VŠE O DETOXU

VŠE O DETOX – Opravdu naše tělo potřebuje "jarní očistu"?

Přichází jaro! Je čas na detox! Očistíme své tělo... Zní to povědomě? Právě v tomto období na nás z každé strany vyskakují spěchá volání po "jarní očistě". Slovíčko „detox“ se skloňuje častěji než po zbytek roku a někteří možná váháme a sami sebe se ptáme... Co je to detox? Opravdu potřebuji jarní očistu? Jak poznám, že mé tělo potřebuje detox? Jaký má detox význam? Kdy je nejlepší čas na detox? A není detox vlastně jen marketingový tah, který nás má nalákat ke koupi „detox produktů“? Pojďme se tedy společně podívat na to, co to detox vlastně je.
 

Co znamená detox?


Detoxikace je proces zbavování se toxinů. Ale co jsou toxiny? Podle slovníků toxiny jsou jedovaté látky, které škodí organismu a při dlouhodobém působení mohou zapříčinit vážné zdravotní problémy. Toxiny, se kterými se setkáváme asi nejčastěji, a které si přitom možná nejméně uvědomujeme či připouštíme, jsou například alkohol, nikotin, jedovaté výpary chemikálií, komerčních čistících prostředků. Zdrojů toxinů je však mnohem více! Toxiny v domácnosti mohou být snadno uvolňovány prostřednictvím laků, lepidel, nátěrů používaných při výrobě nábytku nebo prostřednictvím plísní tvořících se ve vlhkém prostředí. Nepochybnými zdroji toxinů jsou také již zmiňovaný alkohol, drogy, ale také léky, nezdravé stravovací návyky, drogerie, kosmetika. Překvapeni? Pokud se ptáte, co je to detox, velmi zjednodušeně můžeme říci, že jde o boj našeho těla s výše uvedenými látkami a řadou dalších zdrojů.
 

Jaké typy toxinů známe?

Toxiny můžeme rozdělit na několik typů podle jejich původu. Mezi vnější toxiny řadíme bakterie, viry a plísně, ale také chemické látky, které znečišťují životní prostředí. Další toxiny si lidské tělo vytváří i samo – při látkové výměně a také v případě onemocnění, infekcí či alergických reakcí včetně potravinových intolerancí. No a v neposlední řadě jsou zde toxiny pocházející přímo z lidské činnosti a tvz. toxického chování.


Víte, co je toxické chování?

Toxické chování můžeme popsat jako jakýkoli druh jednání, které nepříznivě ovlivňuje naši duševní pohodu. Právě sem řadíme nadměrný stres, psychické vypětí, ale i komunikační typy chování jako pomluvy, uštěpačnost, šíření negativní energie či myšlenek, obtěžování a další.


S jakými toxiny přicházíme nejčastěji do styku?

Naše tělo je vlivu toxinů vystavováno denně. Od kofeinu, éček v potravinách, léků, nikotinu či alkoholu až po nejrůznější chemikálie či pesticidy používané například iv různých řetězcích a procesech potravinářské výroby.


Jaký je vliv toxinů na zdraví?

Už samotné slůvko „toxin“ napovídá, že se jedná o toxické látky, které mají na náš organismus negativní vliv. V závislosti na konkrétním druhu toxinu se tento vliv projevuje například zvyšujícím se rizikem nádorových onemocnění a neurologických poruch (těžké kovy – hliník, rtuť, olovo), genetických poruch (pesticidy), rozvoje jiných onemocnění jako například roztroušené sklerózy (plísně)... Obzvlášť nebezpečné mohou být pro náš organismus i bakterie a viry, které v těle zůstávají často i po překonání akutní fáze onemocnění, které zapříčiňují.

Má detox smysl?

Nenechme se zmást – detoxikace je proces, který v našem těle probíhá nepřetržitě. Přirozenou detoxikaci zajišťují přímo naše vnitřní orgány. Toxinů se také zbavujeme pocením, dýcháním a přirozeně vylučováním. Nejdůležitějšími orgány jsou ve smyslu detoxikace a celkové očisty organismu játra - čistí krev, střeva - zbavují tělo odpadu, ledviny - vyplavují toxiny močí, plíce - i výdechem vylučujeme škodlivé látky a, náš největší orgán, naše kůže - zodpovědná za vylučování pocením a maz . Lidské tělo jako dobře namazaný stroj 24 hodin denně pracuje na tom, aby samy pro sebe zajistilo co nejvhodnější podmínky pro fungování. Zaslouží si proto i náležitou péči, za kterou již zodpovídáme sami. V případě, že některý z detoxikačních orgánů nestíhá nebo neplní svoji funkci dostatečně, tělo nám to dává najevo. Otoky, zažívací potíže, nadýmání, problémy s imunitou, chronická rýma nebo únava, drobné puchýřky, akné, mdlá pokožka, tmavé kruhy pod očima a mnoho dalších detailů nám našeptává, že něco s naším tělem není v pořádku.

