Filtrace

Cena
Značky
Filtr

Svíčky a aromaterapie

Zobrazené produkty: 1-9 z 91 položek

AROMATERAPIE | SVÍČKY | ÉTERICKÉ OLEJE | ESENCIÁLNÍ OLEJE

Vše o esenciálních olejích - Esenciální vs. éterické oleje – co to je a jaký je mezi nimi rozdíl?

Éterické oleje (nebo i esenciální oleje) lze použít na řadu způsobů. Například jejich vůni můžeme uvolnit přímo do vzduchu pomocí vonných difuzérů a osvěžovačů vzduchu, nebo je můžeme nechat působit přímo na pokožce pomocí kosmetických produktů. Případně se jimi můžeme obklopit úplně celé, pokud si je přidáme do koupele. Možností je mnoho, výsledky stejně pozitivní. Aromaterapie přiblíží kontakt se silou přírody, naučí nás správně používat její vůně a těžit z jejich blahodárných účinků.

Esenciální olej je rostlinný extrakt. V rostlinách se vonné látky vyskytují v podobě směsi mnoha chemických složek, které nazýváme silice. Existuje mnoho způsobů, jak tyto silice z rostlin extrahovat: louhováním do vhodného rozpouštědla (alkohol, tuk, olej), destilací vodní párou nebo lisováním. K výrobě malého množství éterického oleje se někdy spotřebuje i několik tun rostlinného materiálu. Mezi názvy esenciální a éterický olej není rozdíl, oba označují výsledný olej z těchto procesů. Esenciální olej je tedy totéž, co étericky olej. Můžete se také setkat s pojmem silice. Zpozornět je však třeba při názvech vonný olej. Tady totiž nejde o extrakt z rostlin, ale o laboratorně vyrobenou vůni, která nemá žádné prospěšné terapeutické účinky, v krátkosti jde o uměle vyrobený olej, jehož úkolem je vonět. To je všechno.

Éterické nebo esenciální oleje se získávají z různých částí rostlin (listy, dřevo, plody). Parní destilací, extrakcí (při které se používají organická rozpouštědla) nebo lisováním. Jak jsme zmiňovali, je důležitě rozlišovat přírodní éterické oleje a syntetické oleje. Ty 100% přírodní nejen nádherně voní, ale především jsou účinné. Syntetické éterické oleje nazývané také vonné oleje, nemají účinky éterických olejů, avšak mnoho lidí se nechá zlákat jejich nízkou cenou.

Ke správné aromaterapii, která je skvělým prostředkem využívání éterických olejů, budete vždy potřebovat přírodní vonné oleje, tak na to při výběru myslete. Sáhněte po kvalitních výrobcích od ověřených a spolehlivých značek, jen tak si můžete být kvalitou jisti. Dobrým ukazatelem může být cena a také lahvička, ve které jsou oleje skladovány. Měla by být vždy tmavá! Tedy v zájmu zachování nejkvalitnějších vlastností oleje se vyhýbejte plastovým obalům, ale i čirému sklu. Věděli jste, že mezi nejoblíbenější éterické oleje patří levandule, citron a eukalypt?

Jak používat esenciální oleje?

Zlepšení nálady, navození duševní a tělesné pohody nebo i návrat k samému sobě a dosažení chvilky klidu uprostřed každodenního shonu. To vše dokáží aromatické oleje nebo i vonné esence, které dokážou působit pozitivně v různých situacích.

Nicméně, je třeba dbát na jejich bezpečné využití. Před použitím si vždy přečtěte pokyny a upozornění uvedené na obalu. Obecně platí, že éterické oleje by v nezředěné formě neměly přijít do styku s kůží, ani se dostat do dýchacích cest. Uchovávejte proto vonné oleje v tmavých lahvičkách, v uzavřené skříňce mimo dosah dětí nebo na jiném chladném a tmavém místě.

Esenciální oleje můžete používat zředěné i na tělo, nebo přímo nakapat do aromalampy se zapálenou svíčkou nebo do difuzéru. Z difuzéru se účinné látky odpařují do vzduchu, takže do těla se dostanou inhalováním. Vdechováním získáte všechny účinné látky, navíc takto rozptýlená vůně krásně provoní váš domov.

