Panel uživatele

Život bez lupů

Přidáno: 09.02.2017 12:42:23 Počet shlédnutí: 1532

09 Únor 2017

Život bez lupů

Život bez lupů

Lupy mohou být velmi nepříjemné nejen kvůli neestetičnosti, ale pokud ještě k tomu pokožka hlavy svědí a červená, život se stává obtížným.

Prevence je základ, a pokud se chceme vyhnout vzniku lupů, začněme s přiměřenou vlasovou hygienou. Dnešní lidé si často myjí vlasy i vícekrát týdně, přitom určité šampony s nevhodným složením pokožku hlavy zbytečně zatěžují a vysušují. Zkusme vyměnit chemické šampony za přírodní produkty. Nevyvážená strava může také zapříčinit změnu rovnováhy pokožky hlavy. Studie ukázaly, že strava bohatá na cukry a droždí může způsobovat vznik lupů. Pro zdravou pokožku hlavy je důležité přijímat dostatek zinku, selenu, vitamínu B a E. Ty se podílejí na zdravém růstu buněk, a tedy i na zdravé pokožce hlavy. Bohužel existují ale skutečnosti, které neovlivníme. Lupy jsou často příznakem onemocnění, jako například lupénka, ekzém nebo plísňová infekce. Tehdy je potřeba už navštívit dermatologa. Druhým faktorem je věk. Mladí lidé a osoby ve středním věku jsou na vznik lupů náchylnější. Zajímavostí je, že lupy trpí více muži než ženy, z důvodu činnosti mužských hormonů. Pokožka hlavy je velmi citlivá, a proto na ni má vliv nejen to, jakým životním stylem žijeme, ale i různé mechanické činnosti. Při mytí vlasů se snažte co nejméně drhnout pokožku. Ta by se měla pouze jemně masírovat, vlasy se umyjí i při jemném pohybu. Dalším základním pravidlem zdravé vlasové pokožky je pořádně vypláchnout zbytky šamponu. Pokud si důkladně neopláchnete vlasy, šampon zůstává v pokožce a ta je opět o něco sušší. Vlasy by se také neměly mýt v horké vodě a zásadně by se měly nechat usušit na vzduchu. Někteří se nedokážeme vzdát vysoušeče, dejme ho však na nejnižší výkon. Příliš horký vzduch pokožku vysušuje. Nezapomínejte ani na svědění, kterému napomáháme přehnanou a nevhodně zvolenou vlasovou hygienou, kosmetikou a také škrábáním. Tím můžeme ublížit našemu zdraví ještě více a pokožka hlavy se stává náchylnější na různá bakteriální a plísňová onemocnění.
Pokud jsme prevenci zanedbali, lupy se odstraňují velmi těžko. Jsou však dostupné dary přírody, které působí proti lupům blahodárně.

Jedním z nich je čajovníkový olej. Tea tree oil je velmi silné přírodní antiseptikum. Můžeme si pořídit vlasovou kosmetiku obsahující tento olej, nebo si vypomoci jeho přidáním do kosmetiky.

Další možností je kombinovat čajovníkový olej s jiným olejem. Nejlépe s mandlovým, jojobovým, kokosovým či olivovým olejem. Tuto kombinaci lze použít i jako vlasový zábal.

Bílý vinný ocet bojuje efektivně proti plísním. Obsahuje kyselinu octovou, která zabíjí plísně a kvasinky a zmírňuje svědění. Nejběžnějším způsobem je ocet použít na oplach vlasů ve formě zředěného vodného roztoku. Nedoporučuje se však používat octový oplach více než dvakrát týdně jako ani samostatně ocet.

Jedlou sodu najdeme v každé kuchyni. Obyčejná jedlá soda má antiseptické a antifungicidní vlastnosti. Tuto surovinu jednoduše naneseme v přiměřeném množství na mokré vlasy a pořádně vmasírujme do pokožky. Nezapomeňme kvalitně opláchnout vlasy, aby soda nezůstala ve vlasech. Mnohé vynalézavé hospodyňky přišly i na jiné, doma vždy přítomné prostředky proti lupům. Stačí, když rozdrtíte aspirin a přidáte jej do šamponu, se kterým si myjete vlasy.
Nezapomínejme ani na všemohoucí bylinky. Například tymián má silné antiseptické a protiplísňové vlastnosti, které se využívaly zejména na léčbu plísňových onemocnění a lupů. Jednoduše si připravíme tymiánový odvar, který necháme vychladnout na pokojovou teplotu a následně přelijeme vlasy, vmasírujeme do pokožky hlavy a necháme působit. Nemusíme už proplachovat vlasy. Proti lupům je vhodná i pískavice řecké seno, jejíž namočená semena rozmačkáme a vytvoříme pastu. Tu aplikujeme na pokožku ve formě masky. V boji s lupy nám podají pomocnou ruku i šalvěj lékařská, lichořeřišnice, aloe vera, kopřiva dvoudomá či zelený čaj.

U bylinek můžeme dát šanci i olejům. Extra panenský olivový, mandlový, ricinový či kokosový olej výborně udržují vlhkost pokožky, promastí ji, a zabrání tak opětovnému vysoušení. Připravme si olejový zábal či masku z vaječného žloutku s přidáním pár kapek oleje.

Citrony a limety obsahují kyseliny, které jsou velmi užitečné při boji s kvasinkami a plísňovými chorobami. Vmasírujme si čerstvou citrusovou šťávu přímo do vlasů, nechme chvilku působit a vlasy propláchněme čistou vodou. Pokud jsou vlasy suché, můžeme citrusovou šťávu smíchat s preferovaným olejem. Zatočíme tak nejen s lupy, ale navrátíme svým vlasům i lesk.

Dopřejme si však výživu nejen z vnějšku, ale i zevnitř a začněme se správně stravovat. Za tvorbou lupů často stojí i špatné stravovací návyky. Po velkém příjmu nezdravých cukrů a tuků se pokožka nadměrně promašťuje a na hlavě vytváří ráj pro vznik lupů. Pro zdravé vlasy je potřebný zinek, selen, ale i vitamín B a E. Do jídelníčku přidejme okurky, brambory, bílou řepu, celer či zelí. Naopak, vyhněme se silným čajům, kávě, sladkým limonádám a samotnému rafinovanému cukru a zdrojům lepku.

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info