Jakou roli má při detoxu kosmetika?


Možná se to na první pohled nezdá a možná už pozorný čtenář právě naopak tuší, že ve smyslu detoxu a správného fungování našich těl není důležité jen to, abychom se vyhýbali toxickým látkám z okolního prostředí, ale také to, co přijímáme do našeho těla dobrovolně a tedy soustředit bychom se měli také na vhodný výběr potravin i kosmetiky. Ano, i taková „maličkost“ jako kosmetické produkty, které na svou pokožku aplikujeme, má šanci ovlivnit fungování našeho organismu. Podívejme se na zoubek hned několika skupinám toxinů, kterým bychom se ve složeních kosmetických produktů měli obloukům vyhýbat:
 
Minerální oleje

• Toužili byste své tělo ponořit do koupele z ropy? Minerální oleje jsou často používány jako levná náhrada drahých rostlinných olejů. Vznikají však jako vedlejší produkt při zpracování ropy, čemuž vděčí i za své vlastnosti. Pokožku pokryjí olejovým filmem, který jí znemožní dýchat, v důsledku čehož vznikají vyrážky, akné, citlivost. Petrolatum, Paraffinum Liquidum, Mineral Oil, Petroleum a mnohé další názvy minerálních olejů je lepší při výběru kosmetických produktů ve složení obejít. Soaphoria výrobky minerální oleje neobsahují.

Sulfáty

• Sulfáty jsou látky, díky kterým kosmetické produkty pění. Nejčastěji se s nimi setkáme pod názvy Sodium Laureth Sulfate, Sodium Lauryl Sulfate nebo Ammonium Laureth Sulfate a to především v šamponech či sprchových gelech. Tyto konkrétní sulfáty narušují svrchní vrstvu pokožky, díky čemuž je náchylnější na záněty, dermatitidy, alergie, ale i běžné spálení od slunce a iritaci vnějšími podněty. Soaphoria výrobky škodlivé sulfáty neobsahují.

Parabeny

• Parabeny se v kosmetice využívají především jako konzervační látky, které účinně prodlužují životnost krémů a dalších emulzních přípravků. Ne všechny jsou vysloveně nebezpečné, ale například takový methylparaben nebo propylparaben mohou nejen ovlivňovat hladinu estrogenu a tím narušovat hormonální rovnováhu, ale také vyvolat silné kožní alergické reakce. Soaphoria výrobky parabeny neobsahují.

Ftaláty

• Známé složky přidávané do parfémů, deodorantů či toaletních vod a množství jiných kosmetických produktů, které nás okouzlují svojí vůní. Přestože ftaláty mohou přinášet radost v podobě zprostředkování vůně, v konečném důsledku dokážou hrubě narušit hormonální rovnováhu, podle některých studií dokonce až nepříznivě ovlivnit plodnost. Soaphoria výrobky obsahují přírodní éterické oleje.


Formaldehyd

• V malých množstvích se formaldehyd najde nejen v cigaretách, ale také v takových beauty vychytávkách jako lacích na nehty, očních stínech či šamponech. Tento jed má v rámci kosmetické formulace plnit úlohu konzervační látky, kromě toho však nejen škodí pokožce, oslabuje imunitní systém, ale může dokonce působit karcinogenně.

Syntetické vůně a barviva

• Tyto látky mají za úkol získat si náklonnost spotřebitelů. Kdo by už jen odolal voňavým a krásně barevným krémům? Prověřit, jaké vůně a barviva se v kosmetice nacházejí, se ovšem opravdu vyplatí. Ty syntetické mohou způsobovat alergické reakce, svědění, pálení, vyrážky, dokonce astma. Také dokážou v extrémních případech působit karcinogenně. Dobrou zprávou však je, že rozmanité barvy a vůně nám nabízí také příroda sama! Soaphoria výrobky obsahují přírodní barviva a éterické oleje.