Pokud potřebujete zvýšit léčivý účinek, použijte esenciální olej přímo k napařování. Do hrnce s horkou vodou nakapejte trochu oleje, postačí pár kapek, platí, že méně je víc! Skloňte se nad hrnec a přikryjte se velkým ručníkem. Vdechujte páru během několika minut.

Mnohé z esenciálních olejů (například levandulový či olej z ylang ylang) mají uklidňující účinky, dodávají energii, zlepšují náladu, pomáhají dosáhnout hlubšího stavu meditace, nastartovat kreativitu a zahnat frustraci. Zlepší spánek, osvěží. Vdechování vůně pomáhá uvolňovat dýchací cesty.

Masáže zase pomáhají zbavit tělo bolestí, zánětů, ztuhlého svalstva, bolavých kloubů. Esenciální olej se nakape do jemného, nejlépe bio rostlinného oleje, který sám o sobě nemá vůni.

Pár kapek esenciálního oleje si můžete přidat dokonce i do koupele. Dovedete si představit příjemnější relax, než voňavá horká koupel? Olej navíc dodá vaší pokožce jemnost a pružnost, vyživí vaše vlasy, zažene neduhy. Tak jako u bylinkových koupelí, můžete se spolehnout i na nesmírně blahodárné účinky na vnitřní soustavy celého organismu.

Éterické oleje jsou skutečným pokladem alternativní medicíny. Bez nežádoucích účinků pomohou uvolnit se iv tom nejstresujícím období. Nemocným pomohou vyléčit se, zdravým dodají energii, naladí mysl a podpoří duševní pohodu.

Účinky éterických olejů

Každý olej je vhodný pro něco jiného, a proto byste na jeho účinky měli myslet už při jeho výběru. Vždy mějte na mysli, že kvalita oleje je ten nejdůležitější faktor, ať už olej využíváte na cokoli. Nakupujte výhradně 100% přírodní esenciální oleje a aromaterapeutické produkty z ověřených či kvalitních značek.

Nejoblíbenější esenciální oleje a jejich účinky

Esenciální olej z levandule lékařské patří k nejvšestrannějším olejům. Působí přímo povznášející na psychiku, uklidňuje napětí a stres, dokonce napomáhá zmírnit příznaky šoku, tlumí depresi. Tělo detoxikuje, podporuje funkci ledvin, žlučníku a střev. Můžete jej použít i na citlivou pokožku, kterou zklidňuje, odstraňuje zarudnutí, jizvy, hojí rány. Levandule podporuje regeneraci buněk. Je účinná proti jakékoli bolesti, pro všechny věkové kategorie, pro ty, kteří potřebují uklidnit mysl, nebo zlepšit celkový zdravotní stav.

Eukalyptový olej uvolňuje dýchací cesty a podporuje zdraví červených krvinek. Je velmi osvěžující a odpařováním přináší do místnosti příjemnou vlnu energie. Éterický olej z eukalyptu je přírodní „životabudič“.

Vzácný olej z růže má rozmanité účinky. Jeho vůně je podmanivá a působí mimo jiné jako afrodiziakum. Pokožku zjemňuje, dá se říci, že přímo omlazuje. Blahodárně také působí na trávicí systém, pomáhá ustálit hormonální nerovnováhu a projevy menopauzy. Růžový olej je balzámem na duši - zmírňuje stres a úzkost, neklid, zlepšuje náladu a rozjasňuje mysl.

Heřmánek je známý svými protizánětlivými i uklidňujícími účinky. Je vhodný i pro miminka. Používá se ke zlepšení spánku, léčbě dýchacích cest, zmírňuje křeče a projevy alergie.

Voňavý anýz se používal jako lék již ve starověkém Egyptě. Esenciální olej z anýzu zlepšuje trávení, chuť k jídlu, pomáhá uvolnit křeče. Přináší úlevu při bolesti kloubů a svalů, zmírňuje otoky a revmatické bolesti. Na psychiku má účinky jako mírné sedativum, pomáhá zmírnit příznaky epilepsie, uklidnit hysterii, strach. Dokáže také eliminovat škodlivé látky v ovzduší.

Oregano účinkuje proti hlenem a parazitům. Je to silný bojovník proti chřipce, neboť eliminuje viry a bakterie v ovzduší. Dokonce zmírňuje teplotu, bolest hlavy a stimuluje imunitní systém. Má příjemnou bylinkovou vůni.

