Panel uživatele

Zlatý věk (od 30/35 do 60 a více let)

Přidáno: 15.09.2016 23:32:57 Počet shlédnutí: 850

15 Září 2016

Zlatý věk (od 30/35 do 60 a více let)

Naše pokožka pochopitelně stárne a od jistého věku jsou na vzhledu kůže stále zřetelněji znatelné nevratné změny. V období kolem 40. roku života se zpomalí látková výměna, sníží se produkce hormonů a v závislosti na péči a životním stylu se snižuje každou další dekádu přibližně o 10%. Keratinocyty, jakož i ostatní buňky organismu, se rozmnožují zpomaleně. Jedněmi z viníků jsou právě volné radikály. Fibroblasty v škáře jsou stále více postiženy jejich škodlivými účinky, snižuje se produkce kolagenu, elastinu a kyseliny hyaluronové. Poškozené buňky a struktura kůže se nestačí regenerovat, snižuje se obranyschopnost trojboje pokožky a tím se zvyšuje průnik škodlivin. Kůže postupně stárne, čehož počínajícími projevy jsou právě vrásky. Ty se projevují méně či více hlubokými rýhami na povrchu pokožky. Pokožku s vráskou uchopíme mezi dva prsty a natáhneme. Pokud téměř zmizí, je pouze povrchová, s takovou ještě dokážou adekvátně zvolené kosmetické výrobky a každodenní péče zatočit. Pokud je však hluboká, pomohou jí už jen lékařské a esteticko-plastické zákroky.

První vrásky se začínají vytvářet již na začátku druhé dekády života, tedy v období puberty jako předchůdci mimických vrásek. Jsou to teprve jemné čárečky, které jen letmo spatříme, ale jsou již na světě a čekají na své zviditelnění. Pouhým okem viditelné první vrásky se objevují v různém věku v závislosti na různých genetických i vnějších a jiných vlivech. Ženám se suchou pokožkou se začínají zvýrazňovat vrásky již ve 20 až 25 roce, zatímco majitelkám smíšené a mastné pokožky ve věku 25 až 30. Muži jsou výherci, projevy stárnutí se u nich projevují mnohem později.

Mimické vrásky jsou důsledkem mimiky osmnácti obličejových svalů. Denně provedou až třicet tisíc pohybů, asi proto je nazýváme vrásky dynamické. Pleť se natáhne a znovu uvolní. Mladší pokožka se s tím vypořádá bez problémů, ale příliš časté mračení, krčení čela a špulení rtů se stává hrozbou pro uchování krásy. První mimické vrásky se objevují kolem často používaných obličejových svalů. Většinou je to v okolí očí. Na těchto místech obličeje se původně pružná vlákna elastinu opakovaným stahováním a roztahováním unaví a ztrácí svou schopnost navrátit se do přirozené podoby. Ztrácí se svalový tonus. Zpočátku vznikne jemný, později však stále výraznější val přílišné kůže a v jeho údolí vráska. A takto, původně mizející vrásky, které zřetelně vystupují jen při určitých projevech, se fixují a stávají trvalými. Typické jsou drobné vějířovité vrásky u vnějšího koutku oka, dlouhá vráska zakončena vějířky pod spodním víčkem, vrásky mhouření v dolní linii čela mezi obočím a také vrásky údivu na čele. Naše tvář ve zralém věku pak vysílá naši nejčastější náladu i životosprávu.

Vznik vrásek druhého typu má jinou příčinu. Důsledkem klesající hladiny hormonů se postupně snižuje aktivita buněk a zárodečné buňky začínají degenerovat. Síť kolagenních a elastických vláken ve škáře ztrácí svou funkci a rovnoměrnost. Až do menopauzy zůstává obsah kolagenu více méně stabilní, ale jeho množství se pomalu snižuje přibližně o 5% ročně. Tak se kontury obličeje stávají unavenějšími a jemné vrásky se mění na vrásky. V podkoží se zužují krevní cesty, zhoršuje se prokrvení. Tonizující vliv hormonů na cévní stěny slábne, a tak pleť stárne a uvadá, stále více ochabuje, nedokáže odolávat gravitaci a vznikají statické vrásky.

S přibývajícími léty se stále více prohlubují původně zanedbatelné noso-retné rýhy po obou stranách nosu a zejména u kuřáků kolmé vrásky nad horním rtem. Počet vzniklých statických vrásek závisí na tom, jak se staráme o pleť během života. Ale tyto vrásky mohou být i projevem předčasného stárnutí zejména vlivem nadměrného stresu či vystavování pokožky slunečnímu záření. Dalším projevem této věkové kategorie je také snížené množství vody v pokožce. Po 35. roce mazové žlázy produkují už jen asi 2/3 a ve věku kolem 45 let už jen 1/2 množství mazu ve srovnání s obdobím dospělé kůže. Slábnoucí činnost mazových žláz zapříčiňuje nedostatek v kožním filmu a tím i nedostatečnou ochranu před únikem vzácné vázané vody. Zpočátku můžeme pozorovat ochabnutí kůže pouze na obličeji a krku, ale postupně i na dekoltu, rukou a jinde. Později se z přebytku volné kůže vytvářejí kožní záhyby. Evidentní jsou změny na mimořádně namáhaných očních víčkách. Nepříjemnosti nám mohou způsobit i kruhy pod očima. Mohou za to dědičné predispozice a nedostatečná cirkulace krve a lymfy. Stav zhoršuje špatná životospráva, nedostatek spánku a také chudokrevnost, stres a únava, nemoci a nedostatečné vylučování toxických látek z organismu. U někoho se vytvářejí nevzhledné otoky očního okolí a víček. K nim přispívá kromě uvedených vlivů i dlouhý pobyt v nevětraných místnostech, kouření, alkohol, zažívací potíže a nízký krevní tlak. Váčky pod očima vznikají v důsledku snížené funkčnosti lymfatických cévek. Na zádech a rukou se kůže ztenčuje a zvýrazňují se namodralé žíly. Typické je i nepravidelné rohovatění. Nežádoucí změny nastávají i ve vlasech, ve struktuře nehtů a zubů, v rozložení tuku v obličeji a těle a v celé kosterní soustavě.

Literatura:
HOJEROVÁ J., BOSKOVIČOVÁ E.: Kozmetika, zdravie, krása, Ako si vybrať kozmetiku – Plat4M Books, s.r.o. Bratislava 2015

 

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info