PLÍSNE NA CHODIDLECH A NECHTECH

PLÍSNE NA CHODIDLECH A NECHTECH

Plísně na nohou a nehtech rozhodně nejsou vítaným společníkem. Bez ohledu na to, jaký je jejich původ, jedná se o výsostně nepříjemný problém, který má značný vliv na náš komfort.
Nejčastěji se s nepříjemnými mykózami nohou setkáváme v letním období, kdy se bosí procházíme po bazénech, koupalištích, veřejných sprchách či jiných vlhkých prostředích. Výjimkou však nejsou ani nepříjemnosti způsobené právě naopak teplou uzavřenou zimní obuví. Nemilý „dárek“ si můžeme přinést i z nákupu bot, pokud si nedáme pozor a zkoušíme si obuv na bosé nohy bez ponožek.

JAK SE PROJEVUJE PLÍSEŇ NA NOHOU

Někdo by si díky tomuto názvu mohl představovat skutečně útvary, které připomínají plíseň i vzhledem. Není to ovšem docela tak. Plíseň na nohou poznáme podle suchých a svědivých míst. Obvykle se začíná projevovat na kůži mezi prsty nohou, jelikož právě zde se nejvíce hromadí bakterie, viry, je zde nejvlhčí a nejméně větrané prostředí. Postižená místa jsou nepříjemně suchá, pálivá, kůže se olupuje. Pokud se mykóza nepodchytí včas, je docela možné, že se rychle rozšíří na chodidla a nehty. Proto klíčový krok v případě úspěšné léčby je rychlé podchycení problému a zařazení opatření k omezení šíření.
 
V lékárnách je k dostání množství antimykotických přípravků. Nejčastěji je můžete najít ve formě krémů, mastí či gelů pro lokální použití. Pokud jste však odkázáni na domácí omočí, nezoufejte, existuje řada řešení pro zbavení se plísní nohou, které lze aplikovat i v domácím prostředí.
 


DOMÁCÍ LÉČBA PLESNĚ NA NOHÁCH

Možná vás to překvapí, ovšem na plísně na nohou a nehtech pomáhají například i různé koupele z bylin. K nejvhodnějším bylinkám v tomto případě patří:

- kořen lopuchu
- dubová kůra
- měsíček lékařský
- třezalka tečkovaná
- přeslička rolní
- šalvěj lékařská

Velmi účinná je díky svým antiseptickým vlastnostem i obyčejná mořská sůl! Bylinnou koupelpřipravíte velmi jednoduše. Stačí přiměřené množství sušené bylinky zalít horkou vodou, případně povařit, ale v každém případě nechat dostatečně vyluhovat. Následně vzniklý „čajík“ přijete do koupele. Doporučená doba koupání je do 20 minut a neměla by se překračovat.

ČAJOVNÍKOVÝ OLEJ - ZÁZRAČNÁ POMOC Z PŘÍRODY

Čajovníkový olej známý také pod názvem tea tree oil představuje nejsilnější dezinfekční prostředek vyvinutý samotnou přírodou. Využívá se především díky svým antibakteriálním, antimykotickým a dezinfekčním účinkům, díky nimž pokožku chrání před rozvojem zánětů, infekcí či plísňových onemocnění. Jako 100% neředěný olej lze čajovníkový olej na pokožku použít pouze lokálně, jelikož představuje až příliš silný prostředek, který by plošně pokožku vysušil, resp. „spálil“. Lokálně se využívá především při problémech s akné, vyrážkami či nečistou pletí obecně Výborně však působí i na problémy trápící vlasovou pokožku. Doslova zbavuje povrch kůže všech nechtěných hostů, pročišťuje ji a osvěžuje. Zbavuje nadměrné tvorby kožního mazu, blahodárně působí při aftách, osvědčil se na nejrůznější infekce na kůži i nehtech. V případě, že si přejete využít jeho úžasné moci v boji proti plísním na chodidlech či nehtech, postačí, pokud si připravíte lavor s teplou vodou a několika kapkami oleje z čajovníku. Koupel nohou v takové směsi prospívá celkovému zdraví pokožky a výrazně zmírňuje infekty.

DOBŘE VĚDĚT
Čajovníkový olej se vyplatí mít doma vždy po ruce! Využijete jej jak v péči o zdraví a krásu pokožky, pleti či vlasů, tak iv péči o domácnost. Ne náhodou představuje totiž i účinnou složku mnoha ekologických či přírodních prostředků pro domácnost. Odmašťuje, čistí a dezinfikuje. Ovšem pozor – jeho charakteristická vůně je velmi silná a pronikavá a tak ne každému musí zaručeně sednout.

BABSKÉ RADY K NEZAPLACENÍ
Jak s plísněmi nohou bojovaly naše babičky? Popravdě, nepříliš voňavě :) Babské rady tradující z generace na generaci doporučují například octové koupele, ale i potírání nohou, především postižených míst, česnekem. S plísněmi dokáže zatočit i zásaditá strava – upřednostněte jídelníček složený převážně z čerstvé zeleniny, ovoce, luštěnin, mořských řas a semínek.

ABY NEVZNIKOL PROBLÉM...
Prevence je základ, tedy nejlepší je vyhnout se vzniku problému dodržováním jednoduchých zásad. Na veřejných prostranstvích nechoďte bosí, ani v bazénu či veřejných sprchách nevyzouvejte z nohou minimálně plážové pantofle. Snažte se vždy dodržovat všechny hygienické zásady a v případě, že máte nohy na plísně náchylné, vyčleňte si také vlastní ručníček, o který se nebudete s nikým dělit. Obuv zásadně zkoušejte jen na ponožku a dbejte na to, aby byly vaše nohy vždy v suchu a teple.

 

Zaujalo vás toto téma a toužíte se o něm dozvědět ještě víc?
Pro všechny poznání chtivých Soaphoristů nabízíme také výběr dalších výživných zahraničních zdrojů souvisejících s obsahem článku:
- Foot mycosis (fungi): prevention and care
- Athlete's foot
- Antifungal effects of Melaleuca alternifolia (tea tree) oil

 
Podobné produkty
Zavřít
Více detailů
Nebyly nalezeny žádné produkty.

Navigace

Nastavení

Více detailů
Nebyly nalezeny žádné produkty.

Vytvořte si účet pokud si chcete uložit oblíbené položky.

Přihlásit se

Vytvořte si účet, pokud si chcete používat seznamy přání.

Přihlásit se