Olej z exotického květu ylang ylang má velmi výraznou květinovou, orientálně sladkou vůni. Jeho účinky jsou skutečně širokospektrální. Uvolňuje stres a napětí, dokáže rozptýlit hněv a frustraci. Podporuje sexuální touhu u žen iu mužů, pomáhá zlepšit vztahy a navrátit do nich harmonii. V péči o pokožku zklidňuje podráždění, neutralizuje, utlumuje nadměrnou tvorbu mazu. Vyživující účinky se ukáží i na vlasech, které chrání před třepením a vysušením. Mírní svalové křeče a bolesti.

Éterické oleje v těhotenství

Některé esenciální oleje lze používat také během těhotenství, ale opatrněji. Především se doporučuje vyhýbat vnitřnímu užívání i přímé aplikaci na pokožku, v podstatě se během těhotenství doporučuje aromaterapie jen ve formě inhalace. Olejů je mnoho a ne u všech je znám účinek během těhotenství, proto se vždy řiďte doporučeními lékařů a informacemi na obalu produktů.

Mezi esenciální oleje bezpečné v těhotenství patří např. meduňkový, citrusové (pomerančový, citrónový), vanilkový, růžový, pačuli nebo santalový.

Mohou esenciální oleje používat děti?

Miminka a malé děti mají citlivou kůži, je u nich tedy vyšší riziko podráždění kůže. Nikdy nepoužívejte oleje na novorozence do 3 měsíců, i po tomto věku buďte však maximálně obezřetní. Zkontrolujte si vhodné dávkování na obalu každého produktu. Nikdy nepoužívejte nezředěný éterický olej a nanášejte směs tak, aby se nedostala dítěti do úst, očí či na citlivá místa. Pro inhalaci při dýchacích potížích zvolte jemné a pečlivě vybírané aromaterapeutické směsi éterických olejů, které důkladně rozřeďte. V domácnosti skladujte své oleje mimo dosah zvědavých ručiček.

Pomáhá aromaterapie proti stresu, depresím a jiným psychickým problémům?

Ano i ne. Při inhalaci se vonné molekuly přenášejí do mozku, kde ovlivňují limbický systém, který představuje sídlo čichového centra. Takto ovlivňují až centrální nervovou soustavu. Výsledky studií jsou však nejasné. Někdo pocítí účinky vůní při stresu, úzkosti či depresi, jiní neznají rozdíl. Éterické oleje mohou sloužit také jako doplňková léčba projevů úzkostí, deprese nebo stresu. Stále je však nanejvýš důležité vyřešit jejich původ, a to popřípadě is pomocí odborníka, tzn. psychiatra či psychologa. V případě, že trpíte podobnými stavy, neváhejte a navštivte odborníka, který vám pomůže toto období překonat.

CO JE TO AROMATERAPIE

Mnoho lidí je vůči samotné aromaterapii skeptických. Neumí si vysvětlit, jak může vdechování voňavých olejů ovlivňovat to, jak se cítí. Přitom vůně dokáže zásadně ovlivňovat naši náladu, pohodu, mysl a dokonce i zdravotní stav. Aromaterapie je druh alternativní medicíny, ve které se využívají esenciální oleje. Praktikovat ji doma není nic těžkého. Aromaterapie nebo terapie esenciálními oleji se vztahuje na řadu tradičních, alternativních nebo doplňkových terapií, které využívají esenciální oleje a jiné aromatické rostlinné sloučeniny.

Aromaterapie je alternativní či doplňková metoda terapie, která využívá esenciálních olejů a dalších aromatických rostlinných sloučenin se schopností ovlivňovat náladu, stav mysli a některé fyzické problémy. Oleje se mohou inhalovat z horké vody či speciálního difuzéru, aromalampy, opatrně aplikovat na kůži nebo využít při koupeli a masáži. V rámci aromaterapie se využívají esenciální oleje, které nám umí navodit pocit pohody a mohou mít pozitivní vliv na naše tělo i psychiku. Tyto by však měly být vždy 100% přírodní éterické oleje. Jen ty mají účinky a pomohou nám uvolnit se, jestli si navodit duševní a tělesnou pohodu. Zároveň umí pomoci i při léčení psychických a fyzických potíží.