...a mnoho dalších. Soaphoria přírodní kosmetika tyto látky nepoužívá.
 

Dá se toxinům v kosmetice vyhnout?

Pokud se ptáme, jestli existuje „zdravá“ kosmetika, tak ano, existuje. Poznáme ji velmi jednoduše a ne, nepotřebujeme se soustředit na žádné mezinárodní certifikace, ani na loga uznávaných společností. To nejdůležitější, na co bychom se měli soustředit, je samotné složení výrobku. V rámci netoxické kosmetické péče může být ideální volbou právě přírodní kosmetika, pokud je tato opravdu vyrobena z nejčistších přírodních surovin. No a pro netoxickou domácnost je vhodné volit čistící či prací prostředky šetrného složení, které je často formulováno zvláště s ohledem na přecitlivělou pokožku, ještě lepší volbou jsou však ekologické prostředky pro domácnost.

5 tipů, jak eliminovat toxiny v našem těle

Dejme přednost vyvážené a lehce stravitelné stravě. Taková strava je pro náš organismus především výživou, přičemž minimalizuje zatížení našeho trávicího traktu jako jednoho z přirozených detoxikačních nástrojů.
Nepodceňujme sílu pohybu. I lehká odpolední procházka či jednoduché domácí cvičení je skvělým způsobem, jak do svého nabitého harmonogramu vtěsnat trochu zdravého a nenáročného pohybu.


Trávme čas na čerstvém vzduchu. Ne vždy sice máme tu možnost, ale pokud už se nám podaří ukrást si kousek času, využijme ho na výlet do přírody. Dopřejme plicím očistu a poznávejme ve stejné době krásy kolem nás.


Dopřejme si relax a wellness. I očista mysli má na detoxikační procesy významný vliv. „Ve zdravém těle, zdravý duch“ platí i naopak – naše tělo přece odráží i stav naší mysli ;)
Dejme si záležet na výběru kosmetiky a drogerie. Když už naplno ovládáme umění zdravé výživy, určitě dokážeme zásady zdravého životního stylu aplikovat i v našich denních rutinách, k nimž patří péče o náš zevnějšek či domov.

Pomůžou u antioxidanty!

Co jsou antioxidanty? Antioxidanty jsou látky, které v lidském těle bojují proti volným radikálům, které vznikají následkem oxidativního stresu. Tento proces je pro naše tělo také přirozený, jedná se o oxidační procesy probíhající za účasti kyslíku. Co mají volné radikály společného s toxiny a proč se o antioxidantech vlastně bavíme? Negativním následkem působení volných radikálů může být, stejně jako v případě působení toxinů, poškození buněk. Antioxidanty naopak chrání organismus před potenciálním vznikem a rozvojem chronických onemocnění, jakými jsou například i Alzheimerova choroba, rakovina, onemocnění kardiovaskulárního systému a mnohé další... Antioxidanty si dokáže naše tělo vytvářet i samo, tato schopnost však klesá s přibývajícím věkem. Je proto vhodné v rámci zdravého životního stylu soustředit se také na příjem antioxidantů zvenčí. V potravinách je najdeme především v ovoci a zelenině, pokud nás ale trápí zhoršený stav pleti, výbornou volbou mohou být také kosmetické vychytávky, které prospěšné antioxidanty obsahují. V soaphoristické nabídce jich naleznete hned několik:

- Moringa – antioxidační pleťová maska

- Scrubee – anticelulitídový a antioxidační tělový peeling

- CBD apothecary – antioxidační noční pleťový elixír (sérum) 350mg CBD

- Miraqle – Precious Youth Capture Oil

- Botanica Slavica Premium - Obnovující pleťový krém

...a mnoho dalších.

 

Zaujalo vás toto téma a toužíte se o něm dozvědět ještě víc?
Pro všechny poznání chtivých Soaphoristů nabízíme také výběr dalších výživných zahraničních zdrojů souvisejících s obsahem článku:
- 4 detox myths: Get the facts
- Feeling the Need to Detox? Here's the Real Truth
- No, You Don't Need to Do a "Detox"—Here's What a Dietitian Says
Podobné produkty
Zavřít
Více detailů
Nebyly nalezeny žádné produkty.

Navigace

Nastavení

Více detailů
Nebyly nalezeny žádné produkty.

Vytvořte si účet pokud si chcete uložit oblíbené položky.

Přihlásit se

Vytvořte si účet, pokud si chcete používat seznamy přání.

Přihlásit se