Panel uživatele

Změna charakteru vlasů

Přidáno: 26.01.2017 17:32:58 Počet shlédnutí: 1334

26 Leden 2017

Změna charakteru vlasů

Změna charakteru vlasů

Podobně jako pokožka, i vlas tvoří zrohovatělá polotvrdá bílkovina jménem keratin. Tvrdost keratinu závisí na dvou aminokyselinách, tj. cystin a cystein. Čím více cystinu a naopak, čím méně cysteinu obsahuje, tím je vlas tvrdší a pevnější. Molekuly cystinu vytvářejí mezi dvěma keratiny příčné sirné můstky a tím i pevnou síť. Při trvalé vlasové preparaci, například deriváty kyseliny thioglykolové, se snažíme šetrně narušit vazby a keratin vlasu dočasně změkčit. Takto změkčený vlas přijme požadované tvary při tvarování vlasů do účesu. Pokud následně výsledný tvar stabilizujeme, například peroxidem vodíku, sirné můstky se opět spojí a vlas dlouhodobě udrží požadovaný tvar.

Růst vlasů ovlivňuje dědičnost a pohlavní hormony. Každý z nás má v těle jisté množství mužských a ženských pohlavních hormonů – androgeny a estrogeny). U dětí jsou rozdíly v jejich zastoupení nepatrné, takže charakter vlasů u obou pohlaví je ještě stejný. Až od puberty se mění jejich množství. U chlapců způsobují charakteristickou přeměnu chloupků na obličeji, končetinách a hrudi na hrubší a výrazně pigmentované vlasy. Kromě toho u obou pohlaví zhrubnou a stávají pigmentovanějšími jemné chloupky pod pažemi a v okolí pohlavních orgánů. Během těhotenství u žen se urychluje růst vlasů z důvodu přirozené odezvy na zvýšenou hladinu estrogenů. Ale po porodu se zase normalizuje hormonální hospodářství a vlasový cyklus se dostává opět do starých kolejí. K tomu se může připojit i stres, únava a jiné vnější vlivy, čehož důsledkem je zvýšené vypadávání vlasů.

Pokud jsme zdraví, za den nám vypadne cca 30 až 100 vlasů. Tento počet představuje ty vlasy, které nám odumřely před několika týdny. Živý vlas sám nevypadne, pokud ho nevytrhneme. Za normálních okolností se vlasový váček zregeneruje a ve vlasové cibulce začne vývoj nového vlasu. Cyklus obnovy vlasu a obočí trvá přibližně 70 dní, u řas 100 dnů, u chloupků několik měsíců a u vlasů až několik let. Výměna vlasů na hlavě je plynulá a téměř nepozorovatelná. Změnu charakteru vlasů způsobuje několik faktorů. Stárnutím se tvorba estrogenů snižuje a narůstá podíl androgenů. Tím se u žen postupně zvýrazňuje mužský vzor ochlupení, tj. chloupky nad horním rtem a na obličeji, v okolí prsních bradavek tmavnou a hrubnou, vlasy na hlavě naopak řídnou a ztenčují se. Hormonální změny však neminou ani opačné pohlaví ve zralém věku. Zatímco na jedné straně jim vlasy na hlavě řídnou, na druhé straně hrubnou, prodlužují se a tmavnou na zádech, obočí, nosních dírkách a na uších. U některých mužů i žen se ve velmi pokročilém věku mění vlasy na hlavě přímo na chmýří. Mylné je myslet si, že vlasy rostou ještě po úmrtí. Ve skutečnosti jen kůže ztratí své napětí, čímž vlasy i vousy vystoupí na povrch pokožky. Kromě pohlavních hormonů růst vlasů ovlivňují také jiné tělesné hormony, zděděné dispozice, zdravotní stav a psychika, škodlivé chemické vlivy a záření. Nebezpečí pro růst vlasů představují i drastické diety, výživa chudá na vitaminy, minerální látky a stopové prvky. Jedinou výjimkou jsou zděděné dispozice k nadměrnému vypadávání vlasů, co může podpořit stres a nesprávná životospráva.

Literatura:
HOJEROVÁ J., BOSKOVIČOVÁ E.: Kozmetika, zdravie, krása, Ako si vybrať kozmetiku – Plat4M Books, s.r.o. Bratislava 2015

 

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info