Pokud jste si mysleli, že se jedná o nějakou novinku, aromaterapie není novodobý výmysl, funguje tisíce let. A esenciální oleje nejsou obyčejné voňavé oleje. Ukrývají skutečné esence rostlin, jejichž léčivou sílu objevili lidé již velmi, velmi dávno, ještě období starověku. My jejich moudrosti využíváme i dnes. I když vůně sama o sobě dokáže v člověku vzbudit emoce a navodit atmosféru, esenciální oleje mají velmi široké spektrum účinků. Pomáhají nám žít kvalitněji, zbavit se stresu, který nám současná doba přináší, léčit se z nachlazení, chřipek a mnoha bolestí. Dokonce bylo zjištěno, že řada esenciálních olejů vykazuje různé stupně antimikrobiální aktivity a předpokládá se, že mají antivirové, antioxidační, proti-úzkostné a jiné zdravotní účinky. Aromaterapeutické aplikace zahrnují inhalace, masáže či použití do koupele v nosném oleji. To proto, že pravou podstatou léčby – aromaterapie – je vstřebávání (absorpce) esenciálních olejů lidským tělem.

Síla přírody byla známa již před více než 6000 lety. Lidé využívali rostliny k léčení různých nemocí či při náboženských obřadech. Už ve starověku se rostliny zpracovávaly do olejů. Zrod aromaterapie, jak ji známe dnes, nastal ve starověkém Egyptě, již v roce 3 500 př. nl. Už v té době bylo rozvinuté používání léčivých bylin, ale také jejich olejů v Číně a v Indii - kde byly součástí ájurvédského léčení. Terapii oleji získávanými z rostlin si všiml a používal ve své praxi i Hippocrates. V Evropě vděčíme za rozvoj bylinného lékařství právě Hippokratovi, který studoval účinky esenciálních olejů a doporučoval jejich aplikaci jako způsob léčby. Léčivé byliny využívali staří Řekové a Římané ve formě prášků, mastí, aromatických vod či parfémů. Esenciální oleje a parfémy dokonce patřily ik nejstarším obchodovatelným komoditám. I v arabské civilizaci byly esenciální oleje známé pro své terapeutické účinky. Arabský lékař Avicenna se zasloužil o zefektivnění výroby růžového oleje novým způsobem destilace a stal se tak průkopníkem ve výrobě čistých esenciálních olejů a aromatických vod (hydrolátů). V indických záznamech před 2000 let se objevily seznamy 700 léčivých rostlin. Přibližně v té době začala vznikat i zmíněná známá ajurvédská medicína, která tyto léčivé rostliny a esenciální oleje dodnes využívá při tradiční léčbě nejrůznějších chorob. Manipulace s bylinkami byla v těch dobách vysoce ceněna, ba až považována za posvátný úkol.


Takoví Egypťané znali kouzlo pěstování rostlin a jejich zpracování za účelem získávání olejů. Používali je k léčení různých nemocí, ale také k péči o pleť, čistící a omlazující procedury. Staří Egypťané využívali esenciální oleje, pryskyřice z cedrového dřeva či kadidla při balzamování pro jejich antibakteriální účinky. Esenciální oleje byly ukládány k tělům pro zajištění přechodu zesnulého na „druhý svět“, tedy svou roli hráli iv duchovním světě. Věřili, že určité vůně dokáží aktivovat vyšší vědomí nebo úplně člověka uvolnit. Postupem času se používání esenciálních olejů rozšířilo i do jiných oblastí života Egypťanů (medicína, kosmetika, parfémy…). V 15.století se aromatické vody a oleje používaly zejména k potlačení zápachu těla, ale záznamy dokazují, že v době morových epidemií byly aromatické látky získané z rostlin také hlavním zdrojem ochrany pro jejich antibakteriální, antifugální, antivirotické vlastnosti (např. skořice, cedr, levandule, růže, rozmarýn…). Později se kromě léčitelství rozvíjela právě i oblast parfumérství, kde se esenciální oleje využívaly právě pro jejich krásné vůně. V tomto vynikali zejména Francouzi, kteří se věnovali výrobě mýdel, toaletních vod a masážních směsí. Nejznámější oblastí je Grasse. V 19.století však nastává čas rozmachu farmaceutického průmyslu a zájem se přesouvá k syntetickým chemickým léčivům. Navzdory nepochybně velkému přínosu esenciálních olejů pro lidské zdraví, jejich terapeutická hodnota se v porovnání se syntetickými léčivy lidem zdála slabá. Asi proto, že komerčně vyráběné léky nám usnadnily život, zabírají rychleji a jsou „bezpečné“ nakolik prošli množstvím testů… Nemocný člověk je přece ochoten udělat cokoliv a vyměnit vše co má, za to, aby se vyléčil… Naštěstí, lidé se v současnosti opět obracejí zpět k přírodě a znovu objevují její léčivou sílu.

