlech, nehtech a dlaních. Kolem 6. měsíce života u většiny dětí dochází k zřetelnému vypadání a nárůstu nových, ale stále jemných vlasů. Až mezi druhým a třetím rokem se tyto jemné vlásky mění na bohatě pigmentované silnější vlasy. Nejvýraznější změna ochlupení nastává v pubertě a vysokém zralém věku. V dospělosti naši pokožku těla pokrývá 2-5 milionů chloupků a vlásků, ale v závislosti na různých faktorech jako jsou věk, pohlaví, lokalita na těle, genetické vlivy, výživa a podnebí. Na 1cm2 zad máme přibližně 15-20 chloupků. Chlupy v nose a vlásky tvořící obočí či řasy jsou kratší než 5mm, ale vlásky vousů, ochlupení pod pažemi a na vnějších pohlavních orgánech jsou delší než 5mm. Na vlasaté části hlavy máme samozřejmě vlasy. Průměrný Středoevropan má vlas téměř rovný, v průřezu kulatě-oválný o tloušťce 0,07mn. Skandinávci jen o tloušťce 0,09mm. Číňané a Japonci mají rovné vlasy o tloušťce až 0,1 mm, ale afričtí černoši mají vlasy kudrnaté, v průřezu elipsy a o tloušťce 0,09mm. Obecně platí, že čím dál na východ, tím má domácí obyvatelstvo hrubší a pevnější vlasy.

Stříháním, holením či depilací vlasy a chloupky ani neztuhnou ani nenarostou rychleji, protože zóna růstu je hluboko v kůži. Jelikož stříháním odstraníme tenčí špičatý konec vlasu, zastřižené vlasy se zdají hustší, ale počet vlasových váčků je určen genderově. Vlas roste průběžně tak, jak je to zakódované v dědičném programu člověka a tyto procesy řídí hormony. Předpokladem růstu vlasu je vytvoření váčku. Vlasový váček vzniká v rané fázi embryonálního vývoje. Vytvářejí se buňky, tj. vlasové zárodky. Množí se na povrchu krevních kapilár až vytvoří papilu. Neustálým buněčným dělením se zároveň s vytvořením váčku objevuje na povrchu pokožky vlas. Vlas se skládá ze dvou základních částí, jako vlasový kořínek a vlasový stvol. Vlasový kořínek je uložen ve vlasovém folikulu. Na spodní straně se rozšiřuje do vlasové cibulky, která se obklopuje přes vlasové papily. Zde se nacházejí matrice, které buněčným dělením vytvářejí buněčnou strukturu vlasu. Tak se neustále vytváří vlasová substance, která je vytlačována vzhůru k povrchu vlasu. Buňky rohovatí a vytvářejí vlasový stvol, který se skládá z odumřelých, keratinizovaných buněk. Jejich růst se zastaví až na konci života.

Literatura:
Skysľaková O,: Vlasová Kozmetika, Žilina 2003

 

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info