Již začátkem 20. století se o to přičinil francouzský chemik Gattefossé, který pracoval v parfumérském průmyslu. Při nehodě, kde si popálil ruce, aplikoval na poškozené místo čistý levandulový esenciální olej. Zjistil, že popálené místo se neuvěřitelně rychle zahojilo a nezanechalo jizvu. Začal hlouběji zkoumat čisté esenciální oleje a zjistil, že jsou mnohem účinnější než jejich syntetické napodobeniny, resp. tehdejší léčiva. Stal se tak otcem moderní aromaterapie. Výsledky jeho práce zaujaly francouzského lékaře Valneta a ten vytvořil program pro léčení klinických a psychiatrických poruch svých pacientů právě pomocí esenciálních olejů a to dokonce velmi úspěšný program. Nakonec, dnes to máme po tolika tisíciletích konečně i vědecky potvrzeno: vdechování esencí stimuluje limbický systém a přímo působí na ty části mozku, které ovlivňují emoce, paměť, smysly. Limbický systém také hraje důležitou roli ve fyziologických funkcích, jako je dýchání, srdeční tep, krevní tlak. Proto je logické, že na nás léčivé látky z rostlin přímo působí a účinky se dostaví již po pár minutách. Uživatelé by si však měli uvědomit, že „přírodní“ produkty jsou také chemikálie a mohou být nebezpečné, pokud se používají nesprávným způsobem. V žádném případě proto také mnoho z nich není určeno k vnitřnímu užívání. Čisté esenciální oleje jsou dokonce příliš silné, aby se používaly samotné i pro kůži. K výraznému vonnému efektu stačí pár kapek a jejich používání na kůži dráždí pokožku. Proto se při aromaterapii používají difuzéry, jiné rostlinné oleje a další způsoby, jak si užívat vůně v příjemné intenzitě a bez rizika.

Jednotlivé oleje mají různé účinky na mysl a tělo. Když cítíte jejich vůni, nebo je necháte prostupovat pokožkou, mohou mít řadu prospěšných účinků. Jak jsme již zmiňovali, nejčastěji se uvádí zmírnění nervozity a stresu, zlepšení spánku, zmírnění bolestí hlavy a antibakteriální či hojivé účinky na pokožce. V rámci aromaterapie jsou však pro své cenné léčivé účinky využívány nejen esenciální oleje, ale také přírodní za studena lisované. panenské, rostlinné oleje a másla, kosmetické jíly, vosky, bylinné výtažky či mořská sůl. Že by se ale pro takové účely využívaly i syntetické látky? To věru ne.


Aromaterapie v praxi

Mezi nejznámější metody aromaterapie patří masáže, koupele, sádla a obklady, to znamená, všechny procedury, při kterých se olej vstřebává kůží. Zároveň se jedná o nejbezpečnější metody, které působí na tělo i na duši. Navíc si provoníte bydlení a zároveň vyčistíte vzduch, jelikož vonné oleje mají i antibakteriální účinky.

Inhalace éterických olejů

Tím se dostáváme k další metodě používání vonných olejů – k inhalaci. Olej můžete například nakapat na látkový kapesník a vdechovat ho nebo ho nakapat do mísy s horkou vodou, naklonit se nad něj, hlavu si zakrýt ručníkem a inhalovat. Zvolený olej provoní prostor iz difuzéru nebo aromalampy. Aromaterapie ve formě osvěžovačů vzduchu představuje nejjednodušší a zároveň nejoblíbenější formu využití éterických olejů. Výpary z aromatických olejů jemně provoní vzduch v místnosti a pomáhají vytvořit u vás doma či v práci příjemnou atmosféru. Všechno, co k tomu potřebujete, je vonný olej a rozprašovač. Může to být zmiňovaný difuzér, osvěžovač vzduchu, nebo obyčejná vonná lampa se svíčkou. K provonění místnosti zpravidla postačí tři až patnáct kapek aromatického oleje a jeho účinek budete cítit ještě několik hodin.

Pro každou příležitost a náladu existuje éterický olej, popřípadě kombinace různých olejů, které vám padnou vhod. Jejich vlastnosti můžete využívat cíleně, ale i „jen tak“ ke zklidnění, vytvoření příjemné atmosféry či jednoduše osvěžení vzduchu a zpříjemnění nálady.

Z aromatických olejů si můžete vytvořit součást každodenních radostných rituálů. Přes den díky nim můžete udržovat příjemnou vůni a svěží vzduch ve svém okolí pomocí difuzéru, večer si můžete dopřát vonnou koupel nebo aromatickou masáž a před spaním pár kapek použít k tomu, aby se vám příjemněji relaxovalo a usínalo.

Aplikace éterických olejů na kůži

Může být i přímá, ale vždy jen pomocí zředěného esenciálního oleje nebo přírodní kosmetiky. Další příjemné způsoby jsou koupele a masáže. Použití oleje do koupele nebo masážního oleje prospěje vaší pokožce i mysli. I v tomto případě čisté éterické oleje nezapomeňte zředit. I samotná masáž vás dokáže skvěle uvolnit, no a aromatické oleje tento účinek ještě znásobí. Aby éterický olej pronikl do pokožky, potřebuje bázi, ve které se rozpustí. olej nebo krém, pomocí kterého se esence mohou uvolnit. Opět tedy platí – aplikovat jen zředěné esenciální oleje.

Blahodárné účinky lázní nejsou nic nového – již před tisíci lety se těšila tato „terapie vodou“ oblibě jako očista těla i duše. O to víc, když k ní přimícháte ještě i aromaterapii! Ideální způsob, jak se uvolnit a zrelaxovat. Dělá zázraky po náročném dni a může vám pomoci i při snazším nachlazení. I při koupeli je však důležité, abyste éterické oleje nepřidávali do vody přímo, ale rozpuštěné v jiné bázi (např. v oleji nebo v soli). Oleje a přísady do koupele s obsahem éterických olejů jsou opět různé, díky čemuž máte v každé situaci po ruce ten správný. I zde platí, že různé vůně slouží různým účinkům. Tak jako při vybírání vůně do difuzéru nebo vonné svíčky, i při masáži sáhněte po typu esenciálního oleje podle toho, co zrovna potřebujete. Ať už byste zrovna raději měli uklidňující nebo osvěžující účinek, esenciální oleje se vám umí přizpůsobit. Používejte je klidně i podle nálady.

Vůně dokáže zásadně ovlivňovat naši náladu, mysl a dokonce i zdravotní stav. Aromaterapie je druh alternativní medicíny, ve které se využívají esenciální oleje. Připravit si ji doma není nic obtížného.

Praktické tipy při aromaterapii:

Koupel by neměla trvat déle než 20 minut.

Nad miskou s horkou vodou inhalujte olej maximálně 5 minut.

Při masáži musíte éterický olej smíchat s vhodným nosičem (mandlovým nebo olivovým olejem).

K provonění bytu a pročištění vzduchu používejte aromalampu, difuzér nebo osvěžovač. Pokud netoužíte po konstantní vůni, vsaďte na kvalitní svíčky.

Zajímavost z praxe

V Japonsku využívají firmy aromaterapii k podpoře produktivity svých zaměstnanců. Japonský výrobce vůní udělal průzkum mezi administrativními pracovníky. Podle výsledků udělali zaměstnanci o 20 % méně chyb a překlepů, když se místností šířila vůně levandule, o 33 % méně chyb s vůní jasmínu a až o 54 % méně chyb, když v místnosti cítili citrónové aroma. Zajímavé, že?

Aromaterapie a děti

Mnohé maminky si kladou otázku, zda je používání esenciálních olejů bezpečné pro jejich ratolesti. Ano, aromaterapie je vhodná i pro děti. Esenciální oleje však v žádném případě neaplikujte na kůži nezředěné, tedy v čisté podobě přímo z lahvičky. Jak se dočtete v předchozích řádcích, mohou způsobit silné alergické reakce, v horších případech i popáleniny. Při časté a opakované aplikaci hrozí riziko vzniku kontaktní dermatitidy nebo zánětu kůže, který je vyvolán stykem kůže s alergenem.

Čím ředit éterické oleje? Nejčastěji se ředí pomocí nosních rostlinných olejů vhodných pro pokožku, ideálně v organické kvalitě, nikoli potravinářské, jako je arganový nebo jojobový. Pracujte s oleji opatrně a zásadně dodržujte doporučení na obalu, abyste se vyhnuli případnému podráždění kůže nebo očního okolí. V případě, že si přejete aromaterapii praktikovat pro dětičky, můžete nakapat olej stejně i do difuzéru, nebo jej můžete použít k masáži, ovšem za dodržování některých pravidel:

Používejte zředěný olej. Na masáže miminek stačí rozmíchat pár kapek do kokosového oleje.

Nikdy nepoužívejte olej na obličej, mohl by podráždit oči, nos, uši.

Poraďte se s lékařem a aromaterapeutem, pokud léčíte vážnější onemocnění, aby nedošlo k interakci s léky.

Pomocí aromaterapie lze léčit již první koliky miminek, uklidnit neutuchající pláč a pomoci při bolesti z prořezávání zoubků.

AROMATERAPEUTICKÉ SVÍČKY

Oblíbeným způsobem pro provonění domácnosti jsou jednoznačně vonné svíčky. Aromaterapeutické svíčky nejenže nádherně voní, ale mihotavý plamínek vzbuzuje klid a relaxační atmosféru. Svíčky jsou úžasným doplňkem v místnosti ale i skvělým dárkem, kterým zaručeně nikdy nic nezkazíte! Vonné svíčky totiž promění každé místo v dokonalou oázu klidu. Správně zvolené aromatické vůně zklidňují mysl i tělo a pomáhají s bolestmi hlavy, stresem či špatným spaním. Přírodní vonná svíčka dokáže někdy divy:

     Krásně provoní celý byt.

     Zklidní mysl, uvolní svaly a navodí domácí pohodu.

     Správná vůně dotvoří večerní romantiku.

Přestože se to možná nezdá, čich je nejsilnějším lidským smyslem. Kromě toho, že nám vůně dokážou připomínat místa, lidi či chvíle z minulosti, vůně dokáže ovlivňovat lidskou psychiku. Toho můžete využít i sami doma, obzvlášť, pokud ovládáte zásady aromaterapie.

Podle čeho si vybrat aromaterapeutickou svíčku?

Aroma vonné svíčky vybírejte podle typu vůně: ovocné, kořeněné, květinové, orientální, dřevité či svěží a také pejdle toho, co se osobně vám nejvíce líbí. V rámci aromaterapie máte možností až až. Levandule uklidní mysl, meduňka pomůže při nespavosti a citrusy dodají energii. Přírodní dřevěný knot zajistí efekt praskajícího ohně v krbu. Voňavá svíčka s dřevěným knotem i vydrží déle hořet a vůni rychleji uvolňuje.

· Doba hoření

Přestože bychom si to možná přáli, svíčky nehoří věčně. Doba hoření je omezená a na etiketách se udává v hodinách. Ty největší vonné svíčky zvládnou hořet i 150 hodin, což je zhruba 6,5 dne. Většina ale hoří přibližně 32 až 50 hodin. Čajové svíčky zase vydrží maximálně 6 hodin.

· Velikost, hmotnost, designVelikost a hmotnost jdou ruku v ruce. Čím větší je svíčka, tím je i těžší. Ty nejmohutnější mohou dosahovat až 2 kilogramů. Naopak plovoucí nebo čajové svíčky váží jen pár gramů. Vonná svíčka může v bytě vyniknout také jako skvělý dekorační prvek, pokud ji sladíte do stylu interiéru.

· Aroma

Vybírejte podle nálady a vlastních preferencí, vonná svíčka ve vašem příbytku má vonět především vám!

· Využití

Díky tomu, že je na současném trhu taková nabídka vonných svíček všech velikostí a druhů, můžete je využít téměř kdekoli. Možná si to ani neuvědomujete, ale svíčky používáte v závislosti na ročním období. V zimě se vám hodí na adventní věnec velké válcové svíčky do svícnů. Na podzim je použijete do vydlabané dýně během Halloweenu nebo je zapálíte na Dušičky jako vzpomínku na své blízké. Na jaře se perfektně hodí na stůl během romantické večeře, v létě zase pro zpříjemnění atmosféry na terase a odplašení nežádoucích komárů. Věděli jste, že existují repelentní svíčky? Rozhodně se je vyplatí vyzkoušet.

Proč mohou být některé vonné svíčky zdraví škodlivé?

Zapalujete vonné svíčky často? Velice důležité je jejich složení. Pokud jsou vonné svíčky levné, nekvalitní a už zdaleka zavánějí „umělinou?“, často obsahují nejen chemicky bělený parafín, derivát ropy, ze kterého se při zapálení uvolňují stejné karcinogenní saze, jaké najdete i v emisích výfuků aut a navíc další umělé sloučeniny, které za samotnou „vůní“. Lepší je si připlatit za jednu opravdu kvalitní a zdravotně nezávadnou svíčku. Čím lze parafínovou vonnou svíčku nahradit?

Vonné svíčky z přírodního oleje nebo vosku (konopného, sójového, slunečnicového, olivového, kokosového apod.) jsou nejlepším řešením.

Vonné svíčky z palmového vosku jsou také netoxické. Při jeho získávání se ale devastují pralesy, proto v Soaphorii takové svíčky nevyrábíme.

Vonné svíčky ze včelího vosku vydrží hořet déle a voní po medu. Včelí vosk ale nemusí vyhovovat veganům.

Bavlna a dřevo jsou ta nejlepší řešení pro knot svíčky.

Jak by měla vonná svíčka hořet?

Aby vonná svíčka správně hořela, je dobré dodržovat několik základních pravidel:

Velké svíčky se musí nechat rozhořet, což může trvat i 4 hodiny.

Pokud vonná svíčka nehoří rovnoměrně a prohořívá jen na středu, nahněte ji do všech stran tak, aby se vosk rozpustil a na svíčce vytvořil rovnoměrnou hladinu.

Voňavé svíčky můžete také obalit alobalem. Nahoře nechte jen malý otvor, aby měl oheň dostatečný přísun vzduchu. Nahromaděné teplo vosk za chvilku roztaví.

Kouřící vonné svíčky zhasněte, knot zastřihněte a očistěte. Délka knotu by měla vždy být někde mezi 3 – 5 mm.

Vonné svíčky nesfoukávejte, knot uduste ve vosku, nebo svíčku přikryjte víčkem. Nezapomeňte dobře vyvětrat.

Ani přírodní vonná svíčka by neměla hořet déle než 5 hodin. Správně zvolené aroma sice od bolestí hlavy pomáhá, její dlouhodobé vdechování ale může mít přesně opačný účinek.

Přírodní vonné svíčky

Přírodní svíčky se vyrábějí ze sójového, včelího, kokosového, slunečnicového nebo jiného rostlinného vosku a jejich velkou předností je delší doba hoření oproti parafínovým svíčkám. Svíčky z přírodního vosku dokonce uvolňují vůni ještě v době, kdy už nehoří.

Vonné svíčky ve skle

Ekologické a zároveň luxusní svíčky perfektně zapadnou do jakéhokoli interiéru. Stala se z nich oblíbená dekorace i originální dárek, který ocení každý milovník vonných svíček. Svíčka ve skle je navíc opravdu ekologická. Jakmile dohoří, můžete dózu vymýt a použít na něco jiného.

Svíčky s dřevěným knotem

Na chatu jezdit nemusíte. Útulnou atmosféru navodíte i doma v bytě uprostřed rušného města. Praskající svíčka má vše, co je k tomu zapotřebí: vydává příjemné teplo, krásně voní, a navíc praská jako oheň v krbu.

Romantická večeře ve dvou, Vánoce, relaxování po náročném dni – žádná z těchto chvil se neobejde bez vonné svíčky. Dotváří kouzlo dané chvíle a my si tak konkrétní vůni už navždy spojíme s tímto momentem. Vůně totiž mají nad naší náladou velkou moc. Díky voňavým svíčkám můžete ovlivnit to, jak se dnes budete cítit. Stačí si jen vybrat, škrtnout zápalkou a užít si oblíbenou vůni.

POPULÁRNÍ EKO ALTERNATIVY

Mezi nejznámější značky vonných svíček patří například svíčky Yankee Candle či WoodWick.

Čtěte víceZobrazit méně
Zavřít
Více detailů
Nebyly nalezeny žádné produkty.

Navigace

Nastavení

Více detailů
Nebyly nalezeny žádné produkty.

Vytvořte si účet pokud si chcete uložit oblíbené položky.

Přihlásit se

Vytvořte si účet, pokud si chcete používat seznamy přání.

Přihlásit se